aA
Viename Lietuvos audìnių ūkyje nustatytas audìnių ir vieno žmogaus užsikrėtimas SARS-CoV-2 virusu. Pasak veterinarijos tarnybos, audinės greičiausiai užsikrėtė nuo sergančių prižiūrėtojų. Europoje pirmasis žmogaus užsikrėtimas SARS-CoV-2 nuo audìnių buvo aptiktas dar pavasarį, išanalizavus 16 audìnių fermų Nyderlanduose. Įrodymais pagrįstos medicinos grupė, dirbanti projekte „Laikykitės, – medikai“ paaiškina, kodėl ryškėjantis susirūpinimas pastebėtomis koronaviruso mutacijomis audinėse ir jų poveikiu vakcinoms yra moksliškai nepagrįstas bei ar rizika žmonėms užsikrėsti nuo tankiai laikomų audinių pateisina griežtas priemones.
Lietuvos mokslininkai: audinės naikinamos ne dėl jose randamo SARS-CoV-2 viruso mutacijų
© Reuters / Scanpix

Yra žinoma, kad kiauniniai gyvūnai (šeškai, audinės, žebenkštys ir pan.) gali užsikrėsti žmonių kvėpavimo takų virusais dėl savo kvėpavimo takų panašumo į žmonių kvėpavimo takus, pvz. šeškai yra plačiai naudojami gripo tyrimuose. Dėl šios priežasties viruso perdavimas tarp žmonių ir audìnių nestebina, o apie tai pirmiausia, dar šių metų pavasarį, buvo pranešta audìnių fermose Nyderlanduose, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Visi organizmai kopijuodami savo genetinę medžiagą pridaro klaidų, kurios yra žinomos kaip mutacijos. RNR virusai, tokie kaip SARS-CoV-2, šias mutacijas patiria maždaug milijoną kartų dažniau nei didesni organizmai, tokie kaip mes. Jei kiekvienas žmogus vidutiniškai turi 60 naujų mutacijų, kurios neegzistavo jų tėvuose, sekant genealoginę SARS-CoV-2 liniją nauja mutacija bus aptinkama maždaug kas 2,3 savaites. Mutacijų dažnis, prasmė ir jų poveikis organizmams biologijoje kardinaliai skiriasi nuo jų atvaizdavimo medijose. Nėra nemutuojančių virusų, todėl kalbėti apie kiekvieną mutaciją, lyg ji būtų itin reikšminga ir svarbi, nėra prasmės“, – mutacijų įprastumą aiškina Įrodymais grįstos medicinos grupės evoliucinis biologas Gytis Dudas.

Lietuvos atvejis

Kalbant apie Jonavos ūkyje įvykusius užsikrėtimus ir jų mutacijas, juos patvirtinti arba paneigti galės dabar vykstantys SARS-CoV-2 genetinės medžiagos sekoskaitos (viruso genomo nuskaitymo) darbai. Žvėrelių užsikrėtimas pastebėtas šiems pradėjus gaišti, todėl viruso paplitimo mastą ūkyje reikėtų įvertinti tiksliau. Pasak žiniasklaidos, iš narvelių buvo paimti 22 mėginiai, iš kurių visi buvo teigiami ir visos juose buvusios audinės (~40 žvėrelių) buvo sunaikintos, todėl galime spręsti, kad paplitimo mastas tarp ūkio audinių gali būti žymiai didesnis.

„Sekoskaita greičiausiai parodys, kad Jonavos audìnių ūkyje esantis SARS-CoV-2 panašesnis į virusą cirkuliuojantį žmonėse Lietuvoje, negu kad į virusus kituose audìnių ūkiuose Europoje – virusus, kurie audinėse atsidūrė daugelį kartų iš užsikrėtusių prižiūrėtojų, – sako Gytis Dudas. – Negalime būti tikri, tačiau nestebintų, jei Jonavos audinėse būtų aptikta Y453F mutacija, siejama su viruso prisitaikymu užkrėsti audines. SARS-CoV-2 su šia mutacija jau yra aptikta cirkuliuojanti tarp žmonių Šiaurės Jutlandijoje, be akivaizdžiai pakitusių viruso savybių.“

