aA
Patikėkite, visiems būtų geriau, jei amžinasis Arkties įšalas ir toliau pasiliktų įšalęs. Daugumoje vietų jis įšalęs jau dešimtis tūkstančių metų ir veiksmingai užrakinęs šiltnamio efektą skatinančias emisijas ir pavojingas ligas.
Įšalę metano burbulai
Įšalę metano burbulai
© Shutterstock

Deja, mūsų planetos klimatas kinta, amžinasis įšalas visame pasaulyje plonėja. NASA finansuojamas tyrimas patvirtino, kad Arkties ledynus grėsmingai tirpdo natūralus fenomenas, geriau žinomas kaip termokarstiniai ežerai. Jie susiformuoja giliai dirvoje pradėjus tirpti ledui. Vanduo užima mažiau vietos nei ledas, taigi atsiranda vietos kauptis vandeniui ir iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, lietaus vandeniui ir ištirpusiam sniegui, rašoma sciencealert.com.

„Kai susiformuoja termokarstiniai ežerai, jie akimirksiu ima tirpdyti amžino įšalo vietas“, – paaiškina Aliaskos universiteto ekologė Katey Walter Anthony.

„Vietoj kelių centimetrų atitirpimo, tokiais atvejais galimas net 15 metrų. Toks fenomenas per pastaruosius 60 metų fiksuojamas po gana daug naujų ežerų Goldstream Valley“, – sako mokslininkė.

Amžinasis įšalas dengia maždaug 24 proc. atidengtos Šiaurės Ašigalio teritorijos. Kai kuriose Arkties teritorijose dirva įšalusi net 80 metrų.

Nepaisant pavadinimo, amžinasis įšalas nėra jau toks amžinasis. Neįprastai šiltas klimatas – viena iš priežasčių, kodėl įšalo tirpimas netgi gali tapti gana reguliariu procesu. Kaip ten bebūtų, giliai Arktyje galima rasti ir dešimtis tūkstančių metų neištirpstančio ledo. Bent jau buvo galima jo rasti iki šiol.

Štai ir prasideda problemos. Arkties kraštovaizdyje slypi ir vienas iš didžiausių gamtinių organinės anglies rezervuarų visame pasaulyje. Jis užrakintas po ledu, ir bent jau kol kas nekelia jokios grėsmės. Ledui lėtai tirpstant, dirvos mikrobai ėda anglį ir gamina anglies dvideginį bei metaną. Šios dujos patenka į atmosferą ir prisideda prie klimato atšilimo.

Termokarstiniai ežerai šį procesą perkelia į naują lygį. Amžinasis įšalas pradeda tirpti gilesniuose sluoksniuose ir sparčiau, o būdo, kaip procesą sustabdyti, ekspertai nerado.

„Po kelių dešimtmečių giliai gali susiformuoti atlydžio duobės. Šiltnamio efektą sukeliančios dujos ims veržtis į atmosferą“, – konstatuoja kalbinta ekologė.

Vien praeitais metais daugiau nei 200 vietų Sibire pasirodė ženklų, jog galbūt formuojasi nauji tokie ežerai. Toks staigus įšalo tirpimas gali būti dar pavojingesnis nei manyta iki tol, perspėja mokslininkai iš Jungtinių Valstijų ir Vokietijos.

Komanda, priklausanti NASA vykdomam projektui „Arctic-Boreal Vulnerability Experiment“, vyko į Aliaską ir Sibirą, kur buvo matuojamas metano aktyvumas 72 vietose vienuolikoje termokarstinių ežerų.

„Staigus atšilimas spartina giliai įšaldytos anglies mobilizaciją, tokiu būdu anglies-14 atšilimo sugeneruotos anglies dvideginio emisijos, lyginant su laipsnišku atšilimu, išauga maždaug 125-190 proc.“, – tyrimo išvadose paaiškina mokslininkai.

Kompiuterinės simuliacijos ir palydovų 1999-2014 metais darytos nuotraukos taip pat prisidėjo skaičiuojant, kiek apytiksliai amžinojo įšalo virto atitirpusia dirva. Deja, rezultatas tikrai nenudžiugins.

„Bėgant metams, vis daugėja termokarstinių ežerų, jie į atmosferą išleidžia daugiau anglies dioksido“, – paaiškina vienas iš tyrimo autorių iš Alfredo Wegenerio instituto Guido Grosse.

