aA
Egiptologai priartėjo prie vienos didžiausių istorijos paslapčių – niekaip neatrandamo Nefertitės kapo – atskleidimo.
© AFP / Scanpix

Daug žadantys radarai atgaivino viltis, kad Nefertitė, viena gražiausių ir kontroversiškiausiai vertinamų moterų istorijoje, iš tiesų gali būti palaidota slaptose patalpose, esančiose faraono Tutanchamono kape, rašo news.com.au.

Britų ir Egipto egiptologai šią savaitę atliko tris dienas trukusį žymiojo kapo, kurį 1922 atrado Howardas Carteris, skenavimą radaru. Atidaręs iki tol vis dar buvusias uždarytas duris, jis pareiškė pamatęs „nuostabių dalykų“. Viskas tviskėjo auksu – tai buvo neįkainojami vieno išskirtiniausio istorijoje meno pavyzdžiai.

Faraonas Tutanchamonas
Faraonas Tutanchamonas
© AFP/Scanpix

Tačiau nuo to laiko kapas reiškė ir kažką paslaptingo. Jau iš pradžių atrodė keista, kad tiek daug faraonui Tutanchamonui priskiriamų statulų išsiskyrė klubais ir krūtimis. O naujesnis ir išsamesnis tyrimas atskleidė, kad nemenka dalis meno kūrinių buvo tiesiog perkurti – iš tiesų jie buvo sukurti ankstesniems valdovams. Tą galima pasakyti ir apie žymiąją faraono laidojimo kaukę.

Kas slypi giliau?

2015-aisiais žemėn prasiskverbiantį 3300 metų senumo kapo skenavimą atliko kontroversiškai vertinamas radarų specialistas Hirokatsu Watanabe. Jis pareiškė esąs „90 procentų užtikrintas“, kad aptiko keletą tuščių erdvių ir „metalinių“ bei „organinių“ objektų.

Pasaulis pratrūko iš susijaudinimo. Ar netrukus laukia dar vienas nepaprastas atradimas? Ar viena didžiausių Egipto paslapčių pagaliau bus atskleista?

Egiptologus iškart apėmė abejonė. Šio skenavimo radaru vaizdai atrodė nesuprantami – tik mėlynų linijų krūva ir atsitiktinis raudonas taškas. Atrodė, kad niekas kitas, išskyrus H. Watanabe, negali nustatyti, ką šis skenavimas atskleidė.

Tad Egipto senienų ministerija 2016-aisiais surengė antrą skenavimą. Šį kartą į pagalbą atėjo „National Geographic“. Šio skenavimo metu nieko aptikta nebuvo.

„Jei būtų buvusi tuštuma, turėjo būti smarkus atspindys. Tačiau jos paprasčiausiai nėra“, – „National Geographic News“ sakė geofizikas, „GPR-Slice“ programinės įrangos programuotojas Deanas Goodmanas.

Pasaulis pratrūko iš susijaudinimo: viena didžiausių Egipto paslapčių pagaliau bus atskleista
© AFP/Scanpix

Trečias kartas nemelavo?

„Egypt Independent“ praneša, kad trečiadienį buvo atliktas naujausias Tutanchamono kapo skenavimas.

Egipto technikai iš Ain Shams universiteto Inžinerijos fakulteto Garso virpesių ir išmanių konstrukcijų centro prisijungė prie anglų „Terravision“ centro komandos, kad ištirtų uolas, ieškodami bent menkiausio paslėptųjų patalpų pėdsako. Tai viso vertinimo, kuris turi būti baigtas iki metų pabaigos, dalis.

Egipto archeologas Francis Aminas „Egypt Independent“ sakė, kad naujausias Turino universiteto atliktas radarų tyrimas atskleidė erdves už sienų. Tačiau vaizdų skiriamoji geba nepatvirtino, ar šios erdvės yra natūralūs uolų įdubimai, ar jos sukurtos žmogaus.

