Medos pristatomo chemijos srities tyrimo „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“ tikslas – susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio. Jaunosios mokslininkės optimizuoti gamybos metodai

leidžia atsisakyti nuodingų medžiagų, naudotų iki šiol, taip užtikrinant prieinamumą,
pritaikomumą ir saugesnį darbą.

„Pasitelkę organinę chemiją galime saugoti vandenynus nuo mikroplastikų, gydyti sunkias ligas ir kurti ekologiškesnę kasdienybę. Atlikdama savo darbą prisidėjau prie aktualių saugos ir tvarumo temų, susipažinau su naujais metodais. Mano optimizuotos sintezės dažikliui neteko gulėti lentynoje – bendradarbiavimo su kitais mokslininkais dėka jis jau sėkmingai naudojamas atliekant įvairius tyrimus. Štai ką tik sulaukiau žinių, kad viena biotechnologijos kompanija sėkmingai pritaikė mano optimizuotos sintezės produktą smegenų ląstelėms, formuojančioms mieliną, dažyti. Mielino dažymas leidžia tirti procesus, vykstančius sergant tokiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, sklerozė ar šizofrenija“, – apie praktinį dažiklio pritaikymą pasakoja M. Surdokaitė.

 Jaunoji mokslininkė M. Surdokaitė.  V. Kalaimaitės nuotr.

Šis mokslinis projektas tapo geriausiu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso
nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, remia ir
palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Tarptautiniame konkurse šiemet dalyvauja jaunieji mokslininkai iš 33 šalių. Beveik 90 tiriamųjų darbų pristatoma biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse. Laimėtojai paaiškės rugsėjo 17 d., šeštadienį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės