„Meteorą fotografavau prie Valkininkų, nes mačiau palydovo pateiktus duomenis, kad nuo vakarų atkeliauja giedro dangaus lopinėlis, tad ir suplanavau jį išnaudoti“, – portalui Delfi sakė R. Andriuška.
Kaip rašė R. Andriuška, nors debesys neteikė daug vilties, tačiau rankų nenuleido ir pamėgino surasti properšų ir išnaudoti jas meteorų medžioklei.
„Įspūdžiai geri, meteorų labai daug krito, o vieną bolidą net pavyko užfiksuoti. Juokingas nutikimas – nusisukau į priešingą fotoaparatui pusę ir staiga viskas nušvito žaliai, ant sniego net savo šešėlį pamačiau. Pamaniau, kad kažkas priėjo šalia manęs ir pradėjo šviesti prožektoriumi. Atsisukau, o ten vis dar degantis bolidas krenta palikdamas švytinčių dūmų šleifą. Reginys buvo nuostabus“, – džiaugėsi fotografas.
Meteorai ir bolidai
Meteorai – tai dangaus kūnų nuolaužos, kurios į Žemės atmosferą įskrieja iki 70 km/s greičiu ir atmosferoje sudega, sukeldamos šviesos ruožus, kuriuos ir vadiname meteorais. Didesni meteorai, sužibantus danguje, vadinami bolidais. Tabai šviesus (šviesesnis negu –4 ryškio) meteoras. Bolido pasirodymą lydi į griaustinį panašus garsas. Bolidas kartais baigiasi meteorito kritimu, rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje.
Kaip anksčiau Delfi yra sakęs VU Fizikos fakulteto docentas dr. Kastytis Zubovas, meteorų lietus yra reiškinys, kai į Žemę krenta daugiau kosminių dulkių, nei įprastai, ir jos daugiausiai krenta iš vienos pusės.
„Taip nutinka, kai Žemė, skriedama savo orbita aplink Saulę, kerta tarpplanetinių dulkių sutankėjimą – paprastai tai būna kometos uodegos likučiai. Tiesa, geminidų atveju objektas kiek kitoks – tai asteroidas Fajetonas, nuo kurio atskylančios dulkelės sudaro dulkių juostą“, – aiškio astrofizikas dr. K. Zubovas.
Be to, manoma, kad asteroidas Fajetonas yra nebeaktyvus kometos branduolys.
Kodėl meteorai sužiba spalvotai?
Geminidų meteorų lietumi pavadintas dėl to, kad šio reiškinio sferos taškas yra ties Dvynių (Gemini) žvaigždynu.
Geminidai yra labai ryškūs ir sužimba įvairiomis spalvomis. Įskriejusios į atmosferą, smulkios kosminės dalelės sukelia šviesos ruožus danguje. Ir nors daugiausia šie meteorai būna balti, geltoni, pasitaiko ir žalių, raudonų ir mėlynų.
Spalvas sukuria nuolaužose esančios cheminės medžiagos – natris ir kalcis. Būtent šie elementai naudojami spalvotiems fejerverkams gaminti. Nors geminidų meteorų lietaus pikas numatomas gruodžio 13-15 dienomis, šį reiškinį galima stebėti nuo gruodžio 6 iki 19 dienos.
Gal ir jums pavyko užfiksuoti meteorų? Kviečiame dalintis nuotraukomis el. paštu pilieciai@delfi.lt