aA
Buvęs kurdų pabėgėlis, o dabar Kembridžo universiteto profesorius Caucheras Birkaras trečiadienį buvo paskelbtas vienu iš keturių mokslininkų, laimėjusių šių metų prestižinį Fieldso medalį, dažnai vadinamą matematikos Nobelio premija.
Fieldso matematikos premijos medalis
Fieldso matematikos premijos medalis
© AP / Scanpix

Laureatai buvo paskelbti per ceremoniją Rio de Žaneire, tapusiame pirmuoju Lotynų Amerikos miestu, kada nors organizavusiu šį renginį, vykstantį tik kas ketverius metus.

„Tikiuosi, kad ši žinia atneš šypseną ant tų 40 mln. žmonių veidų“, – sakė C. Birkaras, turėdamas omenyje savo tautiečius kurdus.

Kurdiškoje Irano provincijoje Marivane netoli sienos su Iraku gimęs C. Birkaras sakė: „Kurdistanas buvo netikėta vieta vaikui susidomėti matematika.“

Jis įstojo į Teherano universtitetą, kur, kaip prisimena, svajingai žiūrėdavo į ankstesnių Fieldso apdovanojimų laureatus, bet galiausiai išvyko į Didžiąją Britaniją ir pasiprašė politinio prieglobsčio. Ten atsiskleidė C. Birkaro ypatingi matematiniai gabumai.

„Nuo vieno momento, kai neįsivaizdavau, kad galėčiau susipažinti su tais žmonėmis, iki kito momento, kai vieną dieną pats laikysiu medalį – tiesiog negalėjau įsivaizduoti, jog visa tai išsipildys“, – 40-metis C. Birkaras sakė žurnalui „Quanta Magazine“.

Nemaloni staigmena

Deja, jo pergalės džiaugsmą apkartino nemalonus incidentas: jam įteiktas auksinis medalis neilgai trukus buvo pavogtas, nurodė Brazilijos žiniasklaida.

Renginio organizatoriai patvirtino, kad medalis dingo, ir sakė vėliau paskelbsiantys išsamesnės informacijos. Rio de Žaneiro policija nurodė, kad kol kas stengiasi patikrinti šiuos pranešimus.

Kaip pranešė televizija „Globo“, C. Birkaras krepšį, kuriame buvo medalis, piniginė ir telefonas, paliko ant stalo suvažiavimų centre. Pastebėjęs, kad krepšys dingo, jis pranešė apsaugai. Darbuotojai vėliau rado krepšį, bet medalio ir piniginės jame nebebuvo.

Apdovanojimą teikianti Tarptautinė matematikos sąjunga (TMS) nurodo, kad 6,35 cm skersmens medalis yra nukaldintas iš 14 karatų grynumo aukso.

Fieldso medaliu pagerbiama už išskirtinius matematinius pasiekimus; jis gali skirtas asmenims, kuriems tų metų pradžioje dar nebuvo sukakę 40 metų. Šis apdovanojimas kaskart skiriamas mažiausiai dviem žmonėms, o keturi laureatai laikomi priimtiniausiu scenarijumi.

Kebliausia lygtis

Kitas šių metų laureatas Šveicarijos federaliniame technologijų universitete (ETH Zurich) dirbantis 34 metų italų matematikas Alessio Figalli. Jo kelias į akademinį žvaigždyną anksčiau irgi atrodė mažai tikėtinas, tik dėl kitų priežasčių.

„Iki vidurinės mokyklos jam terūpėjo viena – žaisti futbolą“, – paskelbė TMS, šiuos apdovanojimus įteikianti per Tarptautinį matematikų kongresą (TMK).

Viskas pasikeitė A. Figalli sudalyvavus Tarptautinėje matematikos olimpiadoje: ji pažadino vaikino susižavėjimą matematika, galiausiai pavertusį jį variacinio skaičiavimo ir diferencialinių lygčių dalinėmis išvestinėmis žvaigžde.

A. Figalli juokauja, kad dabar vienintelė jam rūpesčių tebekelianti lygtis – bandymas apskaičiuoti, kaip praleisti daugiau laiko su savo žmona profesore.

„Turiu darbo ateinantiems 30–40 metų. Tik yra vienas uždavinys, kurį labai tikiuosi greitai išspręsti: kad aš ir žmona gyventume tame pačiame mieste“, – sakė jis.

Bonos universitete dėstantis vokietis Peteris Scholze, pelnęs Fieldso apdovanojimą už pasiekimus algebrinės geometrijos srityje, sakė, kad jo patiriamiems iššūkiams niekada nebus galo.

