aA
Nesinori gąsdinti ir kitų baidyti, tačiau egzistuoja gana reali galimybė, jog mūsų visata tėra grandiozinio masto kompiuterinė simuliacija ir nieko daugiau. Kad mes gyvename Matricoje, kurioje nėra nieko tikro. Tokia galimybe susidomėjusių Bonos universiteto (Vokietija) tyrėjų grupė mėgins išsiaiškinti, ar tik nesame įstrigę kompiuterinėje simuliacijoje.
matrica
© Shutterstock nuotr.

Idėja apie visatą kaip kompiuterinę simuliaciją grįsta kvantine chromodinamika, kuri aprašo, kaip stiprioji branduolinė jėga sujungia kvarkus ir gliuonus į protonus ir neutronus, o šie – į visus kitus fizinio pasaulio objektus. Kitaip tariant, minėta teorija gvildena fundamentalius fizikos pagrindus – procesus, kurių metu elementariosios dalelės sudaro stambesnes daleles, o šios – kūnus, gyvybę, visatą.

Mokslininkai seniai trokšta superkompiuteriais sumodeliuoti kvantinės dinamikos procesus, tačiau problema ta, kad kompiuteriniai modeliai būtų tokio mažo mastelio ir tokie sudėtingi, jog net ir galingiausi superkompiuteriai galėtų sumodeliuoti tik nepaprastai mažą mūsų didžiulės visatos fragmentą – maždaug kelių femtometrų skersmens (femtometras yra viena milijoninė nanometro dalis – taigi, kalbame išties apie neįsivaizduojamai mažą mastelį).

Kartu šis kompiuterinis modelis yra toks elementarus ir fundamentalus visatos susidarymo prasme, jog tai būtų ne kas kita, o naujos visatos modelis, simuliacija. Automatiškai iškyla klausimas: kaip tada žinoti, ar mes patys gyvename ne kompiuteriu sumodeliuotoje simuliacijoje?

Silas Beane'as iš Bonos universiteto su kolegomis mano, jog jie sugalvojo būdą, kaip tai būtų galima išsiaiškinti. Kaip išmatuoti visatą ir sužinoti, ar mes gyvename realiame pasaulyje, ar tik dirbtinėje matricoje? Jų sumanymas grįstas dydžiu, kuris vadinamas Graizeno-Zacepino-Kuzmino riba arba tiesiog GZK. Teorinėje fizikoje kai kurie dalykai gali būti begaliniai, tačiau kompiuteriams priimtini tik baigtiniai dydžiai. Tai yra viena iš tokio tipo simuliacijų problemų; fizikos dėsniai turi būti sutalpinti į ribotoje trimatėje erdvėje – matricoje – kuri nėra begalinė ir turi ribas, nes kompiuteriuose, kaip jau minėjome, viskas turėtų būti baigtinio dydžio.

S. Beane'as su bendradarbiais tyrinėja, ar tokios baigtinio dydžio matricos galėtų atstoti fizikinius procesus, kuriuos mes stebime visatoje. Reikalas tas, kad ši tyrėjų komanda mėgina stebėti didelės energijos procesus, kurie kuo didesnės energijos, tuo mažesnių fizinių išmatavimų. S. Beane'as su kolegomis pastebėjo, jog tokios trimatės matricos minėtuose procesuose turėtų riboti energijos kiekį, nes simuliacijoje niekas negalėtų būti mažesnis už pačią matricą. Tad jei mes gyvename kompiuterinėje programoje, turėtų egzistuoti fundamentali energingųjų dalelių (pvz., kosminės spinduliuotės dalelių) spektro riba.