Žvėrelių nakinimas – ne vienintė išeitis

Nežabotas SARS-CoV-2 plitimas tarp tankiai laikomų audìnių kelia grėsmę tiek dėl galimybės žmonėms užsikrėsti nuo audìnių, tiek dėl ilgainės rizikos, kad audinėse gali būti atrinkti viruso variantai su pakitusiomis savybėmis. Vienas iš šios problemos sprendimo būdų yra žvėrelių naikinimas, kitas – itin akylai stebėti užkrėstą ūkį(-ius), plačiai naudoti geriausias asmeninės apsaugos priemones ūkio darbuotojams, juos pastoviai profilaktiškai tirti ir, idealiai, atskirti ūkio darbuotojus nuo plačios visuomenės, kol ligos situacija ūkyje išsispręs visoms audinėms ir darbuotojams persirgus arba pasiskiepijus.

Šių metų balandį savo naujienlaiškyje ir spaudos konferencijos metu Statens Serum Institut (SSI, viena iš Danijos valstybinių tyrimų institucijų) paskelbė, kad aptiko SARS-CoV-2 audinėse. Pagal SSI pranešimą, nuskaičius viruso genetinę medžiagą, rastą tiek audinėse, tiek su jomis kontaktavusiuose žmonėse, tapo aišku, kad audinės užsikrėtė virusu nuo žmonių, o 12 žmonių greičiausiai užsikrėtė nuo audìnių.

Žiniasklaidoje sensaciją sukėlė SSI paminėta viena (iš 5) SARS-CoV-2 viruso grupių, paplitusių audinėse ir turinti 4 mutacijas. Grupės, SSI nepaviešinus savo analizuotų duomenų, greičiausiai buvo apibrėžtos kaip penki atskiri SARS-CoV-2 patekimai į audìnių populiacijas iš sergančių žmonių.

„Dvi iš minėtų mutacijų yra paplitusios žmonių protrūkiuose, todėl greičiausiai į audines pateko būtent iš žmonių. Iš likusių dviejų mutacijų, Y453F taip pat buvo pastebėta audìnių protrūkyje Olandijoje, todėl tikėtina, kad tai yra SARS-CoV-2 adaptacija plisti audinėse, – sako Gytis Dudas. – Yra žinoma, kad Y453F keičia SARS-CoV-2 tvirtinimąsi prie viruso šeimininko ACE2 receptoriaus, kuris skiriasi tarp žmonių ir audìnių. Paskutinė mutacija (I692V) yra nutolusi nuo funkcionaliai svarbių SARS-CoV-2 S baltymo (vakcinų taikinio) dalių, todėl abejotina, ar ji turės poveikį skiepų efektyvumui ar viruso pernešimui. Taigi, nors danų mokslininkų pasiūlytas argumentas, skirtas pateisinti audinių skerdimą, yra prastai pagrįstas, tačiau tankiai apgyvendintų audìnių skerdimas gali būti racionalus dėl kitų priežasčių.“

Audìnių naikinimo sprendimai buvo taikyti ir Nyderlanduose, kur audìnių fermų draudimas priimtas 2013 m. ir tokios fermos turi būti uždarytos iki 2023 m. Viena iš pateisinamų priežasčių yra nenoras papildomai apkrauti sveikatos apsaugos sistemos. Šiuo metu daug kur Europoje nepavyksta suvaldyti COVID-19 protrūkių tarp žmonių, todėl leisti virusui plisti gyvūnuose, iš kurių jis gali peršokti atgal į žmones, bei stebėti jo genomo pokyčius, yra didelė našta sveikatos apsaugos sistemai.

