aA
Dėl kol kas nenustatytų priežasčių vidutinė žmogaus kūno temperatūra kinta; ekspertai spėja, kad pokyčiai gali būti susiję su mūsų moderniu gyvenimo būdu.
Termometras
Termometras
© Unsplash

Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės gyventojų vidutinė kūno temperatūra vis vėsta ir jau nebesiekia anksčiau nustatytos vidutinės 37 laipsnių Celsijaus ribos, skelbia sciencealert.com.

Naujas čimanų genties, gyvenančios Bolivijoje, tyrimas atskleidė, kad tokia tendencija nėra koks nors atsitiktinumas ar su ekonominiu šalies išsivystymu siejamas dalykas. Pasirodo, žmonių kūno temperatūros pokyčiai vyksta ir kaimo bei tropinėse vietovėse, kur sveikatos priežiūra minimali, o infekcijų gausu.

Kai antropologai pirmą kartą pradėjo dirbti su čimanų gentimi 2002 metais, vidutinė suaugusiųjų genties narių kūno temperatūra siekė vidutiniškai 37 laipsnius – būtent toks rodmuo buvo fiksuojamas Europoje prieš du amžius. Vos per šešiolika metų vidutinė kūno temperatūra nukrito iki 36,5 laipsnių (36,53 laipsnių moterims ir 36,57 laipsnių vyrams) – tai reiškia, kad kiekvienais metais temperatūra sumažėja 0,03 laipsnio.

„Per mažiau nei du dešimtmečius pastebėjome tokius pačius temperatūros žemėjimo pokyčius kaip ir Jungtinėse Valstijoje per du amžius“, – sako Kalifornijos universiteto antropologas Michaelis Gurvenas.

Ekspertai sako, kad gautais rezultatais galima pasitikėti. Buvo analizuota per 5500 suaugusių žmonių, atlikta daugybė ilgalaikių stebėjimų, atsižvelgta į daugybę veiksnių, galėjusių turėti įtakos konkretaus asmens kūno temperatūrai.

Visai nesvarbu, kaip mokslininkai bandė analizuoti rezultatus – visais atvejais buvo užfiksuotas kūno temperatūros mažėjimas.

Nors tyrime dalyvavo menkas pajamas gaunantys asmenys, rezultatai iš esmės atitinka Amerikoje atlikto tyrimo išvadas.

Remiantis pastaruoju, ekonomiškai itin išsivysčiusiose šalyse žmonių kūno temperatūra yra 1,6 proc. žemesnė (36,4 laipsniai), nei laikotarpiu prieš prasidedant industrializacijai. Beje, šiame tyrime dalyvavo tik amerikiečiai, tad priežasčių, kodėl tai vyksta, paaiškinti nepavyko.

Su čimanų gentimi dirbantiems antropologams pavyko šiuo klausimu išsiaiškinti daugiau. Tyrimą vykdę mokslininkai analizavo kiekvieno asmens klinikines diagnozes ir infekcijos bei uždegimo biologinius žymenis, o tai reiškia, kad galėjo patikrinti daugybę skirtingų veiksnių.

Viena iš šiuo metu patikimiausiai atrodančių hipotezių skelbia, kad dėl pagerėjusios higienos, švaraus vandens ir didesnės prieigos prie sveikatos priežiūros sistemos žmones rečiau puola infekcijos, tad mažėja ir jų kūno temperatūra.

Nors kai kurios infekcijos, kamuojančios čimanų genties žmones, iš tikrųjų tiesiogiai susijusios su padidėjusia kūno temperatūra, vien infekcijų sumažėjimu kūno temperatūros pokyčių paaiškinti nepavyks.

„Kūno temperatūra gali žemėti ir dėl vis gerėjančios sveikatos priežiūros, rečiau pasitaikančių kad ir lengvų infekcijų. Pokytis per trumpą laiką gana akivaizdus. Nors per pastaruosius dvidešimt metų sveikatos būklė iš esmės ir pagerėjo, Bolivijos provincijoje infekcijos vis dar labai paplitusios“, – sako M. Gurvenas. Galiausiai ekspertams nepavyko rasti konkretaus paaiškinimo, kodėl mažėja žmogaus kūno temperatūra, jie sako, kad pokyčius lemia daug veiksnių.

Gali būti, kad šiandien tiesiog palankesnės sąlygos gyventi, organizmui nebereikia taip intensyviai kaip anksčiau kovoti su puolančiomis infekcijomis. Pokyčius gali lemti ir antibiotikų, skiepų bei gydymo prieinamumas.

