Spėjama, kad šie mažyčiai kanalėliai (kurie buvo aptikti laboratorinių pelių kauluose, taip pat jų pėdsakai pastebėti ir vieno iš tyrėjų kauluose) ko gero reikalingi pernešti imuninėms ląstelėms iš kaulų, kuriuose jos gaminamos, į išorę.

Tyrimo metu pelių galūnių kauluose mokslininkai atrado šimtus kapiliarų – mažiausių organizmo kraujagyslių, – apie kuriuos anksčiau nieko nebuvo žinoma.

Tai, kas egzistuoja pelės organizme, nebūtinai bus ir žmogaus kūne, ir dažniausiai kažką atradus tyrimuose su pelėmis prireikia daug laiko, kol tai bus patvirtinta tyrimuose su žmonėmis.

Vis dėlto šiuo atveju yra kitaip. Vienas iš tyrimą atlikusių mokslininkų nusprendė pradėti tyrimą su žmonėmis ir pats tapo savanoriu. Išsityręs koją magnetinio rezonanso tomografijos būdu jis pastebėjo ženklų, leidžiančių jam tvirtinti, kad žmonių kauluose taip pat yra miniatiūrinių kanalėlių.

Tyrimo išvados buvo paskelbtos sausio 21 d. leidinyje „Nature Metabolism“.

Nežinoma anatominė struktūra?

Kraujo ląstelės gaminamos kaulų viduje, vadinamuosiuose kaulų čiulpuose, ir šios ląstelės sugeba iš kaulų čiulpų operatyviai patekti į kraujotakos sistemą. Bet iki šiol nebuvo žinoma, kaip kraujo ląstelėms tai pavyksta.

Egzistuojanti medicininė procedūra – žinoma kaip kaulų čiulpų infuzija – nurodo, kad egzistuoja kažkokie kanalai, jungiantys kaulų čiulpus ir kraujagysles. Šios procedūros metu vaistai suleidžiami į paciento kojos kaulą, o iš ten labai greit atsiranda kraujotakos sistemoje, kaip matyti vaizdo įraše, paskelbtame „Nature Metabolism“.

Siekdami atrasti nežinomus mikroskopinius kanalėlius mokslininkai naudojo cheminę medžiagą, nuo kurios pelių kaulai tapo permatomi (nuo šios medžiagos iš kaulų pasišalina visi matiniai elementai, įskaitant riebalus). Kai kaulai tapo peršviečiami, tyrėjai aiškiai pamatė (naudodami kelis galingus mikroskopus) šimtus kapiliarų, apie kuriuos iki šiol nieko nebuvo žinoma.

Šiuos kanalėlius jie pavadino „transkortikalinėmis gyslomis“ (TCV, trans-cortical vessels).

Tada mokslininkai nudažė imunines ląsteles, vadinamuosius neutrofilus, kurie gaminami kaulų čiulpuose, ir stebėjo jų judėjimą iš šių kanalėlių ir į juos. Stebėjimų rezultatai tik patvirtino jų atradimą.

Netikėtas atradimas

Šis atradimas mokslininkams buvo netikėtas.

„Vargu ar kas galėjo tikėtis aptikti naują anatominę struktūrą žmonių ir pelių kauluose XXI amžiuje“, – laiške „Live Science“ rašo tyrimui vadovavęs eksperimentinės imunologijos profesorius Matthiasas Gunzeris iš Vokietijos Duisburgo–Eseno universiteto.

Atliekant tyrimą su pelėmis M. Gunzeris norėjo išsiaiškinti, ar ir žmonės turi šiuos keistus kapiliarus. Tad jis savo noru sutiko išsitirti savo kaulus.

M. Gunzeris ryžosi sudalyvauti kelias valandas trunkančiame kojos tyrime magnetinio rezonanso tomografijos aparatu. Gautuose vaizduose ryškaus minėtųjų kapiliarų vaizdo nebuvo, tačiau kaulo audinyje akivaizdžiai matėsi ertmės, o tai, M. Gunzerio manymu, gali būti užuomina į kapiliarų egzistavimą.

Tai, kartu su kitais turimais duomenimis ir vaizdais „yra gana svarus įrodymas, kad transkortikalinės gyslos taip pat egzistuoja ir žmonių organizme“, sako jis.

Dar įdomiau yra tai, kad kitame tyrime, kurio išvados pernai buvo paskelbtos leidinyje „Nature Neuroscience“, buvo atrastas panašus tinklas kaukolėje, jungiantis ją su smegenimis.

„Šio tyrimo rezultatai yra nepriklausomas mūsų tyrimo išvadų patvirtinimas“, – sako M. Gunzeris.

Naujojo tyrimo išvados, jei bus pagrįstos tolesniais tyrimais, potencialiai gali būti labai svarbios, ypač kuriant naujus gydymo būdus ir preparatus, rašo Ročesterio universiteto Klinikinės imunologijos skyriaus direktorius Christopheris Ritchlinas ir Kalifornijos universiteto Vidaus ligų tyrimų skyriaus profesorius Iannisas Adamopoulosas komentare, paskelbtame prie straipsnio. Nei Ch. Ritchlinas, nei I. Adamopoulosas tyrime nedalyvavo.

Tarp įdomesnių tyrimo metu atrastų dalykų gali būti paminėtas šis. Tyrėjai atrado, kad transkortikalinių gyslų skaičius išaugo toms pelėms, kurios sirgo reumatoidiniu artritu (autoimunine liga, kuri nualina sąnarius) ir pelėms, kurios buvo apšvitintos radiacija.

Yra žinoma, kad ir reumatas, ir radiacija žmonėms pažeidžia kalus, sako M. Gunzeris.

Jo teigimu, jei pavyktų sustabdyti naujų transkortikalinių gyslų formavimąsi, tai būtų labai naudinga žmonijai, nes galima būtų išgydyti daugiau ligų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės