aA
Antarkties vandenys – viena baugiausių ir atšiauriausių mūsų planetos vietų – bent taip apie juos linkstama manyti, nes tenai viešpatauja aklina tamsa ir tvyro minusinė temperatūra. Visgi pragręžus Antarkties ledo šelfą, pavyko priartėti prie jūros dugno riedulių, tapusių namais kelioms gyvybės formoms, su kuriomis anksčiau neteko susidurti.
Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
© Dr Huw Griffiths/British Antarctic Survey

Nors kai kurių organizmų panašiose srityse reguliariai aptinkama, tai yra pirmas kartas, kai mokslininkai skelbia apie pastoviai prie vienos vietos visą laiką prisitvirtinusių sutvėrimų, labai primenančių kempines, buvimą itin atšiaurioje aplinkoje, rašoma portale sciencealert.com.

„Šį atradimą reikia priskirti tiems džiugiems atsitiktinumams, kurie verčia permąstyti ligšiolinius įsitikinimus ir įrodo, kad Antarkties jūrų flora ir fauna yra stebėtinai ypatinga ir neįtikėtinai gerai prisitaikiusi prie žemos temperatūros“, – teigia biogeografas Huw Griffithsas iš Jungtinės Karalystės Antarktidos tyrimų agentūros „British Antarctic Survey“ (BAS).

Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
© Dr Huw Griffiths/British Antarctic Survey

Antarkties ledo šelfas – tai nuolatos plūduriuojantys masyvai, prisijungę prie žemyninės Antarktidos teritorijos. Jie gali būti tiesiog milžiniški. Bendras masyvų plotas – 1,5 mln. kvadratinių kilometrų, kitaip sakant, maždaug trečdalis kontinentinio Antarktidos šelfo.

Turint omenyje, kokios atšiaurios po ledu gali būti sąlygos ir kaip sunku iki tų vietų nusigauti, gilumoje plytinčios sritys yra menkai ištyrinėtos. Norėdami susidaryti bent šiokį tokį vaizdą, mokslininkai pragręžė ledą ir nuleido į apačią specialią įrangą.

Išanalizavus per aštuonis gręžinius gautus duomenis, paaiškėjo, kad po ledu egzistuoja gyvybė. Dažniausiai tai – miniatiūriniai judrūs sutvėrimai, tokie kaip žuvys, medūzos, kirmėlės ir vėžiagyviai. Tikimybė aptikti kempinių – išties labai maža, atsižvelgiant į didžiulį atstumą, skiriantį tokias zonas nuo fotosintezei palankių sričių.

Štai kodėl nesunku įsivaizduoti, kokia nuostaba apėmė H. Griffithsą ir jo kolegas, būtent tokių gyvybės formų aptikusius po Filchnerio šelfiniu ledynu – per 260 kilometrų nuo jo pradžios nutolusioje 890 metrų storio ledu dengiamoje 1 233 metrų gelmėje. Mokslininkai užfiksavo prie uolos prisitvirtinusią kempinę ant stiebelio ir dar 15 kempinių be stiebelių, taip pat 22 neidentifikuotus organizmus su ataugomis, kurie gali būti kempinės, ascidijos, hidroidinių klasės atstovai, ūsakojai vėžiagyviai, duobagyviai arba polichetai.

Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
Po Antarkties ledu aptiktos tamsoje tarpstančios mįslingos gyvybės formos
© Dr Huw Griffiths/British Antarctic Survey

„Šis atradimas kelia daugiau klausimų negu pateikia atsakymų. Pavyzdžiui, įdomu, kaip tie organizmai ten pateko“, – nurodo H. Griffithsas.

„Įdomu, kuo jie minta, keik ilgai ten prabuvo, kaip įprastai atrodo rieduliai, ar tai tos pačios rūšys, su kuriomis tenka susidurti ir ne ledyninio šelfo zonoje, ir kas nutiktų šioms plantacijoms, jei šelfas suskilinėtų?“ – vardija klausimus mokslininkas.