Labiau išsivysčiusių bendruomenių atveju tai galima sieti su šių dienų prabanga, pavyzdžiui, oro kondicionavimu ar šildymu, dėl ko mūsų organizmui tampa paprasčiau palaikyti reikiamą vidinę temperatūrą.

„Nors čimanų genties kūno temperatūros pokyčiai reaguoja į laiką ir oro sąlygas, šie žmonės vis dar nesinaudoja jokiomis pažangesnėmis technologijomis, padedančiomis reguliuoti kūno temperatūrą. Tiesa, dabar ir jiems lengviau apsirūpinti drabužiais ir apklotais“, – komentuoja etnografijos ekspertas Thomasas Kraftas.

Nors ir egzistuoja akivaizdūs kultūriniai pokyčiai, kaip mes šildomės ir šaldomės, ir jie neabejotinai lemia vidutinės kūno temperatūros pokyčius, be jokios abejonės, vyksta ir daugiau dalykų. Reikėtų atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis iš viso pasaulio, nes tik tada pavyks atsakyti į visus reikiamus klausimus.

Tyrimas paskelbtas specializuotame leidinyje „Science Advances“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(287 žmonės įvertino)
3.1463

Po gaisro Kalifornijoje miške aptiktas neįtikėtinas radinys - vienas tebesmilkstantis mamutmedis

Sekvojų nacionaliniame parke Kalifornijoje , per praėjusių metų didžiulius miško gaisrus...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (36)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Marse – naujausias astrobiologų atradimas: po pluta aptiko žemiškas sąlygas gyvybei (51)

Marsas – nesvetinga planeta gyvybei, bent jau šiandien. Bent jau paviršiuje. Grupė...

Naujausias tyrimas parodė: planetos plaučiais vadinamuose Amazonės miškuose užfiksuoti grėsmingi procesai (20)

Amazonės atogrąžų miškai ilgą laiką buvo laikomi Žemės plaučiais, padedančiais sugerti...

Nuo ko mirė Napoleonas Bonapartas? Sąmokslo teorijos apie mirtiną klizmą, nuodus ir vėžį prikeltos net po 200 metų (13)

Net praėjus dviem šimtams metų po Napoleono Bonaparto mirties esama įvairių sąmokslo teorijų...

Top naujienos

Aiškėja, kaip atrodys naujas karantino etapas: po poros savaičių gyvenimas keisis pagerėjus situacijai testas galėtų galioti 48 valandas (17)

Vyriausybė trečiadienį pritarė galimybių pasui: tvarkai, pagal kurią nuo gegužės 24-osios...

Nuo sausio algų negavę „Belorus“ darbuotojai susirinko Vilniuje: grasina 400 šeimų bado streiku Ruginienė: valstybė pati sukėlė socialinę katastrofą (186)

Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojų kolona, lydima policijos, šiandien lanko...

Tarp britų ir prancūzų gilėja konfliktas: Jungtinė Karalystė Džersio salos link pasiuntė karinių patruliavimo laivų (25)

Britų ir prancūzų konfliktas dėl žvejybos taisyklių, įsigaliojusių po „ Brexit “, panašu,...

Masinė visuomenės vakcinacija Lietuvoje prasidės nuo gegužės 10 dienos: kaip tai veiks? (281)

Lietuvoje planuojama pradėti masinę etapinę visuomenės vakcinaciją nuo koronaviruso . Apie tai,...

Vyriausybės užmačios – ekonomikos gaivinimo fondo milijonais pamaloninti LRT Po kilusio skandalo tvirtina, kad atsitraukia (268)

Iki paskutinės minutės nuo visuomenės slėptame premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamos...

Šimašius: jei liks vakcinų, nuo rytojaus kviesime skiepytis 35+ (91)

Jei liks vakcinų, jau penktadienį Vilnius pakvies registruotis skiepytis nuo koronaviruso 35 metų...

Malinauskas su keliais šimtais druskininkiečių atvyksta į Vilnių: keliame vėliavas, laukite (485)

Didelė kolona druskininkiečių, tarp kurių ir miesto meras Ričardas Malinauskas jau rikiuojasi...

Teismas: „Norfai“ 72 tūkst. eurų bauda skirta teisingai

Mažmeninės prekybos tinklą „ Norfa “ valdančiai bendrovei „ Norfos mažmena “ teisingai...

Tarologas Leopoldas Malinauskas išgyvena krizę: išsiskyrė su 23 metais jaunesne žmona (12)

Prieš ketverius metus, 2017–ųjų gegužės 5 dieną, tarologas Leopoldas Malinauskas LNK...