Taip pat egzistuoja labiau hipotetinis argumentas naikinti audines. Audinės fermose yra laikomos labai tankiai, taip palengvinant SARS-CoV-2 plitimą. Iš paukščių ūkiuose kilusių paukščių gripo protrūkių žinome, kad tankiai laikomi gyvūnai atrenka gripo virusus sukeliančius didesnį mirtingumą. Negalime teigti, kad SARS-CoV-2 sektų tuo pačiu keliu, juo labiau, kad koronavirusai ir gripo virusai yra negiminingi, tačiau nereaguoti į aktyvų plitimą gyvūnų fermų viduje, būtų neatsakinga. Apibendrinant, nors ir nežinome ar virusai prisitaikę plisti tarp tankiai laikomų audìnių gali tapti pavojingesniais žmonėms, tačiau žinome jog SARS-CoV-2 virusas gali būti perduodamas abiem kryptimis tarp žmonių ir audìnių. Todėl derėtų į tokias situacijas reaguoti anksti bei stebėti, ar SARS-CoV-2 pradeda plisti kiauninių gyvūnų fermose ir apylinkėse gyvenančiuose žmonėse.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Lobovas ir toliau platina melagingą informaciją apie vakcinas: prašo žmonių nesiskiepyti (179)

Prasidėjus vakcinacijai nuo COVID-19 kartu plinta ir melagienos. Sausio 22 dieną pagarsėjęs...

Štai kaip „Disney“ animacinis filmas padėjo sukurti vieną galingiausių Antrojo pasaulinio karo bombų

Ar žinojote, kad Disnėjaus animacinis filmas kažkada įkvėpė sukurti Antrojo pasaulinio karo metu...

Pagaliau įminė pašvaisčių mįslę: štai kodėl jos būna stipresnės Šiaurės pusrutulyje (2)

Žemę nuolat talžo Saulės vėjas , tačiau jo dalelės paviršiaus beveik nepasiekia. Jas į...

KTU mokslininkai sukūrė neinvazinį elektrolitų disbalanso kraujyje stebėsenos būdą: gali apsaugoti nuo pavojingų aritmijų

Kauno technologijos universiteto ( KTU ) mokslininkai pasiūlė būdą, kaip namų sąlygomis...

Bendrųjų žinių testas: ar pavyks atsakyti į visus 10 klausimų? (32)

Kad karantino metu nenuobodžiautumėte, Delfi parengė bendrųjų žinių testą . Sėkmės!

Top naujienos

„Žalgiris“ stebuklingai išsigelbėjo Kaune – Walkupas metimu paskutinę sekundę išplėšė pergalę (336)

Kauno „Žalgiriui“ (12-9) pavyko išlipti iš nedidelės dviejų nesėkmių duobelės Eurolygoje....

Jį vadino šėtono gydytoju: psichopatas daktaras žudydamas susikrovė fantastiškus turtus (20)

Labai dažnai psichopatų likimas būna trivialus: psichiatrijos ligoninė, griežta priežiūra ir...

COVID-19 netrukus bus galima nustatyti per 15 minučių: kaip veiks greitieji antigenų testai (190)

Netrukus Lietuvą turėtų pasiekti greitųjų antigenų testų siunta. Šie testai kainuos apie 5–6...

Daugiau nei įprastai žmonių pradėjo skųstis nemiga: gydytoja paaiškino, kodėl taip nutiko (65)

Karantinas ir visą pasaulį apėmusi pandemija kartu atnešė ir daugybę psichologinių problemų,...

Palucko pasitraukimas iš LSDP pirmininko pareigų: pranešė, kam siūlys laikinai perimti pareigas (27)

Iš Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko pareigų pasitraukęs Gintautas Paluckas...

Pokyčiai paveiktų šalių sąraše: įtrauktos 7 šalys, kuriose išplitusios COVID-19 mutacijos (18)

Dėl naujų COVID-19 mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos ( ES ) šalyse, Lietuvoje...

Modesta Meškė | D+

Vilnietės gyvenimą aukštyn kojomis apvertė žinia apie tik gimusios dukros organizmą: atrodė, kad nebėra, ką valgyti

Iki gimus dukrytei Tėjai vilnietė Joana galėjo valgyti bet ką, ko tik užsigeisdavo ir neriboti...

Supratęs sukčių apgaulę vyras bandė sustabdyti siuntą: per 50 valandų išgirdo tik „informuosime kolegas“ (276)

Delfi skaitytojas pasidalijo istorija apie sukčius , tačiau liko nepatenkintas kurjerių...

Nauja vyro sužadėtinė kreipėsi į vyresnes „ex“: kaip jūs nesuprantat vieno paprasto dalyko (20)

Ilgai galvojau ar rašyti, bet nusprendžiau – tebūnie. Nes jau negaliu kentėti.