„Problemų skaičius begalinis, – sako 30-metis P. Scholze. – Kai išsprendi vieną, iškyla dar dešimt.“

Ketvirtasis laureatas – Indijoje gimęs ir Australijoje užaugęs Akshay Venkateshas. Jis matematikos ir fizikos studijas Vakarų Australijos universitete pradėjo būdamas vos 13 metų.

Dabar 36 metų mokslininkas dirba JAV Stanfordo universitete, specializuojasi skaičių teorijoje ir savo darbą apibūdina terminais, atrodančiais artimesniais meno pasauliui.

„Kai užsiimi matematika, dažnai patenki į aklavietę. Tačiau jautiesi esąs privilegijuotas dirbti šioje srityje: apima visuotinumo pojūtis ir jautiesi esąs kažko išties reikšminga dalis“, – sakė A. Venkateshas.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šamą-bananą pagavęs žvejys nepatikėjo savo akimis mokslininkai turi paaiškinimą, kas čia nutiko (11)

Lyg milžiniškas besirangantis bananas su žiaunomis – tokios išvaizdos šamą iš ežero gelmių...

Paleontologų radinys gintaro gabalėlyje perrašė istoriją: mokslininkus nustebino 100 mln. metų amžiaus miniatiūrinis krabas (5)

Ištyrę prieš 100 milijonų metų gintare sustingusio ir puikiai išsilaikusio miniatiūrinio krabo...

Eksperimentą atlikę JAV mokslininkai tai pavadino stebuklu: pirmą kartą istorijoje gyvam žmogui įsodinti kiaulės inkstai (69)

JAV medikų komandai pavyko laikinai prijungti kiaulės inkstą žmogui, o operacijai vadovavęs...

Pranešama apie nesėkme pasibaigusį pirmąjį Pietų Korėjos raketos skrydį į kosmosą (19)

Pietų Korėja ketvirtadienį paleido pirmąją savo sukurtą kosminę raketą, bet ši nesugebėjo...

Mokslininkai Rusijoje aptiko už delta atmainą pavojingesnę koronaviruso mutaciją AY.4.2 (57)

Rusijoje nustatyti keli atvejai naujos koronaviruso atmainos, kuri gali būti dar labiau...

Top naujienos

Po „dėdės Juozo“ sulaikymo – zonos „bachūrų“ pyktis: „sudegė toks geras kelias“

Kai po ilgalaikio kriminalinės žvalgybos pareigūnų tyrimo su įkalčiais buvo sulaikytas dabar jau...

Biurai taip ir nebeužsipildė: ar greitai kabinsime spynas ant durų? (2)

Pandemija, giežtas karantinas išvijo darbuotojus iš nuomojamų biurų į namus, kur jie dirbo...

Po šūvio į parduotuvės apsaugos darbuotoją planuoja pokyčius: žmonės prekybos centre sukrėsti (223)

Nesutikusio užsidėti veido kaukės pirkėjo pašautas apsaugininkas operuotas. Jo gyvybei pavojus...

EK pirmininkė: blokas neskirs lėšų „aštriai vielai ir sienoms“ pasienyje (312)

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį pareiškė, kad Briuselis neskirs...

Šamą-bananą pagavęs žvejys nepatikėjo savo akimis mokslininkai turi paaiškinimą, kas čia nutiko (11)

Lyg milžiniškas besirangantis bananas su žiaunomis – tokios išvaizdos šamą iš ežero gelmių...

Kornelija Jasiūnaitė | D+

Savo seksualinę orientaciją atskleidusi „Ta lezbė feministė“: neaiškinkite, kad homoseksualumas ir biseksualumas veda į pedofiliją

Delfi Plius pristato naują laidą „Drąsiai!“ . Nuo šiol kas savaitę kviesime visiškai...

Elektromobilio „Kia EV6“ testas: kas aplenks „Tesla“? (3)

Ta pati platforma – visiškai skirtingos mašinos tiek išvaizda, tiek ir charakteriu. Kaip taip...

Kubilius: noras plėtoti ryšius su nedemokratiniais režimais kvepia provincialumu (24)

Europarlamentaras Andrius Kubilius laikosi pozicijos, kad Briuselio ir Varšuvos konfrontacija dėl...

Saldaus gyvenimo suviliota Eglė į Italiją prieš 30 metų išvyko dirbti modeliu: realybė toli gražu nebuvo tokia, apie kokią svajojau (35)

Dolce vita (saldus gyvenimas) – taip daugelis ir šiandien įsivaizduoja modelių gyvenimą ir...

Rapšys Dohoje iškovojo antrąjį sidabro medalį (4)

Spalio 21-23 dienomis Kataro sostinėje Dohoje vykstančiame trečiajame šių metų Tarptautinės...