aA
Kelionės laiku yra viena iš populiaresnių temų fantastinėje literatūroje (žr. kad ir Velso „Laiko mašiną“) ir filmuose (nuo „Endgame“ iki tokių smegenis susukančių darbų, kaip „Primer“).
© Shutterstock

Realybėje, deja, tokių įtaisų bent kol kas neturime, o galbūt neturėsime ir niekada. Bet kartais laiko kelionės aptariamos ir moksliniame kontekste.

Visų pirma, kelionės laiku – jei jas suprasime, kaip skirtingas laiko tėkmes skirtingose vietose ar skirtingiems stebėtojams – vyksta natūraliai ir nuolatos. Tiesiog jos nėra tokios žavingos, kaip esame įpratę matyti ar skaityti fantastikoje. Vis dėlto jau šimtą metų žinome, kad ir laikas, ir erdvė išsikreipia priklausomai nuo gravitacijos bei judėjimo greičio. Kuo stipresnė gravitacija mus veikia, tuo lėčiau mums eina laikas. Tas pat galioja ir judant dideliu greičiu.

Šie efektai pasireiškia ir Žemėje, prieš penkiolika metų netgi buvo išmatuoti, tačiau čia jie tokie silpni, kad praktiškai pasinaudoti nepavyks. Kas kita būtų, jei turėtume erdvėlaivį, galintį judėti artimu šviesai greičiu, arba priartėti prie juodosios skylės. Tokiomis sąlygomis praleidus, pavyzdžiui, valandą, toli esančiam nejudančiam stebėtojui gali praeiti, pavyzdžiui, dvi valandos. Ar trys. Ar trys šimtai metų. Tačiau niekada nepraeis neigiamas laikas, taigi į praeitį nukeliauti, deja, šiuo būdu nepavyks. Ir, žinoma, bent kol kas tokios kelionės – toli gražu ne mūsų jėgoms, bet iš principo yra įmanomos.

Kitos laiko kelionių galimybės yra daug labiau teorinės. Jos pagrįstos matematiškai – bendrosios reliatyvumo teorijos lygtys, susiejančios energiją ir erdvėlaikio iškreiptumą – leidžia egzistuoti konfigūracijoms, kurios suteiktų galimybę judėti atgal laiku. Bet tai nereiškia, kad tokie dariniai tikrai egzistuoja kur nors mūsų Visatoje.

Pirma tokia galimybė yra kirmgrauža. Tai yra tunelis, jungiantis du erdvėlaikio regionus, galimai nutolusius labai toli vieną nuo kito. Viena kirmgraužos pusė greičiausiai atrodytų labai panašiai į juodąją skylę, o kita būtų „baltoji skylė“ – priešingas juodajai objektas, į kurį patekti neįmanoma.

Taigi kirmgrauža būtų vienos krypties tunelis, bet šio tunelio galai gali jungti ir tolimas erdvės dalis, ir skirtingus laikus. Deja, tam, kad per kirmgraužą būtų įmanoma keliauti, ji turėtų labai sparčiai suktis aplink savo ašį – taip sparčiai, kad mūsų žinomi fizikos dėsniai to neleidžia padaryti.

Maža to, net jei tokia kirmgrauža egzistuotų, ji būtų nestabili ir tunelis labai greitai užsidarytų. Stabilizavimui reikalinga egzotiška materija – kažkokia medžiaga, turinti neigiamą energiją ir slėgį. Tokių darinių, bent kol kas, nežinome, tad ir kirmgraužos lieka tik teorinėmis spekuliacijomis.

Kitą galimybę siūlo stygų teorija. Šis modelis bando apjungti bendrąją reliatyvumo teoriją ir kvantinę fiziką, remdamasis idėja, kad visos elementariosios dalelės iš tiesų yra įvairiai virpančios stygos, susisukusios daugybėje matmenų.

Tai skamba kaip pseudomokslo ir misticizmo mišinys, bet matematiškai teorija yra ganėtinai tvirtai pagrįsta. Kai kurie matematiniai skaičiavimai rodo, kad arti viena kitos pralekiančios stygos gali sukurti keistas erdvėlaikio kilpas, o jos galėtų leisti nukeliauti ir į praeitį. Bet tai kol kas yra tik matematiniai skaičiavimai; stygų teorijos prognozes patikrinti eksperimentiškai yra be galo sudėtinga, taigi visiškai neaišku, ar ši teorija iš tiesų aprašo Visatą geriau, nei reliatyvumas ar kvantinė fizika.

Taigi perspektyvos keliauti laiku, bent kol kas, atrodo ne kokios. Iš kitos pusės, mokslo istorijoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai reiškinys, laikytas matematine įdomybe, paaiškėjo esąs tikras – taip nutiko ir su fotonais, ir su juodosiomis skylėmis. Galbūt ateityje rasime ir stabilių kirmgraužų, ir susiduriančių stygų, ir išmoksime valdyti laiką.

Parengta pagal straipsnį, publikuotą Space.com.

"Konstanta 42"
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.0000

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (138)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Astronomų kasdienybė primena adatos ieškojimą šieno kupetoje, tačiau darbo vaisiai stebina: pamatykite, kaip sekėsi ieškoti egzoplanetų (4)

Žemė nėra vienintelė planeta – vien tik mūsų galaktikoje, Paukščių take (kuris yra tik dar...

Robotai gali nurungti žmones ir iškeliauti į Mėnulį (2)

Koks kito JAV išsilaipinimo Mėnulyje tikslas? Pirmiausia ten turėtų nukeliauti robotai. Kolorade...

Virgin Galactic išbandė naują raketos į kosmosą paleidimo būdą: technologija kurta nuo 2015 metų (10)

Vis didėjant kosminių skrydžių apimtims, kuriami ir bandomi įvairūs metodai, kaip šiuos...

Naktį Lietuva stebėjo dalinį Mėnulio užtemimą: reiškiniu buvo galima grožėtis beveik 3 valandas skaitytojai dalinasi nuotraukomis (7)

Praėjusią naktį galėjome stebėti Mėnulio dalinį užtemimą. DELFI kviečia pasigrožėti...

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (138)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (135)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (147)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Orai: lietus traukiasi lėtai, bet užtikrintai (2)

Ketvirtadienio naktį debesys daug kur užtemdys Lietuvos padangę. Daugelyje šalies rajonų trumpai...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (53)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (91)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (80)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (702)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ar galite atspėti, kam skirtas šis nuotraukoje matomas daiktas? (15)

Su laikais keičiasi viskas. Istorizmo principas neleidžia praeities žmonių kasdienybės vertinti...