„Aktyvūs kanapių komponentai kažką padaro spermai ir ji pasidaro nevaisinga“, - sakė tyrimui vadovavusi Lani J.Burkman. „Mes tiksliai nežinome, kas keičia spermos funkciją, bet manome, kad teisingas vienas iš dviejų variantų: THC gali sukelti nesavalaikį spermatozoidų aktyvumą tiesiogiai juos stimuliuodamas, arba išjungdamas natūralius slopinimo mechanizmus. Kokia bebūtų priežastis, spermatozoidai pradeda judėti per anksti ir per greitai“. Ji pažymėjo, kad šis neįprastas judėjimas pastebėtas ir kitų tyrimų dėl nevaisingumo metu.

L.Burkman padėjo vykdyti ankstesnį tyrimą, kuriuo nustatyta, jog žmogaus spermatozoiduose yra kanabinoidų receptorių ir kad natūralus kanabinoidas anandamidas, kuris aktyvuoja receptorius smegenyse ir kituose organuose, taip pat veikia ir spermatozoiduose. Šis faktas buvo labai svarbus natūralių kanabinoidų gamybai.

Tolimesniais tyrimais andrologijos laboratorijoje nustatyta, jog žmogaus spermą paveikus dideliu THC kiekiu atsiranda neįprasti pokyčiai spermatozoido baltyminėje kepurėlėje, vadinamoje akrosoma. Kai mokslininkai išbandė sintetinį anandamido pakaitalą su žmogaus sperma, paprastai energingas spermatozoidų judėjimas pakito ir jie prieš apvaisinimą blogiau prisitvirtino prie kiaušialąstės.

Dabartiniame tyrime L.Burkman naudojo iš 22 kanapes rūkančių vyrų paimtus spermos pavyzdžius. Su jais buvo atliekami įvairūs testai. Savanorių vidutinis rūkymo „stažas“ buvo 5,1 metų, 14 kartų per savaitę.

Kontroliniai pavyzdžiai buvo paimti iš 59 vaisingų vyrų, kurie jau buvo apvaisinę moteris. Visi vyrai turėjo susilaikyti nuo lytinių santykių dvi dienas prieš paimant pavyzdžius.

Buvo skaičiuojama spermos masė, spermatozoidų kiekis spermos tūrio vienete, bendras spermatozoidų kiekis, judančių spermatozoidų kiekis procentais, jų greitis ir forma. Taip pat spermatozoidai buvo tiriami dėl svarbios funkcijos – hiperaktyvumo (HA). Tai specifiškai reguliuojamas procesas, kai spermatozoidai, prisiartinę prie kiaušialąstės ima labai energingai judėti. Mokslininkai vertino spermatozoidų HA ir greitį spermoje bei po plovimo ir inkubacijos, pašalinus negyvus spermatozoidus.

Tyrimų rezultatai parodė, jog kanapes rūkančių vyrų spermos tūris ir bendras spermatozoidų kiekis buvo žymiai mažesnis nei nerūkančių vyrų. Taip pat ryškiai skyrėsi HA ir greitis, tiek prieš, tiek po plovimo.

„Kanapes rūkančių vyrų spermatozoidai per anksti judėjo greitai“, - sakė L.Burkman. „Viskas vyko ne pagal laiką. Šie spermatozoidai „perdega“ dar nepasiekę kiaušialąstės, ir nesugeba jos apvaisinti“.

Į klausimą ar nustojus rūkyti kanapes vaisingumas grįžta L.Burkman atsakyti negalėjo, nes ši sritis dar pakankamai neištirta.

„THC susikaupia riebaluose ir ten gali būti ilgą laiką, taigi grįžimo procesas gali būti pakankamai ilgas. Mes negalim sakyti, kad viskas bus kaip anksčiau. Aš primygtinai rekomenduoju poroms, besistengiančioms susilaukti vaikų, nerūkyti kanapių. Tai svarbu ne tik vyrams, bet ir moterims“.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)