„Ankstesnių radarų tyrimų rezultatai pateikė erdvių ir organinės medžiagos egzistavimo už laidojimo vietos sienų įrodymų“, – sako F. Aminas. Jis pridūrė, kad radarų tyrimo rezultatų analizei prireiks chemikų pagalbos.

Berniukas faraonas ar išmanus triukas?

Faraono Tutanchamono kapas neatitinka ištobulintos schemos, taikomos kitiems sudievintiems Egipto valdovams. Jis yra neįprastai mažas. Jo forma labiau primena laidojimo patalpą, skirtą valdovei. Taip pat kyla klausimas, kodėl tiek daug faraonui Tutanchamonui skirtų statulų ir vaizdų pasižymi moteriškais klubais ir krūtimis?

Britų egiptologas Nicholas Reevesas šias mįsles, taip pat ir iš dalies ištrintų karališkųjų vardų atradimą, leidžiantį spėti, kad kapas ir didžioji dalis jame esančių daiktų iš tiesų pradžioje buvo skirti Tutanchamono pamotei Nefertitei, sudėjo drauge.

Egiptas
Egiptas
© Organizatorių nuotr.

2015-ųjų N. Reeveso mokslinis straipsnis „The Burial of Nefertiti“ greitai pritraukė pasaulio dėmesį. Maždaug tuo pačiu metu buvo atliktas aukštos skiriamosios gebos 3D lazerinis skenavimas, skirtas padėti apsaugoti kapą, kuris nustatė kad už kapo piešinių ir papuošimų gali būti paslėptų tuštumų. Kur yra šios uždarytos durys?

„Išvados yra ypatingos: jei skaitmeninis vaizdas būtų paverstas fizine realybe, panašu, kad dabar susiduriame ne tik su naujos Tutanchamono laikotarpio saugojimo patalpos, esančios į vakarus, perspektyva, bet ir su į šiaurę nutolusios kapo tąsos ženklais. O tarp šių niekur nepažymėtų gilumų – ankstesnė karališkoji pačios Nefertitės, žymiosios valdovo žmonos, valdžiusios drauge ir galiausiai tapusios faraono Echnatono įpėdine, laidojimo vieta“, – rašo N. Reevesas.

Nors įrodymai buvo netiesioginiai, jų pakako Egipto senienų ministerijos dėmesiui patraukti. N. Reevesas ir kiti buvo pakviesti išsamiau ištirti kapą.

„Kiekvienas įrodymas savaime nėra tiesioginis, tačiau sudėkite juos drauge, ir bus sunku išvengti tos išvados, prie kurios priėjau aš. Jeigu klystu, tai klystu, bet jei esu teisus, tai, ko gero, didžiausias kada nors įvykęs archeologinis atradimas“, – sako N. Reevesas.

Egipte atrasta mumija
Egipte atrasta mumija
© AFP / Scanpix

Didieji lūkesčiai

N. Reevesas Nefertitės vaiduoklį vaikosi beveik du dešimtmečius. 2000-aisiais N. Reevesas vadovavo radarų tyrimui, kurio metu buvo ieškoma Nefertitės palaidojimo vietos ir tiriama žemė aplink Tutanchamono kapą. Jis pranešė atradęs tuštumą. Tačiau kasinėjant nepavyko nieko surasti.

Visgi jo neišsenkantis entuziazmas pasirodė esantis užkrečiamas.
2016-aisiais Egipto turizmo ministerija žadino susidomėjimą ir entuziazmą: „Mes nežinome, ar tai yra Nefertitės, ar kitos moters laidojimo vieta, tačiau ji pilna lobių... Tai bus Didysis sprogimas – XXI a. atradimas“.

Kol kas Didysis sprogimas neįvyko.

Egipto senienų ministras Khaledas El-Enany primygtinai reikalauja neleisti vykdyti invazinių tyrimų, kurie galėtų pakenkti neįkainojamam kapui. „Būtina atlikti daugiau skenavimų pasitelkiant kitus įrenginius ir daugiau techninių bei mokslinių metodų“, – teigia K. El-Enany.

