aA
Kibernetiniai nusikaltėliai niekada nesnaudžia – vien praėjusi pandemija tapo puiku pasipelnymo šaltiniu. Kibernetinių incidentų ir pavogtų asmeninių duomenų Lietuvoje vis daugėja. Neretai kibernetinių atakų aukomis žmonės tampa ir atsidarę žinutes socialinių tinklų platformose ar elektroniniame pašte, kuriose atsiunčiama nuoroda, kurią siūloma spragtelėti ir atsidaryti. Tokių žiniučių pasitaiko ir iš tų, kurie, rodos, nekelia jokio pavojaus, tačiau net pačių siuntėjų paskyra jau būna nulaužta.

Apie kibernetines grėsmes ir atsargumą internetinėje erdvėje laidoje „Radikalus smalsumas“ papasakojo Vilniaus universiteto profesorius dr. Linas Bukauskas.

– Kokius patarimus duotumėte, kad žmonės apsaugotų savo duomenis ir finansus?

– Patarimų yra keletas. Vienas iš jų – nenaudoti silpnų slaptažodžių. Kartu su mokslininkais iš Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atlikome tyrimą apie nutekintus slaptažodžius. Tai parodė, kad lietuviai linkę turėti silpnus slaptažodžius žodyno pagrindu. Tie patys slaptažodžiai kiekvienas metais kartojasi. Paėmus lietuvių kalbos žodyną ir trasformavus tuos žodžius pagal tam tikras taisykles, galima bandyti atspėti slaptažodžius. Yra viena problema, kad mes ne visada kuriame juos tokius, kurie būtų pilnai atsitiktiniai. Reikia kurti atsitiktinius slaptažodžius, ne ilginti jį (6-8 simboliai yra sekundžių reikalas), o bent 10 simbolių. Taip pat slaptažodžiai turi būti ne iš jau nutekintų slaptažodžių sąrašo. Jie naudojatės slaptažodžių piniginėmis, slaptažodžių generatoriais, tai yra geras būdas padidinti savo saugumą. T.y. nenaudojant vieno žodžio, tarkime angliško, kuris yra nesunkiai atspėjamas, o naudojant pakankamai sudėtingus ir sunkiai atspėjamus slaptažodžius.

– Kokie yra labiausiai paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai?

– Visų pirma tai yra piniginis sukčiavimas arba apgavystės, kurios veda piniginio sukčiavimo link, taip pat ir apgavystės, kurios įpainioja žmones į įvairiausias finansines schemas.

– Gal galėtumėte įvardytis tokios schemos pavyzdį?

– Tai galėtų būti, kai kibernetinė erdvė yra tik priemonė atlikti tam tikroms finansinėms operacijoms. Pavyzdžiui, keistas elektronis laiškas ir jame yra pateikta sąskaita-faktūra, kurią žmogus galimai turi apmokėti. Vienas iš labiausiai pasitaikiusių sukčiavimo būdų, ypač išpopuliarėjęs per pandemiją, kai laukiame kurjerio, kuris turi atnešti siuntą, o mes laukiame kažkokios elektroninės sąskaitos, kurią turėtume apmokėti. Tad vienas iš pasitaikančių būdų – fiktyvios sąskaitos pateikimas su nurodytais įmonių, į tikrovę panašiais adresais, pavadinimais, pavardėmis, tačiau pati nurodyta sąskaita – jau sukčių darbas, į kurią galimai yra pervedami pinigai. Tai pavyzdys, kai kibernetinė erdvė yra naudojama sukčiavimui.

– Pavyzdžiui, jei gauni laišką su siuntos sekimo nuoroda ir numeriu bei ją atsidarai, žinant, kad nelauki jokios siuntos ir juo labiau iš nurodytos siuntų tarnybos. Kas gali nutikti telefonui ar tam, kuris atsidarytų tą nuorodą? Kas tokioje nuorodoje gali slypėti?

