Kaip anksčiau rašė Delfi, „Titaniko“ nuolaužos pirmą kartą buvo aptiktos 1985 metais. Nuo to laiko jis buvo intensyviai tyrinėjamas. Vis dėlto, laivas yra labai didelis, todėl vandenyno gelmėse tyrinėjant vien tik filmavimo kameromis iki šiol buvo neįmanoma pamatyti viso laivo perspektyvos.
Naujausius tyrimus ir skenavimą 2022 metų vasarą atlikusi povandeninių žemėlapių kūrimo bendrovė „Magellan Ltd“, kartu su prodiuserine kompanija „Atlantic Productions“, pristatė pilną vandenyno dugne esančio „Titaniko“ vaizdinį.
Paskutinė ekspedicija, kurią surengė JAV bendrovė „RMS Titanic Inc.“, atskleidė, kad dalis anksčiau nepažeistų turėklų aplink laivo viršutinio denio priekį jau nukrito. Mažaug 4,5 m ilgio dalis dabar guli ant jūros dugno, tiesiai po ta vieta, kur ji kadaise buvo pritvirtinta, rašo CNN.
„Esame nuliūdinti šios netekties – neišvengiamo laivo ir nuolaužų irimo, – sakoma bendrovės pareiškime jos interneto svetainėje. – Per ateinančias kelias savaites ir mėnesius atliksime išsamesnę „Titaniko“ būklės ir jos pokyčių apžvalgą“.
„Nors „Titaniko“ irimas yra neišvengiamas, naujausi įrodymai tik dar labiau sustiprina mūsų misiją išsaugoti ir užfiksuoti viską, ką galime, kol dar nevėlu“, – priduriama pranešime.
Liepos mėn. vykusioje ekspedicijoje, kuri buvo devintoji bendrovės ekspedicija nuo 1987 metų, dalyvavo vandenynų vaizdų ekspertai, okeanografai, mokslininkai ir istorikai. Komanda užfiksavo naujus nuolaužos vaizdus, peržiūrėjo nuolaužų būklę, aptiko rizikingas vietas.
Buvo padaryta daugiau kaip du milijonai nuotraukų, komanda ieškojo daugybės artefaktų.
Šios paieškos leido padaryti ir labai įdomų atradimą.
Paskutinę ekspedicijos dieną komanda rado ir nufotografavo bronzinę romėnų gamtos ir medžioklės deivės Dianos statulą.
Pasak bendrovės, statula, kadaise stovėjusi ant židinio atbrailos kaip centrinis „Titaniko“ pirmosios klasės salono elementas, katastrofos metu iškrito iš laivo ir nugulė vandenyno dugne.
Didžioji dalis meno kūrinių, puošusių laivo sales ir kambarius, „buvo pagaminta iš organinių medžiagų, todėl per laiką suiro“, – sekmadienį „ Instagram“ įraše apie statulą teigė bendrovė.
Tačiau deivės statula vis dar guli tarp nuolaužų. „Kaip ir amžinosios romėnų dievybės, ji nepavaldi laikui“, – pridūriama pranešime.
Kol mokslininkai lenktyniauja, kaip išsaugoti „Titaniko“ istoriją, legendinio laivo nuolaužos pamažu nyksta.
2019 m. „Triton Submarines“ tyrėjų komando filmuota medžiaga parodė, kad nuolaužos smarkiai paveiktos korozijos, metalą ėdančių bakterijų ir giluminių srovių.
Parengta pagal CNN, expedition.discovertitanic.com, Delfi arch. inf.