aA
Kalba – žmogaus raktas į pasaulio pažinimą, tačiau į tariamus žodžius gali įsiklausyti ir gyvūnai. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, katės ir šunys, neretai tampa mūsų bičiuliais ir pagalbininkais, todėl nekeista, kad su laiku pasigauna ir vieną kitą mūsų išsireiškimą. Mokslininkų komanda iš Japonijos tvirtina, kad, tarkim, katės yra pajėgios išmokti ne tiktai savo, bet ir kitoms katėms duotus vardus, be to, palyginti gerai supranta, kuri katė pašaukiama.
Katės.
Katės.
© Shutterstock

Kai kurie paukščiai turi gerai išvystytas balso stygas, todėl sugeba pakartoti visą galybę žodžių, skelbia „IFLScience“. Jau yra manančių, kad paukščiai geba ne tiktai imituoti žodžių tarimą, bet ir suprasti jų reikšmes.

Gestų kalbos apmokytos beždžionės, esą, taip pat supranta, ką reiškia konkretūs žodžiai, o šunys, kaip neseniai paaiškėjo, vos per savaitę yra pajėgūs išmokti net 12 žaislų pavadinimų. Vis dėlto ką būtų galima pasakyti apie kates?

Jei katės tikrai pajėgios suprasti žmonių kalbą, o ne tiktai atpažinti joms suteiktą vardą, pirmasis to įrodymas galėtų būti kartu gyvenančių kačių vardų atpažinimas, teigia Kioto universiteto doktorantė Saho Takagi.

Žurnale „Scientific Reports“ pasirodė publikacija, skirta Saho Takagi ir jos kolegų bandymui tai išsiaiškinti stebint tame pačiame ūkyje gyvenančias namines kates ir kačių kavinės gyventojas.

Akstiną tyrimui davė prielaida, kad nustebimą katės reiškia ilgam įsistebeilydamos į netikėtą reiškinį arba objektą. Tokia pati reakcija yra būdinga ir kūdikiams ir būtent į ją dažnai atsižvelgiama, aiškinantis kūdikių pasaulio suvokimą. Taigi, idėja atrodo turinti racijos, tačiau interpretuojant kačių mąstymo procesus gaunamos išvados negali būti tokios patikimos kaip lengviau prognozuojamų būtybių atveju.

Pirmiausia Saho Takagi keturis kartus katėms paleido jų šeimininko tariamą vienos katės vardą, o tada parodė tos katės nuotraukas nešiojamojo kompiuterio ekrane.

„Viena katė ištvėrė tiktai vieną tyrimo etapą. Vėliau išlėkė iš kambario ir kažkur nulindo“, – rašoma tyrimui skirtame straipsnyje.

Likusios katės buvo kantresnės – išbuvo per visus keturis etapus: du, per kuriuose tariamas vardas atitiko nuotrauką, ir du, per kuriuos neatitiko.

Kai buvo rodoma katės, kurios vardas buvo tariamas, nuotrauka, katės gana greitai nusigręždavo, tarytum pajutusios nuobodulį ir nematydamos nieko stebėtino.

Vis dėlto skirtingą reakciją demonstravo tik naminės katės, o ne tos, kurios gyveno kavinėje. Tyrimo iniciatorė įsitikinusi, kad gausioje draugijoje gyvenančios katės neturi galimybės girdėti tik vieno konkretaus vardo kartojimo, todėl ir neįsimena jokių kitų vardų.

Skeptikai gali pradėti aiškinti, kad 19 naminių kačių yra per mažai, kad jas būtų galima laikyti eksperimentine grupe, be to, gauti rezultatai tik su labai didelėmis išlygomis gali pretenduoti į statistiškai reikšmingus duomenis. Kita vertus, pavyko nustatyti, kad kuo ilgiau katės gyvena kartu ir pas tą patį šeimininką, tuo jų reakcija akivaizdesnė.

Kai tyrimas buvo pakartotas kačių nuotraukas pakeitus žmonių atvaizdais, jokių reakcijos skirtumų pastebėti nepavyko.

Jei padarytos išvados teisingos, tai reiškia, kad katė, kurią laikote savo gyvūnu augintiniu, jokiu būdu neignoruoja jūsų, kai mėginate ją kalbinti. Ji tik apsimeta nieko nepastebinti. Tai, matyt, dar vienas įrodymas, kad katės linkusios pademonstruoti, kas turi galią kontroliuoti santykius.

Norisi pasakyti, kad šis eksperimentas nėra pirmas Saho Takagi bandymas įrodyti, kad katės turi intelektą. Pernai ji paskelbė publikaciją, skirtą kačių gebėjimui nustatyti šeimininko ir drauge gyvenančių kačių buvimo vietą.

Saho Takagi ir jos bendraminčiai teigia pastebėję, kad katės labai nustebdavo, kai iš garsiakalbių pasigirsdavo jas maitinančio asmens balsas, bet to asmens nebūdavo kambaryje.

Į pažįstamų kačių miaukimo arba atsitiktinių garsų įrašus katės, esą, taip nereaguodavo. Beliko paminėti, kad kažkada Saho Takagi dėmesį buvo patraukęs klausimas, kaip katės supranta fizikos dėsnius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
4.9355

Po „Killnet“ atakų prieš Lietuvą – aštri IT specialistų reakcija: vieni pasijuokė iš rusų „hakerių“, kitiems tai juoko nesukėlė

Rusijos programišių grupuotė „ Killnet “ prisiėmė atsakomybę už šią savaitę vykusias...

Lietuviui pavyko užfiksuoti itin sunkiai „pagaunamą“ gamtos reiškinį: jau buvau beprarandantis viltį tai nufotografuoti (1)

„Sky Chasers LT“ skelbia, jog vienas sunkiausiai pagaunamų dangaus reiškinių – „kosminiai...

Istorinė akimirka: Atlanto vandenyną perplaukė autonominis laivas-robotas, kuriame nebuvo nei vieno žmogaus

Robotinis laivas be įgulos „Mayflower“, pakartojęs anglų kolonistų 1620 metų kelionę laivu...

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (13)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (1)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...