Didžiausias iššūkis – išvystyti technologiją, pajėgią įvykdyti šią užduotį.

Buvęs Egipto senienų ministras ir žymi archeologijos pasaulio asmenybė Zahi Hawassas jau seniai skeptiškai žvelgia į slaptos patalpos teoriją.

„Jei yra kokia nors sienos pertvara, radaro signalas rodytų vaizdą. Tokio vaizdo neturime, vadinasi, ten nieko nėra“, – „National Geographic News“ sakė archeologas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(113 žmonių įvertino)
2.6726

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą: pirmiausia bombardavo, o tada – atsirado gyvybė (8)

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą . Netrukus po to, kai prieš daugiau nei 4,5...

Aptiko paslaptingą visuomenę, kuri davė pradžią senovės Egiptui: jų istoriją pasakoja griaučiai (16)

Daugeliui senovės Egiptas asocijuojasi su faraonais , piramidėmis ir dinastija, kuri prasidėjo...

Artėjame prie didžiausios Visatos paslapties įminimo: aptiko signalus, kurie sklinda iš tolimojo kosmoso (98)

Pamažu artėjama prie vienos iš didžiausių Visatos paslapčių įminimo. Buvo aptikti net...

Iš efektyvesnių ir saugesnių kontracepcijos priemonių gali likti tik šnipštas: farmacininkams tai neapsimokės (11)

Nuo tada, kai kontraceptinės tabletės prieš beveik 60 metų pakeitė moterų gyvenimą,...

Teorijos, kaip gali pasibaigti Visatos egzistencija: viena iš jų – žodžiais neapibūdinama (114)

Geriausi kosmologijos modeliai rodo, kad Visata arba amžinai plėsis, arba su­si­trauks arba...

Top naujienos

Vilnius ne jūsų, o mūsų: kas atbaido kaimynus nuo žygio „atsiimti“ Lietuvos sostinę (203)

Šiuolaikinė Lietuva neturi nieko bendro su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Tai ne lietuvių...

Naktinė prekyba Gariūnuose: mažiausios kainos, turistiniai autobusai ir besislepiantys prekeiviai (64)

Antradieniais didžiausias Lietuvos turgus darbą pradeda 2.30 val. nakties. Kol dauguma vilniečių...

Ar turtingiems leista viskas? Vokietijoje prabangios parduotuvės darbuotojai šeichą nešiojo ant rankų (92)

Ar turtingiems leista viskas? Berlyno mados tinklaraštis „Dandy Diary“ sumanė pasiaiškinti...

Rimvydas Valatka. Juoduoja krizė tolumoj? (107)

Naisuva nespėjo nė apsidairyti po jiems tokius mielus 2008-ųjų krizės viliborus, o krizės...

Sekmadienio vakarą, daugybei žmonių grįžtant į Vilnių, prie sostinės susidūrė 4 automobiliai (3)

Sekmadienio vakarą šalia Vilniaus, netoli Gariūnų, magistralėje Klaipėda-Vilnius, susidūrė...

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą: pirmiausia bombardavo, o tada – atsirado gyvybė (8)

Sveiki atvykę į besiformuojančią Saulės sistemą . Netrukus po to, kai prieš daugiau nei 4,5...

BMW į autobusą su keleiviais rėžėsi taip, kad šis net perlinko kaltininkas pabėgo (33)

Rugpjūčio 17-osios vakarą, 22.04 val., kelyje A2 Vilnius-Panevėžys septintos klasės BMW...

Vaizdai iš privačios jachtos su šėlstančiomis merginomis italų milijonieriui Gianlucai Vacchi užtraukė visuomenės pyktį (44)

52-ejų metų amžiaus milijonierius pleibojus iš Italijos susilaukė visuomenės pykčio už...

Burnoje tirpstantis vasaros skonis: šviežių voveraičių sriuba

Yra tokių dalykų, be kurių vasara – ne vasara. Pavyzdžiui, aš neįsivaizduoju vasaros be ką...