Tai ir yra Graizeno-Zacepino-Kuzmino riba. Ji yra gerai ištyrinėta ir apibrėžta, o atsiranda todėl, kad judėdamos erdvėlaikiu kosminės spinduliuotės dalelės sąveikauja su fonine mikrobangų spinduliuote ir praranda energiją. Tad jei S. Beane'as su kolegomis yra teisus, turimomis technologijomis galima išmatuoti kosminės spinduliuotės daleles ir patikrinti, ar jos elgiasi taip, kaip numato teorinė fizika, ar taip, kaip jos elgtųsi baigtinio dydžio kompiuteriniame modelyje. Jei pasitvirtintų pastarasis atvejis, turėtų būti įmanoma pamatyti simuliacinės matricos konstrukciją ir tuo pačiu patvirtinti, jog mes gyvename kompiuterinėje simuliacijoje.

www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aukcione parduodamas itin retas rožinis deimantas: stebuklui prilyginama brangenybė kainuos iki 36 mln. eurų

Ženevoje lapkritį vyksiančiame aukcione bus parduodamas itin retas milžiniškas brangakmenis...

Pribloškiantis įvykis kosmose: į potencialiai pavojingą asteroidą praėjusią naktį rėžėsi NASA erdvėlaivis – smūgis pakeis skriejimo trajektoriją tokio reginio žmonija dar nebuvo mačiusi (2)

Naktį iš pirmadienio į antradienį (Lietuvos laiku 02 val. 16 min.) į asteroidą Dimorphos ,...

Šiąnakt – istorinis įvykis kosmose: į Žemei potencialiai pavojingą asteroidą tėkšis erdvėlaivis, kad pakeistų jo skriejimo trajektoriją (1)

Istorinė NASA misija DART (Dvigubo asteroido nukreipimo testas) priartėjo prie finišo – prieš...

Rusijai pagrasinus numušti palydovus, Elonas Muskas atsiliepė vieninteliu sakiniu (4)

E. Musko pareiškimas paskelbtas po to, kai Rusijos pareigūnas išreiškė susirūpinimą, kad...

Top naujienos

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvardijo, ko bijo Putinas: štai kodėl kalbos apie branduolį ginklą yra blefas

Visos šalys turėtų užverti savo sienas nuo mobilizacijos bėgantiems Rusijos piliečiams, nes...

Dėl augančių sąskaitų privačios gydymo įstaigos gali kelti kainas: pasakė, kurios paslaugos gali brangti

Augančios komunalinių paslaugų kainos skaudžiai kerta gydymo įstaigoms. Privačios gydymo...

Ekspertas: Putiną pažemino net jo sąjungininkai, supykęs priėmė lemtingus sprendimus

Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimus skelbti mobilizaciją ir tęsti karą Ukrainoje...

Marc Champion, Natalia Ojewska, Michael Nienaber

Ukraina laukia naujienų iš sąjungininkų: mes pasiruošę

Ukraina vykdo puolimą prieš Rusijos pajėgas ir prašo galingesnės ginkluotės, kad padidintų savo...

Norinčių gauti kompensaciją už šildymą auga kartais: ar visiems užteks pinigų (1)

Artėjant šildymo sezonui gyventojai teikia paraiškas šildymo kompensacijoms gauti, savivaldybėse...

Nepilnametė pripažinta kalta dėl ją atstūmusio jaunuolio nužudymo Jurbarke

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino nepilnametę kalta dėl jaunuolio nužudymo, veikiant...

Mirė dainininkas Borisas Moisejevas (10)

Dainininkas Borisas Moisejevas mirė sulaukęs 68 metų, praneša „RIA Novosti“. Atlikėjo...

Karas Ukrainoje. Ukrainos teritorijose baigėsi pseudoreferendumai: skelbiami pirmieji rezultatai Charkivo srityje iki šiol išlaisvintos 454 gyvenvietės

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Medvedevas grasina „pačiu baisiausiu ginklu“ (35)

Dmitrijus Medvedevas , karingasis Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas, V. Putino...

Vyriausia maisto tinklaraštininkė dalijasi namiškių mėgiamu patiekalu iš bulvių: taip gardu, kad kaskart rizikuoja persivalgyti

Lietuviai labai mėgsta bulvinius patiekalus , todėl Pagarbiai vyriausiąja Lietuvoje maisto...