– Įprastai sukčiai siunčia trumpą informaciją, kurioje pasakoma, kad jūsų laukia siunta ir turite neva paspausti nuorodą. Jei žinote, kad nelaukiate jokios siuntos, tai natūraliai ir pagalvosite, kodėl čia ta žinutė atsiųsta. Tad yra didelė tikimybė, kad jūs ir neapsigausite. Įprastai, atsidarius tą nuoroda, bus paprašyta įvesti kažkokią papildomą asmeninę informaciją. Vis tik blogiausias atvejis būna tada, kai vartotojai iš tiesų laukia siuntos ir netyčia tas žinutės turinys sutampa su žmogaus lūkesčiais, kad ateis siunta, kad yra kažkoks sekimo numeris, kurį reikia pasižiūrėti ir pamatyti siuntos vietą. Ir tada būna, kad tenka papildomai susimokėti ar suvesti kažkokius asmeninius duomenis.

– Teko kalbėtis su „geruoju“ programišiumi, kuris atlieka įmonių auditus. Jo teigimu, apie 20 proc. žmonių apsigauna. Ar jums yra žinoma tokia statistika? Kiek procentų žmonių užkimbą ant sukčių kabliuko ir paspaudžia tas nuorodas ar suveda kažkokius tai duomenis?

– Kai kalbame apie konkrečius skaičius, reikėtų paminėti ir organizacijos tipą bei brandą. Kai kurios neleiždžia į privačią erdvę išsinešti darbinių veiklų arba atvirkščiai – į darbinę veiklą neleidžia atsinešti privačių veiklų. Todėl dažnai ši vieta būna sutvarkyta ir neleidžiama įvykti toms socialinės inžinerijos atakoms, kuomet darbo metu leistų atlikti tam tikrą asmeninio gyvenimo dalį. Jei įmonės mažiau rūpinasi darbuotojų saugumu arba yra didelis pasitikėjimas darbuotojais, tai gali taip atsitikti, kad jie gali paspausti nuorodą ir pagalvoti, kad tas siuntinys jiems atėjo ir bus atliktas tam tikras duomenų nutekėjimas. Pats faktas, kad paspaudei nuorodą, dar nėra įrodymas, kad tie duomenys nutekės, bet per nuorodą galima įmplantuoti tam tikrą programinį sprendinį į galutinio vartotojo kompiuterį, kuris paspaudė tą nuorodą. Galima būtų įviliotį toliau, kad atiduotų asmeninę informaciją, įvilioti į keistas akcijas ar net išduoti organizacijos IP adresus, iš kurių organizacija komunikuoja.

– Kaip atpažinti ir atskirti, kad tos žinutės mums neatsiuntė kibernetiniai nusikaltėliai?

– Kalbant apie tradicinį elektroninį adresą, tai paštas įprastai turi taip vadinamą signatūrą, kurią visada galima patikrinti ir įsitikinti, ar visa tai atėjo iš patvirtinto šaltinio. Tačiau socialiniuose tinkluose paslaugos dažnai yra integruotos į interneto puslapius ar mobilias programėles. Taip atsiranda problema – patikrinti, ar ta žinutė atėjo iš to šaltinio, ar tas šaltinis yra reprezentatyvus ir ar ta žinutė atitinka, tai, ką tas šaltinis teigia, gali būti problematiška. Tarkime, LinkedIn'e, feisbuke ar kitoje socialinėje platformoje, gaunate kvietimą susidraugauti arba susijungti su žmogumi, kurio jūs niekada nesate matę. Kartais net iškyla klausimas, ar toks žmogus iš viso egzistuoja? Jei tokio žmogaus nesate matę, tai geriau tokių draugų socialinėje erdvėje neturėti. Jei esate pažįstami, jei atsitiko taip, kad tas vardas yra panašus, arba iš tiesų esate kažkada susidūrę, tai būtina pasižiūrėti to vartotojo profilį, pasitikrinti kitą papildomą informaciją, kurią jis tiekia, kokias žinutes rašo, jei jos yra viešos, ir taip pasidaryti preliminarią analizę, ar verta su tokiu vartotoju jungtis į bendrą tinklą.

