Meteorologas Gytis Valaika teigia, kad OSWIN-VHF radaras šiandien aptiko pirmuosius sidabriškųjų debesų signalus mezosferos viršutinėje dalyje (t. y. atmosferos sluoksnis ~82-84 km aukštyje). Anot jo, su pačiomis šviesiausiomis naktimis pamažu prasideda sidabrų debesų (NLC) sezonas.

Lietuvoje išvysti NLC (birželį-liepą) nėra retas reiškinys. Kur kas retesnis – juos pamatyti ryškius ir labai aukštai virš horizonto. Taip nutinka iki keleto kartų vasarą, dažniau liepos pirmoje pusėje. Na o labai retas reiškinių derinys būtų – sidabriškieji debesys + šiaurinė pašvaistė (viename kadre).

Pastebėta, kad ryškesni NLC paprastai matomi Saulės aktyvumo minimumo metu. Tuo tarpu, ryškios šiaurinės pašvaistės būna Saulės aktyvumo maksimumo metu, todėl vienu metu šie du reiškiniai pasitaiko retai. Kaip rašo literatūra, Lietuvoje abu reiškiniai vienu metu buvo stebėti 2005 m. birželio 14-osios naktį“, – rašo G. Valaika.

Kaip anksčiau rašė Delfi, sidabriškuosius debesis galima stebėti tarp 50° ir 70° platumos abiejuose planetos pusrutuliuose. Debesimis jie taip pat vadinami su išlyga, mat susidaro maždaug 80 km aukštyje, mezosferoje. Tai aukščiausiai Žemėje esantys debesys ir savo giminaičius plunksninius debesis tuo požiūriu gerokai lenkia (pastarieji formuojasi 7–12 km aukštyje). Drėgmės taip aukštai praktiškai nėra, todėl ir ledo kristalams, iš kurių daugiausia sudaryti šie debesys, atsirasti reikia ypač žemos temperatūros. Vasarą mezosferoje ji krinta iki -120 C°.

Sidabriškieji debesys

Apie vasaros saulėgrįžą Saulė mūsų platumose nenusileidžia labai žemai už horizonto. Lengva jos pašvaistė matoma beveik visą naktį. Kaip tik tai ir leidžia pamatyti sidabriškuosius debesis. Būdami dideliame aukštyje jie yra apšviečiami Saulės, kuri stebėtojui esančiam ant žemės, jau paslėpta horizonto.

Iki galo sidabriškųjų debesų fenomenas nėra paaiškintas. Manoma, kad jų susidaryme dalyvauja ir ugnikalnių išmestos dalelės, ir antropogeninės kilmės dulkės, kurios patenka į aukštesnius atmosferos sluoksnius. Teigiama, kad vis dažnesnis jų pasirodymas XX a. susijęs ir su klimato kaita.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)