aA
Nuo pirmadienio Lietuvos mokyklose įsigaliojo nauja tvarka: apsauginės kaukės privalomos visiems ugdymo įstaigose esantiems vaikams, kurie yra vyresni negu šešerių metų. Apie šią naują tvarką buvo paskelbta penktadienį ir kai kurie tėvai, nepaisydami mokslinių faktų, suskubo skelbti savo tiesą: neva tai uždėję vaikams kaukes – tėvai žudo savo vaikų smegenis.
Korona virusas
Korona virusas
© Shutterstock

Lapkričio 7 dieną, šeštadienį, viena feisbuko vartotoja pasidalino įrašu, kuris sulaukė nemažo dėmesio.

„Uždėdami kaukes vaikams žudysime jų smegenis, deguonies trūkumas sužalos juos negrįžtamai, taip vykdomas žmonijos mažinimo planas“, – teigia įrašo autorė.

Melaginga informacija
Melaginga informacija
© Facebook

Šiuo įrašu pasidalino jau 655 žmonės, taip pat beveik 100 feisbuko vartotojų pakomentavo įrašą. Dauguma jų pritarė įrašo autorei: jie įsitikinę, kad tai vaikų žalojimas, o kai kurie – net ragina tėvus „sukilti“.

Melas


Tačiau įrašo autorė ir komentatoriai piktinasi be reikalo – moksliniai faktai paneigia teiginius, kad apsauginės kaukės kenkia vaikams ar suaugusiems.

Uždėdami kaukes vaikams žudysime jų smegenis, deguonies trūkumas sužalos juos negrįžtamai, taip vykdomas žmonijos mažinimo planas.
Įrašas socialiniame tinkle „Facebook“

Kaip skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje, medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose.

Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis ir pan.

Melagingas teiginys, kad kaukės kenkia sveikatai nėra naujas, tačiau yra plačiai paplitęs socialiniuose tinkluose. Dar pandemijos pradžioje buvo bandoma aiškinti, kad kaukės trukdo įkvėpti deguonį, neva žmogus turi kvėpuoti padidėjusio CO2 kiekiu, tad gali apsinuodyti.

Visai tai yra moksliškai nepagrįsti teiginiai.

„Tinkamai dėvimos kaukės ir juose esančios medžiagos netrikdys jūsų kvėpavimui. Kvėpavimo sutrikimai yra ženklas, kad jūsų kūnui nepakanka deguonies, tai yra hipoksija (deguonies badas)“, – teigiama BBC straipsnyje, kuriame paneigiama kaukių dėvėjimo žala. Straipsnis paremtas specialistų išvadomis.

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, jog ilgalaikis medicininių kaukių dėvėjimas, laikantis nurodymų, nesukelia nei CO2 intoksikacijos, nei deguonies trūkumo.

„Dėvėdami medicininę kaukę įsitikinkite, kad ji jums tinka ir yra sandari tiek, kad leistų laisvai kvėpuoti. Niekada nenaudokite vienkartinės kaukės kelis kartus, o jai sudrėkus – pakeiskite kita“, – rašoma oficialiame Pasaulio sveikatos organizacijos internetiniame puslapyje. Čia pabrėžiamas svarbus faktas – kaukė turi leisti žmogui kvėpuoti laisvai. Jei dėvima apsaugos priemonė neleidžia netrukdomai kvėpuoti, atsiranda didelė tikimybė oro trūkumui, galinčiam sukelti sveikatos sutrikimų.

Visgi ekspertai teigia, kad jokia medicininė kaukė aplink veidą neaprišama taip stipriai, jog trikdytų oro pralaidumą. „Žmogus kaukę nusiims prieš patiriant pavojų, nes jam ji bus tiesiog nepatogi“, – health.com pasakojo chemijos profesorius Indianos universitete Billas Carrollas.

Svarbiausia – medikai apsaugines kaukes dėvėjo net ir iki pandemijos. Būtų naivu tikėti, kad medicininės kaukės gali sukelti sveikatos problemų, turint omenyje tai, jog gydytojams kartais tenka šias kaukes dėvėti net keliolika valandų per parą.

Tad vaikams nuo šešerių metų dėvėti kaukes nėra pavojinga ir tai tikrai nėra jų smegenų žalojimas.

