aA
Į Amerikos fizikos draugijos programos „Outstanding Referees“ sąrašus šiais metais įtrauktas Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Fundamentinių tyrimų skyriaus mokslininkas prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas. Jis yra pirmasis mokslininkas iš Baltijos šalių, pagerbtas aukščiausiu recenzentų įvertinimu nuo pat šios programos įkūrimo pradžios 2008 m.
Prof. Kęstutis Pyragas
Prof. Kęstutis Pyragas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Amerikos fizikos draugija (angl. American Physical Society) vienija viso pasaulio fizikus. Draugija leidžia 12 mokslinių žurnalų, suskirstytų pagal įvairias fizikos kryptis, o publikacijos šiuose žurnaluose laikomos prestižinėmis. Draugija kasmet apdovanoja apie 150 geriausių mokslininkų iš maždaug 60 tūkst. Amerikos fizikos draugijos sąrašuose esančių recenzentų. Recenzentai yra vertinami pagal tai, kaip jie padeda autoriams pagerinti straipsnių kokybę ir išlaikyti aukštą Amerikos fizikos draugijos leidžiamų žurnalų lygį.

Prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas Amerikos fizikos draugijos recenzentu yra 20 metų. Mokslininkas yra parašęs nemažai straipsnių į draugijos žurnalus „Physical Review E“ ir „Physical Review Letters“. Pastarasis yra vienas iš labiausiai prestižinių pasaulyje leidžiamų fizikos žurnalų. „Lietuvoje yra nemažai aukšto lygio mokslininkų, kurių darbai gerai cituojami tarptautiniuose leidiniuose. Tačiau mokslininkams rekomenduojama nuolat bendradarbiauti tarpusavyje, plėsti akiratį ir nebijoti keisti tyrimo kryptį, nes tik taip gali atsirasti naujos mokslinės idėjos. Labiausiai cituojami tik tie moksliniai straipsniai, kuriuose siūlomos naujos įžvalgos ir kurių dėka atsiranda naujos tyrimo kryptys bei praktiniai taikymai“, – lietuvių mokslininkų citavimą tarptautinėje arenoje vertina prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas.

Prof. habil. dr. K. Pyrago mokslinė veikla yra skirta chaotinių reiškinių sudėtingose sistemose tyrimui, chaoso valdymo algoritmų kūrimui ir šių teorijų taikymui neuroninėms sistemoms. Prieš 20 metų mokslininko sukurtas originalus chaoso valdymo algoritmas labai išpopuliarėjo ir šiuo metu mokslinėje literatūroje yra vadinamas „Pyragas method“ vardu. Straipsnis, kuriame buvo pasiūlytas šis metodas yra dažniausiai cituojama Lietuvos mokslininko publikacija pasaulyje (pacituota virš 3000 kartų), o chaoso valdymo metodas yra sėkmingai įdiegtas daugelyje eksperimentinių sistemų.

Pastaruoju metu chaoso valdymo algoritmus prof. habil. dr. K. Pyragas pradėjo taikyti neuroninių sistemų sinchronizacijos valdymui. Yra žinoma, kad įvairūs neurologiniai susirgimai, pvz., Parkinsono liga, yra susiję su tam tikrų smegenų neuronų sinchronizacija. „Panaikinti šią sinchronizaciją galima implantuojant į smegenis elektrodus ir stimuliuojant juos elektriniu signalu. Tokia giluminė smegenų stimuliacija pastaruoju metu plačiai taikoma gydant įvairias neurologines ligas. Mano tikslas yra sukurti efektyvius neuronų stimuliacijos algoritmus, paremtus chaoso valdymo teorija“, – planais dalinasi prof. habil. dr. Kęstutis Pyragas. Kaip teigia mokslininkas, Lietuvoje sudarytos geros sąlygos vystomai mokslinei veiklai, nes teorija nereikalauja brangios aparatūros, užtenka turėti kompiuterį.

Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkai savo tyrimų rezultatus itin aktyviai publikuoja užsienio leidiniuose (2014 m. paskelbtos 206 publikacijos, iš kurių 149 – aukščiausios kategorijos žurnaluose), todėl tikimasi, kad garbingus Amerikos fizikos draugijos recenzentų sąrašus ateityje papildys ir kiti šio centro mokslininkai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta

Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...

Europą siaubiantis patogenas graso katastrofa: surinkti svarbūs duomenys apie itin pavojingo viruso plitimą

Siekiant suvaldyti paukščių gripo plitimą, kasmet papjaunama dešimtys milijonų naminių...

Kinų mokslininkai sukūrė robotines lūpas: vieniems jos santykius pagerino, kitiems tai – iškrypėlių įrenginys (3)

Įkvėpta izoliacijos, su kuria poros susidūrė dėl karantinų, įvestų siaučiant COVID-19,...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį (1)

Šiaurės pašvaistė mūsų regione – didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai...

Top naujienos

Vitoldas Jančis

Rusijos ekspertas: patriarchas Kirilas padarė tai, ko net Putinas neprašė

Žymus Rusijos filosofas ir teologas Andrejus Kurajevas per išskirtinį interviu „Delfi“ sutiko...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Tokių reidų seniai nebuvo: kone aptvėrę Vilnių gausios policijos pajėgos iš vairuotojų sulaukė ir grasinimų, ir maldavimų dieną įkliuvo 16, vakare ir naktį – dar 12

Vilniuje policija surengė gausiai ekipažais „apginkluotus“ reidus. Net devyni Lietuvos kelių...

Karas Ukrainoje. Po naujausių Rusijos pranešimų dėl branduolinių ginklų netruko sureaguoti JAV

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

Atkreipkite dėmesį į užkimusį balsą: gali būti, kad jis praneša apie vėžį

Išgirdus itin užkimusį balsą reikėtų suklusti – tai vienas iš požymių, kad žmogus gali...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Skaudus pareigūnų „eksperimentas“ už grotų: „nuskriaustąjį“ nutarė apgyventi pas „bachūrus“ (1)

Žemiausiai „nuskriaustųjų“ kastai priklausantys nuteistieji negali gyventi kartu su...

Perskaitę telefonu fotografuosite kitaip: gera „Samsung Galaxy S23+“ kamera „Delfi“ operatoriaus rankose tapo dar geresnė

Atnaujinta „ Samsung Galaxy S“ išmaniųjų serija vėl dėmesio centre. Tai vis dar...

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (8)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

[Delfi trumpai] Stebinantys vaizdai iš Nidos: pakelėje sutiko bebaimį briedį

Nidoje keliu važiavęs Donatas visai netikėtai šalikelėje pastebėjo vaikštinėjant briedį ....