aA
Iš visų didžiųjų protų, be abejo, ryškiausias genialumo ir neįprastų įpročių derinys buvo Albertas Einsteinas. Jis mokė mus išspausti energiją iš atomų, tad galbūt, tik galbūt, jis galėtų pamokyti, kaip išspausti maksimalią naudą iš mūsų mirtingųjų smegenų? Ar galima tikėtis naudos iš A. Einsteino miego, mitybos ir net aprangos atkartojimo?
Albertas Einsteinas
Albertas Einsteinas
© Vida Press

Visiems yra žinoma, kad miegas teigiamai veikia smegenis. Ir A. Einsteinas į šį patarimą žiūrėjo daug rimčiau nei dauguma mūsų. Teigiama, kad jis miegodavo mažiausiai dešimt valandų per parą.

Bet ar tikrai miegas gali paaštrinti mūsų protą? Rašytojas Johnas Steinbeckas kartą yra pasakęs: „Bendra patirtis rodo, kad naktį sudėtinga problema ryte išsisprendžia, kai prie jos padirbėja miego komitetas“.

Daugelis esminių mokslinių pasiekimų žmonijos istorijoje, tarp jų ir periodinė lentelė, DNR struktūra ir A. Einsteino specialioji reliatyvumo teorija, užgimė tuo metu, kai jų autoriai nebuvo sąmoningi.

Pastarasis atradimas gimė tada, kai A. Einsteinas susapnavo elektros srove užmuštas karves.
Bet ar tai tiesa?

2004 metais Liubeko universiteto (Vokietija) mokslininkai patikrino šią idėją atlikdami paprastą eksperimentą. Iš pradžių jie apmokė savanorius žaisti skaičių žaidimą. Dauguma palaipsniui su praktika suprato jo esmę, tačiau paaiškėjo, kad greičiausias būdas tai padaryti – išsiaiškinti paslėptą taisyklę. Kai savanoriai buvo tiriami po 8 valandų, tie, kuriems buvo leista pamiegoti per tą laiką, taisykles išsiaiškino daugiau nei dvigubai greičiau už tuos, kurie tas 8 valandas buvo budrūs.

Kai mes užmiegame, smegenys kas 90-120 minučių pereina per skirtingus ciklus: lengvo miego stadiją, gilaus miego stadiją ir su sapnavimu siejamą REM (angl. Rapid Eye Movement) stadiją. Iki šiol buvo manoma, kad pastaroji stadija yra svarbiausia mokymuisi ir atminčiai. Vis dėlto, tai nėra visiškai taip.

„Ne REM miegas yra šiokia tokia paslaptis, tačiau mes praleidžiame apie 60 proc. nakties būtent šiose stadijose“, – aiškina neurologas Stuartas Fogelis iš Otavos universiteto (Kanada).

Ne REM miegas pasižymi greitos smegenų veiklos protrūkiais, vadinamaisiais „verpstais“, nes elektroencefalografijos tyrimo metu fiksuojamas verpsto formos zigzagas. Normaliai per naktį būna tūkstančiai tokių protrūkių, kurių kiekvienas trunka ne ilgiau kaip kelias sekundes.

„Iš tiesų tai yra vartai į kitas miego stadijas – kuo daugiau miegate, tuo daugiau tokių protrūkių patiriate“, – toliau aiškina S. Fogelis.

Šie „verpstai“ prasideda nuo elektros energijos, generuojamos giliai smegenyse esamų struktūrų, antplūdžio. Pagrindinis kaltininkas yra tarpinių smegenų gumburas – ovalo formos zona, veikianti kaip pagrindinis smegenų „ryšių centras“, siunčiantis gaunamus jutiminius signalus reikiama kryptimi.

Kol mes miegame, jis veikia kaip vidinis ausų užkamšalas, užkoduojantis išorinę informaciją, kad padėtų mums toliau miegoti. „Verpsto“ metu šis antplūdis keliauja smegenų paviršiumi ir tada vėl atgal, kad užbaigtų kilpą.

Įdomu tai, kad daugiau „verpstų“ patiriantys žmonės paprastai turi aukštesnį „takųjį intelektą“ (angl. fluid intelligence) – gebėjimą spręsti naujas problemas, naudoti logiką naujose situacijose, identifikuoti modelius. Tai, ko A. Einsteinas turėjo užtektinai.

„Neatrodo, kad jie turėtų sąsajų su kitomis intelekto rūšimis, tokiomis kaip gebėjimas įsiminti faktus ir skaičius“, – teigia S. Fogelis. Tai gražiai susisieja su A. Einsteino panieka formaliajam švietimui ir patarimu „niekada nesistenkite įsiminti kažko, ką galite paieškoję susirasti“.

Ir nors kuo daugiau miegate, tuo daugiau „verpstų“ patiriate, tai nebūtinai rodo, kad naudinga daugiau miegoti. Kitaip tariant, tai yra vištos ir kiaušinio scenarijus: kai kurie žmonės patiria daugiau „verpstų“, nes jie yra sumanūs, ar jie yra sumanūs dėl to, kad patiria daugiau „verpstų“?

