Viename didžiausių gėlavandenių Europos ežerų vykdomame projektui skirta 60 milijonų eurų, kuriuos daugiausia paaukojo privatūs asmenys. Projektą vykdanti nevyriausybinė organizacija džiaugiasi, kad nors darbai dar nebaigti, į vietovę jau grįžta gyvybė.
Markermerio ežeras Olandijoje – itin žuvingas, tačiau, pasak specialistų, jo ekosistemai buvo iškilęs pavojus. 700 kv. kilometrų vandens telkinys, kuris visada buvo svarbus Olandijos vandens lygiui reguliuoti, jau buvo tapęs drumzlinas, o povandeniniam pasauliui buvo iškilusi grėsmė.
Ežeras dar 1932-aisiais sustabdydavo vandens tėkmę iš Šiaurės jūros per audras bei apsaugodavo nuo potvynių. Ežeras – gyvybiškai svarbus šaliai, esančiai 26 proc. žemiau jūros lygio. Jis apsaugojo žemę, tačiau tai pakenkė paties ežero biosistemai – vanduo patamsėjo, pakenkta žuvims, paukščių populiacijai, augalams ir moliuskams.
Salos, pasak specialistų, supiltos iš nuosėdų, smėlio, dumblo ir purvo pagal unikalią techniką. Jose įrengtos observatorijos paukščiams stebėti.
Išsamiau – Valdonės Rudenkienės pasakojime.