Šaltiniai:

  • https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/veryga-veido-kaukes-vaikams-mokyklose-bus-privalomos.d?id=85666269
  • https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/duk-covid-19/kaip-apsisaugoti-nuo-virusu-kodel-reikalinga-kauke-ir-ranku-higienahttps://medicalxpress.com/news/2020-07-mask-pose-health.html
  • https://www.bbc.com/news/53108405https://www.delfi.lt/news/melo-detektorius/melas/gasdina-del-medicininiu-kaukiu-devejimo-tikina-kad-sios-sukels-co2-duju-intoksikacija.d?id=84868373
  • https://www.delfi.lt/news/melo-detektorius/melas/gasdina-del-medicininiu-kaukiu-devejimo-tikina-kad-sios-sukels-co2-duju-intoksikacija.d?id=84868373
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(116 žmonių įvertino)
2.3017

Smegenų implantus sukūrusi Elono Musko bendrovė eksperimentui ieško žmonių: žada sugrąžinti paralyžiuotiems gebėjimą vaikščioti (5)

Ir ieško darbuotojų, galėsiančių padėti atlikti bandymus ir sukurti teisinę bazę. Lig šiol...

Po Tongos ugnikalnio išsiveržimo – pribloškianti mokslininkų žinia: sprogimo galia prilygo keliems šimtams Hirošimos atominių bombų (6)

Povandeninio ugnikalnio išsiveržimo prie Tongos krantų sprogstamoji jėga buvo gerokai didesnė,...

Vandenyno dugne prie Antarktidos – stulbinantis reginys: žuvų elgseną tyrinėję mokslininkai iki šiol nebuvo matę nieko panašaus (4)

Giliavandenius gyvūnus tyrinėjantys biologai kaip reikiant nustebo praėjusiais metais netoli...

Sirijos šiaurės nekropolyje rado hibridinių karo asilų skeletus: tai prieš 4500 metų vykdytos bioinžinerijos įrodymas (18)

Istorinėje Mesopotamijos srityje gyvenusių žmonių karo vežimai buvo traukiami naminių ir...

Reto grožio kadras iš kosmoso: tirštų debesų apsuptyje – pavojingiausias Europos ugnikalnis (5)

Europos kosmoso agentūros palydovas Copernicus Sentinel-2 įamžino vieną įspūdingiausių vaizdų...

Top naujienos

Rusijai toliau telkiant pajėgas – tvirtas JAV pareiškimas paskelbė padidintą parengtį 8,5 tūkst. karių

Jungtinės Valstijos pirmadienį pranešė paskelbusios „padidintą parengtį“ daliniuose,...

Po NATO sprendimo – nevienareikšmiški scenarijai: Rusijai tai dabar svarbiau nei įsiveržimas į Ukrainą (344)

Politologas Laurynas Jonavičius sako, kad plataus masto įsiveržimas į Ukrainą nėra tai, ko...

Po trumpo atokvėpio sugrįš permainos: situacija ženkliai keisis jau savaitės viduryje

Antradienio dieną Lietuvos orus lems ciklono slėnis kartu su atmosferos frontais. Diena bus...

D+Eugenija Grižibauskienė

Pasaulinėms kompanijoms gaminantis Žėkas – apie netikėtai atrastus Daugus ir „Husqvarna“ pamokas (2)

Dzūkijoje esantį Daugų miestelį garsina ne tik ežerai bei čia besiveisiantys unguriai, bet...

Kariuomenės vadas: karo tikimybė tikrai didelė (36)

Lietuvos kariuomenės vadas sako, kad karo Ukrainoje tikimybė yra didelė.

D+Marc Champion

Apie Rusijos invaziją jie sužinotų pirmieji: Putino kariai sveikinimų nesulauktų (1)

Rusijai deklaruojant, kad diplomatija pasiekusi akligatvį, arti fronto linijos Ukrainoje esantis...

Atvykstant į Angliją – svarbūs pokyčiai (2)

Jungtinės Karalystės vyriausybė atsisakys privalomų COVID-19 testų į Angliją atvykstantiems...

Landsbergis: tai dramatiškai keičia mūsų saugumo padėtį (298)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad, jei artimiausiu metu Vakarai...

Viską pardavę ir iškeliavę po pasaulį sulaukė kritikos: lietuviai ne klajoklių tauta (24)

Pastatyti namą, pasodinti medį ir užauginti vaiką – trys dalykai, kuriuos turi padaryti...