Nors termokarstiniai ežerai šiuo metu nėra įtraukti į pasaulinius klimato kaitos modelius, nes yra nedideli ir išsibarstę didelėje teritorijoje, mokslininkų komandos teigimu, jų gauti rezultatai atskleidžia, kaip svarbu juos įtraukti ir tai padaryti nedelsiant.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.6667

Pirmą kartą istorijoje taip ryškiai įamžintos stulbinančio grožio galaktikos, nutolusios net 500 mln. šviesmečių nuo Žemės

NASA ir ESA paskelbė naujausias oficialias Jameso Webbo kosminio teleskopo užfiksuotas nuotraukas...

Žemę pasiekė paslaptingi radijo signalai iš tolimų galaktikų spiečiaus – astrofizikai nieko panašaus iki šiol nėra stebėję (1)

Visata gausi galaktikų telkinių – milžiniškų struktūrų, susispietusių kosminio tinklo...

Delfi Mokslas

Pirmas kartas istorijoje: mokslininkai mikroskopu įamžino ir nufilmavo plaukiojančius atomus

Pasinaudodami medžiaga, kurią dėl ypač plonų sudedamųjų sluoksnių galima laikyti dvimate,...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Šiurpus radinys namo pastogėje: pareigūnai rado nukirstą mumijos galvą išgremžtomis smegenimis, jos kilmė – dar kraupesnė

Namo Kento grafystėje, Anglijoje, pastogėje rasta mumijos galva priklausė moteriai, gyvenusiai...

Į vandenyno gelmes nusileidusius mokslininkus apstulbino keisti pasikartojantys reiškiniai: kas palieka šiuos paslaptingus pėdsakus dugne? (1)

Neseniai surengtos ekspedicijos į mažai ištirtus šiaurinės Vidurio Atlanto vandenyno dalies...

Top naujienos

Skandalingoji ataskaita dėl Ukrainos Rusijai visiškai atlaisvino rankas: civiliams iškilo dar didesnė grėsmė

Nusistebėjimas, pyktis ir pažadai nutraukti finansinę paramą „Amnesty International“, o taip...

Profesorius – apie ypač klastingą būklę: vos kelias sekundes trunkantys sutrikimai gali baigtis ir insultu

Širdies ritmo sutrikimai , panašu, kad kamuoja ne vieną Lietuvos gyventoją. Tai paliudijo ir LSMU...

Karo ekspertai: svarbaus miesto šturmas darosi vis labiau tikėtinas (3)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu, per...

Ukraina: sulaikyti užpuolikai, planavę nužudyti ministrą

Ukrainos saugumo tarnyba skelbia užkirtusi kelią pasikėsinimui nužudyti gynybos ministrą...

Pareigūnai papasakojo, už ką dažniausiai lietuviai netenka teisės vairuoti: tokių kasmet – dešimtys tūkstančių

Saugaus eismo ekspertai ir pareigūnai dažnai primena, kad vairuotojai turėtų vairuoti saugiai...

Žemaitijoje užaugina tokį arbūzų derlių, nuo kurio raibsta akys: dėl vienos gudrybės gali sverti ir 10 kilogramų

Nors arbūzai gali skambėti egzotiškai, tačiau Lietuvos soduose tai nėra retas reiškinys....

Profesionalus operatorius pasakė, kokį telefoną rinktis norint geriausių kadrų: išklojo savo TOP5

„Ne telefonas fotografuoja, fotografuojame mes, žmonės, kurie laikome tą telefoną“, –...

Karas Ukrainoje. Ukraina vėl smogė Antonivkos tiltui, Melitopolyje – didžiuliai rusų nuostoliai Rusijos karinėje vadovybėje – dideli pokyčiai (4)

Rusijos karinė vadovybė patyrė rimtų pokyčių dėl kariuomenės nesėkmių Ukrainoje.

Dmitrijus Gordonas parodė savo gražuolę žmoną: romantiška akimirka sulaukė gausių internautų liaupsių (3)

Dmitrijus Gordonas nėra tas, kuris dažnai viešintų savo asmeninio gyvenimo akimirkas, todėl...

Net ir išsibaudavus Jocytei lietuvės laimėjo užtektina persvara, kad grupėje būtų pirmos

Lietuvos aštuoniolikmečių merginų rinktinė (2-1) į Europos čempionato atkrintamąsias žengs...