Kokios yra naujausios kibernetinių atakų tendencijos, kokios grėsmės kyla internete ir ko verta nedaryti internete, žiurėkite video siužete.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.3913

Artėja revoliucija: nebereikės nei karvių, nei ožkų – laboratorijoje sukurtas identiškas pienui skystis

Pienas, kiaušiniai ir kiti gyvuliniai produktai dabar gali būti gaminami laboratorijose, naudojant...

Japonijoje parduotos brangiausios trešnės pasaulyje: už laboratorijoje išveistą vieną tobulą uogą – 282 eurai

Per pirmą šio sezono uogų aukcioną Japonijos Aomori prefektūroje birželio 25 dieną buvo...

Išaiškino, ar įmanoma keliauti laiku: pateikė intriguojantį kosminių Žemės palydovų pavyzdį – tai GPS navigacija

Daugumą mūsų stebimų sąveikų galima aprašyti Niutono dėsniais ir tai daugeliu atvejų bus...

Į orbitą iškeltas lietuviškas kosminis palydovas užfiksavo vaizdą, kokio pasaulis iki šiol dar nebuvo regėjęs

Lietuvos mažųjų palydovų kūrėja „NanoAvionics“ pirmą kartą istorijoje kosmose mažajame...

Top naujienos

Ministro Gentvilo planai sukrėtė net patyrusius aplinkosaugininkus: štai kuo pavirstų gražiausi Lietuvos ežerai (6)

Ant vieno gražiausių Lietuvoje Baltųjų Lakajų ežero ėmus dygti nelegaliems nameliams, Simono...

Delfi PliusMilda Matulaitytė-Feldhausen

Mes nė velnio nesuprantame apie Ukrainą: ką išvydau nuvažiavusi nuo Vilniaus iki Sumų

Pusantros savaitės ir dar truputį – tiek laiko aš praleidau Ukrainoje. Pervažiavau daug – nuo...

Orbanas keičia toną dėl sankcijų Rusijai (1)

Vengrija nestos skersai kelio Europos Sąjungos ( ES ) sankcijoms, išskyrus gyvybiškai svarbius...

Kubilius paaiškino Scholzo retoriką: Vokietijos jautrumas Kremliaus grasinimams padidėjo dėl Lietuvos (4)

NATO įsipareigojimas Lietuvoje dislokuoti brigadą padidina Vokietijos jautrumą Kremliaus...

Aiškėja naujojo „Akropolis Vingis“ planai: statybos prasidės kitąmet, laukia pokyčiai aplinkinėse gatvėse (3)

2023-ieji – data, kuomet numatytame plote prie Vingio parko turėtų prasidėti jau kone daugiau nei...

Karas Ukrainoje. Rusija atakavo Odesą, Mariupolyje rasta nauja masinė kapavietė Zelenskis: rusų pasitraukimas iš Gyvačių salos smarkiai keičia situaciją

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Spontaniškai ministrui įteikta vizitinė kortelė karjerą apvertė aukštyn kojomis – kelio atgal nebus?

Politikos žurnalisto darbas pagrindinėse šalies televizijose, ministro ir Vilniaus mero atstovo...

Vokietijos kancleris Scholzas išreiškė tvirtą nuomonę dėl Kaliningrado tranzito: tai ES pareiga (24)

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pasisakė už norą mažinti įtampą Baltijos...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Kodėl gydytojai pataria vengti batutų ir kokios nelaimės vasarą dažniausios?

Vasara – ne tik atostogų ir malonumų, tačiau ir dažnų traumų bei apsinuodijimų metas. Apie...

Pirmasis čempionų komplektacijos ėjimas – Echodas sugrįžta į Vilnių

Vilniaus „Rytas“ žengė pirmą žingsnį formuojant puolėjų liniją kitam sezonui. „Ryto“...