Kadras, kuriuo Europos kosmoso agentūra (EKA/ESA) pasidalijo sausio 16 dieną, – ypatingas.

Ar įžvelgiate, kurioje vietoje užfiksuotas asteroido skrydis kosmoso erdvėje?

Hubble teleskopo kadrą netikėtai sutrikdė asteroidas. NASA/ESA nuotr.

Anot EKA, asteroidas yra kelių kilometrų skersmens ir priklauso mūsų Saulės sistemai. Visi kiti objektai, išskyrus asteroido paliktą pėdsaką, yra gerokai toliau – už mūsų galaktikosPaukščių Tako ribų.

Praskriejęs asteroidas nuotraukoje paliko ženklą – keturis mėlynus ir oranžinius brūkšnelius kairėje pusėje, žvelgiant nuo nuotraukos viršaus vidurio link. Šie brūkšniai susiformavo fiksuojant asteroidą keturių ekspozicijų metu. Brūkšniai yra skirtingos spalvos dėl filtrų, kuriuos naudoja „Hubble“ teleskopas.

Hubble teleskopo kadrą netikėtai sutrikdė asteroidas. NASA/ESA nuotr.

Na, o pačios nuotaukos centre – kosminiais masteliais nedidelė galaktika, žinoma kodiniu pavadinimu UGC 7938. Nuo mūsų ši kaimyninė galaktika yra nutolusi 30 mln. šviesmečių. UGC 7938 galaktika danguje yra žvelgiant Mergelės žvaigdžgyno kryptimi.

Anot astronomų, ši nykštukinė galaktika dėl savo nereguliarios struktūros yra primityvaus tipo, kuris galaktikoms buvo būdingas ankstyvosiose Visatos formavimosi stadijose.

Tačiau „Hubble“ užfiskuotame kadre matyti ir kitos, gerokai tolimesnės galaktkos – nuo gerai išsivysčiusių spiralinių iki paprastesnių elipsės formos, tai gerokai brandesnės ir sudėtingesnės struktūros už nykštukinę kaimynę.

Tuo tarpu kiti oranžinės spalvos taškeliai kadre – tai žvaigždės, esančios mūsų Paukščių Take.

Hubble teleskopo kadrą netikėtai sutrikdė asteroidas. NASA/ESA nuotr.

Priartinamą, itin didelės raiškos kadrą galite pamatyti EKA svetainėje.

Šaltiniai:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją