aA
Daugelį metų perfluoralkilinės ir polifluoralkilintos medžiagos (PFAS), vadinamos dar „amžinaisiais chemikalais“, pamažu sunkėsi į natūralią aplinką, užteršdamos dirvožemį ir vandens šaltinius. Naujausi Stokholmo (Švedija) universiteto tyrimai, kurių rezultatai buvo paskelbti leidinyje „Environmental Science & Technology“ parodė, kad PFAS kiekis lietaus vandenyje jau viršija lygius, kuriuos sveikatos ir aplinkosaugos konsultavimo agentūros laiko saugiais.
Lietus
Lietus
© Shutterstock

Viršija reglamentuojamus kiekius

Žmonės turėtų žinoti, kaip PFAS gali paveikti jų sveikatą ir imtis atsargumo priemonių, kad prireikus būtų ištirtas geriamojo vandens kiekis. Kadangi šios sintetinės cheminės medžiagos teršia natūralią aplinką (įskaitant geriamąjį vandenį), tyrimai sieja PFAS poveikį su tokiomis sveikatos problemomis kaip kepenų ligos, moterų vaisingumo problemos, gestacinis diabetas ir tam tikros vėžio formos.

Stokholmo universiteto tyrimo rezultatuose pranešama, kad PFAS kiekis lietaus vandenyje viršija JAV aplinkos apsaugos agentūros (EPA) visą gyvenimą trunkantį geriamojo vandens sveikatos patariamąjį lygį. Tyrėjai taip pat nustatė, kad lietaus vanduo dažnai viršija ir Europos Sąjungos paviršinio aplinkos vandens kokybės standartą.

Kaip chemikalai patenka į geriamąjį vandenį

PFAS buvo sukurtas 1940 m. Dėl unikalių savybių, įskaitant gebėjimą atstumti vandenį ir riebalus bei atsparumą aukštoms temperatūros, gamintojai šias medžiagas naudojo įvairiuose gaminiuose – pradedant nepridegančiais indais ir baigiant net kosmetika.

Gamykla, kurios gamybos procese naudojamos PFAS, gali per nuotekas užteršti natūralų aplinkos vandenį, dirvožemį ir orą. O šių chemikalų sudėtyje turintys daiktai, gyvavimo ciklo pabaigoje patekę į sąvartynus ir ten suirę, išleidžia jų dar daugiau. Taip atsitikus, PFAS gali patekti į maistą, auginamą dirvožemyje, arba į upelius ar ežerus, maitinančius miestų geriamojo vandens rezervuarus, bei žuvų augimvietes.

Be to, šios kenksmingos medžiagos gali būti pernešamos oru ir tapti pasaulio atmosferos dalimi. Ir tai rodo tyrimai, nustatę PFAS Arkties lede ir dirvožemyje. Šitaip atsitikus, PFAS gali būti pernešamos ir per lietaus vandenį, potencialiai užteršiant vandens šaltinius pasaulyje.

Stokholmo universiteto Aplinkos mokslų katedros profesorius ir pagrindinis anksčiau minėto tyrimo autorius dr. Ianas Cousinsas teigia, jog PFAS lygis Žemės atmosferoje pastaruosius porą dešimtmečių išliko maždaug tokio paties lygio. „Jų pastebimai nemažėja dėl didelio PFAS patvarumo ir jų gebėjimo nukeliauti iš vandenyno atgal į atmosferą“, – aiškina jis.

Lietus
Lietus
© Shutterstock

Pasauliniai reglamentų skirtumai

Skirtingos pasaulio šalys taiko skirtingus PFAS kiekio aplinkoje reglamentus. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose EPA ir Maisto ir vaistų administracija (FDA) reguliuoja PFAS ir siūlo valstybėms naudoti įvairius tyrimus bei priemones. Europos cheminių medžiagų agentūra prižiūri PFAS naudojimą Europoje. Tačiau kai kur (pavyzdžiui, Azijoje) PFAS apribojimai dar neįdiegti.

Pasak I.Cousinso, pagrindinis jo atlikto tyrimo tikslas buvo parodyti, kad PFAS sveikatos reglamentų daugumoje planetos vietų tapo nebeįmanoma atitikti. „Geriamą vandenį valymo įrenginiuose galime išvalyti tik naudodami pažangias valymo technologijas, kurios yra labai brangios, – aiškina jis. ‑ Negalime pašalinti PFAS iš aplinkos. Mums telieka laukti, ir laukti teks labai ilgai – ne tiek dešimtmečius, kiek šimtmečius – kol PFAS dalelės palaipsniui nusileis į giliausias vandenynų vietas.“

„Šis tyrimas atkreipia dėmesį į problemą ir, tikiuosi, sprendimus priimantys asmenys visame pasaulyje pagaliau rimtai pažvelgs į ją, o ne nuolat gamins ir nenaudos tokių itin patvarių medžiagų, – priduria daktaras I.Cousinsas. – Turime iki minimumo sumažinti PFAS naudojimą ir sustabdyti tolesnį probleminių PFAS naudojimą Kinijoje.“

Ieško sprendimo

Nepaisant šių niūrių faktų, pastangos greičiau išspręsti PFAS problemą kai kur jau matyti. Antai, ankstėliau šiemet atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad kai kurie mikroorganizmai gali suskaidyti tam tikras PFAS klases. Pernai birželį atliktas tyrimas taip pat parodė, kaip jonų mainų procesas gali padėti pašalinti šiuos chemikalus nuotekose.

Kadangi PFAS kurį laiką ir toliau bus aplinkoje, gydytojai sutinka, kad žmonėms svarbu suprasti, kaip šios „amžinos cheminės medžiagos“ gali paveikti jų sveikatą. „PFAS poveikis susijęs su didesniu cholesterolio kiekiu, kepenų funkcijos pokyčiais, sumažėjusiu imuninės sistemos atsaku, pavyzdžiui, tuo, kaip gerai susiformuoja imunitetas, kai gauname vakciną, didesne inkstų ir sėklidžių vėžio rizika ir nėštumo komplikacijomis, tokiomis kaip padidėjęs kraujospūdis ir priešeklampsija“, – aiškina jie.

Jei žmonės nerimauja, kad jų geriamasis vanduo gali būti nesaugus, jie galėtų paprašyti vietos vandens tiekimo įmonės informacijos apie PFAS lygį jų vandentiekio vandenyje.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4667

Marsaeigis „Perseverance“ Raudonojoje planetoje aptiko Marso „katę“: ar ir jūs tai matote? (1)

Marsą tyrinėjantis roveris „ Perseverance “ aptiko ir įamžino unikalų objektą – į katę...

Prie Paukščių Tako juodosios skylės atrastas paslaptingas objektas – milžiniškas kosminis gumulas, skriejantis net trečdaliu šviesos greičio

Paukščių Tako centrinė supermasyvi juodoji skylė , Šaulio A*, kartais sužimba kelių valandų...

Indonezijos rytuose – galingas ugnikalnio išsiveržimas: į dangų pakilo 2,5 km aukščio pelenų stulpas

Ketvirtadienį Indonezijos Halmaheros saloje išsiveržė ugnikalnis Ibu.

Rusijoje aptiktas naujausioms vakcinoms atsparus koronavirusas Khosta-2: mokslininkai perspėja apie potencialų mutavusio patogeno protrūkį

Pietvakarių Rusijoje gyvenančių šikšnosparnių organizmuose aptiktas sarbecoviruses porūšiui...

Stulbinantis atradimas: Saturno palydovo Encelado uolienų mėginiuose aptikti pagrindiniai gyvybės elementai

Pakartotinė Saturno žiedų uolienų – papildomų Encelado ledo išsiveržimų debesimis –...

Top naujienos

Putino ir Lukašenkos susitikimas: panašu, jog derėtasi itin svarbiais klausimais (6)

Su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Sočyje susitikęs Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos...

Raimondo vėžys niekaip nepasidavė gydymui: kai atrodė, kad visos galimybės išsemtos, sužibo nauja viltis

45-erių metų kinologas iš Plungės rajono Raimondas Aponkus prieš keliolika metų ties raktikauliu...

Alma Adamkienė pateko į ligoninę, įtariama COVID-19 infekcija (2)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė vėl pateko į ligoninę.

Vytautas Landsbergis – ligoninėje

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis –...

Parengė Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Mokslas ar mistika: iš šio ežero pasemti vandens neįmanoma, o jo atsigėrusius ištinka mirtis

Mūsų planetoje gausu paslaptingų ir mistiškų vietų, ežerai – ne išimtis. Paslaptingi ežerai...

Jurga Grigienė

Padavėjai atskleidė kavinių triukus ir paslaptis: kokių patiekalų geriau neužsisakinėti ir kaip suprasti, kad jus mausto (2)

Ne paslaptis, kad kylant kainoms dažnas mūsų apsilankymus kavinėse ir restoranuose retiname. O jei...

Spalio mėnesį pradėsime drėgnais orais

Penktadienio dieną orus šalyje lems žemesnio slėgio laukas, tačiau diena numatoma nebloga, vyraus...

14 lengvų rudens aprangos derinių, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį: paruoštukas kasdienai

Ruduo jau atėjo, todėl manome, kad vertėtų atkreipti jūsų dėmesį į šiuos aprangos derinius....

Po „Žalgirio“ pergalės Maksvytis pagerbė Prienų krepšinio puoselėtoją: gaila, kad jo nebėra su mumis

Kauno „Žalgirio“ komandos vyriausiasis treneris Kazys Maksvytis po ketvirtadienio vakarą LKL...