Daugelio gyvybės formų egzistavimui būtina Saulės šviesa, o fotosintezė yra maisto grandinės funkcionavimo pamatas. Tokie organizmai kaip augalai ir dumbliai naudodamiesi saulės šviesa gamina gliukozę, o kiti organizmai arba minta augalais, arba augalais mintančiais organizmais (arba organizmais, kurie minta organizmais mintančiais augalais ir t. t.).

Tačiau tamsiose, saulės šviesos nepasiekiamose gelmėse esančios gyvybės formos naudojasi kitokia strategija. Kadangi iš vandenyno dugne esančių terminių angų sklinda šiluma ir vulkaninės kilmės cheminės medžiagos, bakterijos gali vykdyti chemosintezę ir taip pasigaminti gliukozės – pagrindinio maisto grandinės elemento. Vienoje Rumunijos oloje buvo aptikta ištisa chemosinteze besikliaujanti ekosistema.

Pastarojo meto tyrimai padėjo išsiaiškinti, kad po ledynais gyvenantys organizmai chemosintezės metodu išgauna vandenilį. Chemosintezę vykdančių ekosistemų, kurių gyvavimui būtinas metanas, aptikta ir vandenyne, o metano dujų šaltinių – net ir Antarkties vandenyse.

H. Griffithso ir jo komandos tyrinėta sritis yra per 625–1 500 kilometrų nutolusi nuo regiono, kuriame įmanoma fotosintezė, todėl yra pagrindo manyti, kad joje gyvuojantys organizmai prasimaitina vykdydami ką nors panašaus į chemosintezę.

Kaip yra iš tikrųjų, galima išsiaiškinti tik vykdant daug išsamesnius aptiktų organizmų ir jų aplinkos tyrinėjimus, o šitai – nemenkam iššūkiui prilygstantis darbas.

„Kad atsakytume į iškilusius klausimus, turime rasti būdą, kaip priartėti prie tų sutvėrimų ir jų aplinkos. Priminsiu, kad jie gyvuoja po 900 metrų storio ledo danga, be to, tokioje vietoje, kurią nuo laivų su laboratorijomis skiria 260 kilometrų atstumas“, – aiškinta H. Griffithsas.

„Vadinasi, mums, kaip poliarinių regionų tyrinėtojams, teks sumąstyti naują būdą, kaip vykdyti tyrimą ir atsakyti į daugybę klausimų“, – nurodė mokslininkas.

Čia minimo tyrimo aprašas paskelbtas žurnale „Frontiers in Marine Science“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(44 žmonės įvertino)
4.5909

Kraupioji medicinos istorija – vyras gėrė radioaktyvias sultis, kol jo kaulai pradėjo byrėti (19)

XX-to amžiaus pradžioje, kai apie radiacijos pavojų nebuvo žinoma, buvo labai populiaru vartoti...

Ir toliau kuria melagienas apie vakcinas: neva jos yra genų terapijos produktas (68)

Melagienų apie vakcinas nuo COVID-19 soc. tinkluose yra itin daug. Lietuvius visaip bandoma...

Neapsigaukite: balti taškai šiame paveiksle nėra žvaigždės ar galaktikos – tai kai kas įdomiau (6)

Šis paveikslėlis gali atrodyti kaip gana įprastas naktinio dangaus vaizdas, tačiau tai, į ką...

Oro linijų pilotai pranešė apie dideliame aukštyje pastebėtą NSO (91)

„American Airlines“ pilotui teko, atrodo, nemaloni užduotis – pranešti apie virš jo valdomo...

25-asis „Pokemonų“ gimtadienis: kaip kišeniniai monstrai dukart užkariavo pasaulį? (2)

Rytoj kompiuteriniam „Pokemonų“ žaidimui sukanka 25 metai. 1996 m. Japonijoje išleisti...

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (36)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (34)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (3)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (209)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (41)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

LGBT bendruomenę „iškrypėliais“ pavadinęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas atleidžiamas iš pareigų (1071)

Socialiniuose tinkluose šią savaitę pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (77)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (11)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (43)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...