aA
Amžių amžiais eidami Jeruzalės Kedrono slėniu praeiviai mesdavo akmenėlį į čia esantį kapą, kuriame, kaip buvo tikima, yra palaidotas Izraelio ir Judėjos karaliaus Dovydo klastingasis sūnus Absalomas.
Jerusalem
Tačiau po netikėto atradimo, kokių pasitaiko tik Šventojoje Žemėje, kur kapai gali būti pasendinami net tūkstančiu metų, dabar manoma, jog šiame mauzoliejuje veikiausiai yra palaidotas ne Absalomas, bet Jono Krikštytojo tėvas Zacharijas, arba netgi Jokūbas, kurį kai kurie krikščionys laiko Jėzaus broliu.

"Tai gali būti įdomiausias kelių paskutinių dešimtmečių atradimas", - apie kriptoje aptiktą įrašą sakė Pietų Floridos universiteto profesorius Jamesas Strange'as (Džeimsas Streindžas), kurio specializacija - krikščioniškojo ir Bizantijos laikotarpio archeologija.

Ankstyvųjų krikščionybės autorių raštuose yra kalbama apie kapą Jeruzalėje, kuriame buvo palaidotas Zacharijus, Jokūbas ir Simeonas, dar vienas Evangelijoje pagal Luką minimas asmuo. Tačiau vėliau šis padavimas buvo užmirštas.

Dydžiu ir savitumu išsiskiriantis Kedrono slėnio kapas, kurio rūsyje yra aštuoni uoloje iškirsti laidojimo kambariai, ilgai buvo klaidingai siejamas su bibliniu Absalomu, kuris iš tiesų mirė tūkstančiu metų anksčiau negu pirmame mūsų eros amžiuje iškilo šis 15 metrų aukščio statinys.

Dėl šio nesusipratimo susiklostė tradicija mesti akmenėlį į kapą, kuriame neva ilsisi maištą prieš tėvą sukėlusio sūnaus palaikai.

"Akmenėliai nudilino paviršių, o ypač įrašą, - sakė jį aptikęs mokslininkas Joe Ziasas (Džo Ziasas). - Nenuostabu, jog čia nebuvo įmanoma nieko įskaityti".

Kalkakmenio plokštėse iškaltą graikišką įrašą per šimtmečius akmenėliai taip nudilino, jog niekas jo nė nepastebėjo, kol D.Ziasas senoje nespalvotoje įėjimo į kriptą nuotraukoje neįžiūrėjo pirmosios graikų abėcėlės raidės alfa.

Per 30 metų, praėjusių nuo šio fotografijos padarymo, senovinė kapavietė dar labiau nunyko, tačiau J.Ziasas buvo nepalenkiamas. Mėnesių mėnesius jis prasėdėjo prie kapo, kol galiausiai pamatė, kad įrašą galima pamatyti tik vasarą prieš pat leidžiantis saulei, kai dėl šviesos žaismo išryškėja kadaise įrėžtos raidės. Būtent tokiu metu buvo padaryta jo tyrinėta nuotrauka.

Antropologas D.Ziasas tada kreipėsi pagalbos į vieną žymiausių paleografų tėvą Emile'į Puechą (Emilį Piuechą), kad jis padėtų iššifruoti tekstą.

"Manau, kad tuomet čia gyvenę žmonės buvo dvikalbiai. Galbūt jie mąstė aramėjiškai, tačiau paskui savo mintis išversdavo į graikų kalbą", - sakė E.Puechas apie įrašą, kurį jis datavo maždaug 350 metais.

Didelėmis raidėmis, kurios tam, kad jas būtų galima perskaityti iš tolo, kažkada buvo išryškintos juodais dažais, iškaltame įraše sakoma: "Tai yra Zacharijo, kankinio, pamaldžiojo kunigo, Jono tėvo, palaidojimo paminklas".

E.Puechas mano, kad įrašą vienuoliai iškalė maždaug tą dešimtmetį, kai krikščionybė tapo oficialia Romos imperijos religija.

Būtent tuo metu Šventojoje Žemėje buvo pradėtos statyti šventyklos Jėzui Kristui, tarp jų ir Jeruzalės Šventojo Kapo bažnyčia, iškilusi toje vietoje, kurioje, pasak padavimo, Jėzus buvo nukryžiuotas.

Nors niekas negali laiduoti, jog kape tikrai palaidotas Zacharijas, ekspertai teigia, jog šventvietės, datuojamos laikotarpiu, kai krikščionybė iš persekiojamos sektos virto įtakinga religija, yra pačios autentiškiausios.

J.Ziasas su kolegomis dabar mėgina iššifruoti kitą įrašą ant kapo sienos. Kol kas vienintelis žodis, kurį jiems pavyko įskaityti, yra Simeonas. Pasak evangelisto Luko, būtent šis teisus ir dievobaimingas vyras palaimino kūdikėlį Jėzų kaip Viešpaties Mesiją.

J.Ziasas tikisi aptikti ir įrašą, kuris kapą leistų susieti su Jokūbu Teisuoliu, kai kurių krikščionių laikomu Jėzaus jaunesniuoju broliu, nes, pagal krikščionių tradiciją, Zacharijas, Simeonas ir Jokūbas buvo palaidoti drauge. Katalikai, kurie tiki, jog Jėzaus motina Marija buvo nekalta mergelė, teigia, kad Jokūbas buvo jo pusbrolis.

Naujajame Testamente nurodoma, kad jis vadovavo krikščionių bendruomenei po Jėzaus nukryžiavimo. Be to, Jokūbas laikomas vieno Naujojo Testamento laiško, skirto 12-ai Izraelio giminių, autoriumi. I amžiuje gyvenusio žydų istoriko Juozapo Flavijaus liudijimu, Jokūbas 63 mūsų eros metais buvo nubaustas mirtimi - užmėtytas akmenimis.

J.Ziasas gerai supranta, kad jo atradimą pasaulio archeologai sutiks skeptiškai, juoba visi dar gerai atsimena skandalą, kuris kilo paaiškėjus, kad praėjusiais metais rastas kalkakmenio osuarijus, neva priklausęs tam pačiam Jokūbui, yra klastotė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kinų mokslininkai sukūrė robotines lūpas: vieniems jos santykius pagerino, kitiems tai – iškrypėlių įrenginys (1)

Įkvėpta izoliacijos, su kuria poros susidūrė dėl karantinų, įvestų siaučiant COVID-19,...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį (1)

Šiaurės pašvaistė mūsų regione – didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai...

Veneroje – ypatingas astronomų radinys: tyrinėję senas planetos nuotraukas aptiko kai ką netikėto

Saulės sistemoje žinome dvi vietas, kur tikrai vyksta ugnikalnių išsiveržimai: Žemę ir...

Dykumoje aptiktos paslaptingos 7000 metų struktūros: radiniai jų viduje liudija siaubingą čia gyvenusių žmonių likimą

Kasinėjimai, kurių metu buvo aptikti žmogaus palaikai , palaidoti tarp šimtų aplinkui...

Top naujienos

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (10)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (2)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Vytenis Miškinis

Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (5)

Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...

Gynyba nusivylęs Maksvytis: kovojome, bet to nepakanka įvertino „Žalgirio“ šansus kovoti dėl Top-8

Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (5)

„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (61)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

Parengė Eglė Gatelytė

Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (4)

Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...

Euro 2024 atrankos starte progų turėję lietuviai iš Serbijos grįš tuščiomis

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkme pradėjo 2024-ųjų Europos čempionato atrankos turnyrą:...

Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (31)

Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...

Toma Miknevičienė

Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (7)

Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....