Miegas naktį ir prisnūdimai

Tikrojo atsakymo kol kas niekas nežino, tačiau naujausias tyrimas parodė, kad nakties miegas moterims ir prisnūdimas vyrams gali pagerinti mąstymo ir problemų sprendimo įgūdžius. Svarbiausia yra tai, kad intelekto paskatinimas siejamas su „verpstais“, kurie pasireiškia moterims nakties miego metu, o vyrams – snaudžiant dieną.

Kol kas nežinoma, kodėl „verpstai“ yra naudingi, tačiau S. Fogelis mano, kad tai gali turėti kažką bendro su suaktyvintomis smegenų zonomis.

„Mes nustatėme, kad tos pačios zonos, kurios generuoja „versptus“ – tarpinių smegenų gumburas ir smegenų žievė [smegenų paviršius] – na, tai yra tos zonos, kurios sustiprina gebėjimą spręsti problemas ir naujose situacijose taikyti logiką“, – sako mokslininkas.

Laimei, A. Einsteinas taip pat reguliariai nusnūsdavo. Pasak abejones keliančios legendos, norėdamas įsitikinti, kad nepersimiegos, jis atsilošdavo savo fotelyje, laikydamas rankoje šaukštą, o ant grindų po juo padėjęs metalinę lėkštę. Jis leisdavo sau sekundę nusnūsti, tada – bam! – iš rankos iškrisdavo šaukštas ir jam atsitrenkus į lėkštę nuo garso A. Einsteinas pabusdavo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Skylę po žeme atidengę archeologai aptiko šiurpios išvaizdos radinį: mano, kad tai jauno vyro kūnas (10)

Archeologai Peru aptiko iki 1 200 metų senumo mumiją. Manoma, kad tai 18-22 metų vyro mumija ....

Danguje žada įspūdingą susidūrimą: viena į kitą lekia dvi supermasyvios juodosios bedugnės (71)

Atrastos dvi supermasyvios juodosios bedugnės , tarp kurių vos 1600 šviesmečių tarpas, ir po...

Melagienų portalas ėmė manipuliuoti žmonių emocijomis: meluoja, kad vakcinuoti žmonės taps dirbtinio intelekto valdomų vergų rase (39)

Piktybiškai melagienas skleidžiantis portalas paranormal.lt ir jo kūrėjai ėmėsi gudrios...

Didelio masto reiškinys vandenyne žada pokyčius visoje planetoje: JT mokslininkai įspėja, kas laukia ateityje (69)

Nepaisant vėsesnius orus įprastai lemiančio „ La Nina “ reiškinio, daugelyje pasaulio dalių...

Problemos kosmose: NASA astronautų išėjimas į atvirą kosmosą atidėtas dėl kosminių šiukšlių pavojaus (12)

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija ( NASA ) antradienį nutarė atidėti dviejų...

Top naujienos

Politologas: Vakarai suprato vieną esminį momentą – Putinas blefuoja (102)

Tęsiantis Baltarusijos hibridinei atakai prie ES sienų, sekmadienį Lietuvoje viešėjo NATO...

Ekonomistas: jeigu situacija nesikeis, dujų kaina gyventojams gali išaugti dar daugiau (7)

Nuo sausio gyventojams brangs dujos ir elektra . Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (...

„BioNTech“ vadovas turi kitokią nuomonę dėl skiepų veiksmingumo prieš omikron

Dabartinės kartos COVID-19 vakcinos greičiausiai vis tiek apsaugos nuo sunkios ligos formos...

Kauno klinikų medikai 162 dienas kovojo už čeko gyvybę

162 dienas trukęs Kauno klinikų medikų darbas, kovojant už Čekijos respublikos piliečio...

Iš Lukašenkos – vis daugiau grasinimų (121)

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka pabėgėlių ginče su ES dar kartą pagrasino...

Kalėdinės dekoracijos papuošė Kauno centrą: kai kuriose gatvėse puošmenos sužibo pirmą kartą pamėkliškai atrodo remontuojama Vilniaus gatvės dalis (3)

Laukiant didžiųjų metų švenčių Kaunas jau pasipuošė šventinėmis dekoracijomis. Ypač daug...

Beveik 10 t mėsos nepateks į rinką – žiurknuodžiai laikyti šalia prieskonių (46)

Kauno mėsos perdirbimo įmonei UAB „Magnuva“ uždrausta tiekti į rinką daugiau kaip 9,7 t...

SAM: pasiskiepiję žmonės jau gali atlikti nemokamą antikūnų testą papildyta (45)

Nuo šio trečiadienio įsigalioja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengta tvarka dėl nemokamo...

Ineta Puzaraitė-Žvagulienė su šeima sužibo kalėdinėse nuotraukose: nebuvo taip lengva, kaip atrodo (17)

Artėjant didžiosioms metų šventėms ne viena šeima suskuba trumpam sustabdyti laiką...

Ištyrė svarbiausią automobilio savybę: ar žinote, kada mašina sustoja geriausiai? (2)

Drauge su kalendorine žiema startavęs slidžių kelionių sezonas tradiciškai dalį...