aA
Žmogaus smegenys yra sudėtingas mechanizmas. Mokslininkai jas tyrinėja jau daugybę metų, bet turbūt net ir šiuolaikinės technologijos nesugeba atskleisti visų mūsų svarbiausio organo paslapčių.
© Shutterstock

Vis dėlto, šį tą mokslininkai gali mums pasakyti apie smegenis. Pateikiame jums keletą įdomių faktų apie jas.

Žmogaus galvos smegenys visiškai subręsta tik sulaukus 25-erių

Kaip teigia Ročesterio (JAV) medicinos centro universitete dirbantys mokslininkai, mūsų galvos smegenys nenustoja vystytis, kol mums sukanka 25-eri. Remiantis vieno neseniai atlikto tyrimo išvadomis, jaunesniems nei 25 metų asmenims apdorojant gautą informaciją dažnai dalyvauja migdoliniu kūnu (Corpus amygdaloideum) vadinama galvos smegenų sritis, šiaip jau iš dalies atsakinga už mūsų emocijų valdymą, rašoma thisisinsider.com.

O štai vyresnių nei 25-erių metų žmonių atveju apdorojant informaciją daugiausia dirba prieškakčio (prefrontalinė) smegenų žievės dalis – racionalaus sprendimų priėmimo ir vadinamosios sveikos nuovokos centras.

Mokslininkai įsitikinę, kad svarbios jungtys tarp šių dviejų galvos smegenų sričių galutinai susiformuoja tik įpusėjus trečiąją dešimtį.

Mokslininkai mano, kad žmonių galvos smegenys tolydžio traukiasi

Duodamas interviu žurnalui „Discover“ Viskonsino universitete dirbantis antropologas Johnas Hawksas nurodė, kad žmogaus galvos smegenys per 20 tūkst. metų faktiškai sumažėjo maždaug 150 kubinių centimetrų. Kaip tik tokio dydžio yra teniso kamuoliukas.

Kodėl smegenys tolydžio traukiasi, tiksliai pasakyti sunku, tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad sumažėjus kūnui ir nervų sistemai, atitinkamai sumažėjo ir smegenys. Kiti įsitikinę, kad minėtą tendenciją nulėmė gyvenimo būdo ir aplinkos pokyčiai.

Didžiausią smegenų dalį sudaro vanduo, todėl dehidratacija gali sutrikdyti jų funkcijas

Norite sužinoti dar vieną priežastį, kodėl pavojinga netekti skysčių? Didžiausią žmogaus galvos smegenų dalį, t. y. maždaug 75 proc., pasirodo, sudaro vanduo. Smegenyse yra apie 2 proc. viso organizme esančio vandens. Smegenų svoris – maždaug 1,3 kilogramo. Jei jas sudarančio vandens kiekis sumažėtų bent 2 proc., pastebimai pablogėtų dėmesys, atmintis ir kiti kognityviniai gebėjimai.

Smegenys nėra jautrios skausmui

Remiantis informaciją apie smegenų pažeidimus teikiančiu šaltiniu „Brainline“, pačiose smegenyse skausmo receptorių nėra. Tai reiškia, kad jos, kitaip nei oda arba raumenys, nėra jautrios skausmui, nors ir yra kaip tik tas organas, kurio dėka mes atpažįstame ir suvokiame skausmą. Tikra tiesa, kad atliekant neurochirurgines operacijas smegenų anestezija netaikoma, o pacientams dažnai leidžiama likti budriems. Tačiau skalpe, taip pat kaukolę ir smegenis supančiuose dangaluose skausmo receptorių tikrai esama, todėl gavę smūgį į galvą skausmą paprastai jaučiame.

Laikantis drastiškos dietos smegenys gali imti pačios save eikvoti

Jei atrodo, kad smegenys mėgina nepaklusti jūsų nuostatai laikytis dietos, žinokite, kad iš dalies taip ir yra. Mokslininkai nustatė, kad laikantis drastiškos dietos smegenyse gali prasidėti vadinamoji ilgo badavimo sukelta autofagija.

Dalykas tas, kad smegenų ląstelės, negaudamos pakankamai energijos iš maisto, pradeda pačios save eikvoti, kad galėtų išskirti riebalų rūgštis. Kai taip nutinka, smegenys ima siųsti bado signalus, be to, automatiškai sužadinamas apetitas ir noras valgyti. Nors nežymi autofagija būtina sklandžiai smegenų veiklai užtikrinti, per ilgai užsitęsiantys prastos mitybos laikotarpiai smegenims gali būti kenksmingi.

Taksi vairuotojai – didžiausios už atmintį atsakingos smegenų dalies savininkai

Jokia programėlė tikrai neatstos patyrusio taksi vairuotojo žinių ir atminties. Londono universiteto koledžo mokslininkai nuskenavo įvairių profesijų atstovų smegenis ir gautus vaizdus palygino su analogiškais Londono taksi vairuotojų smegenų atvaizdais. Taip pavyko išsiaiškinti, kad taksi vairuotojai išsiskiria daug didesniu hipokampu – už mokymąsi ir įsiminimą atsakinga galvos smegenų dalimi. Peršasi išvada, kad taksi vairuotojų smegenys pasikeitė besimokant susiorientuoti klaidžiose Londono gatvėse.

Už regėjimą atsakinga smegenų dalis yra gerokai nutolusi nuo akių

Nors galbūt atrodo nelogiška, tačiau ta smegenų dalis, kurios dėka mes matome, yra ne prie pat akių, o atvirkščiai – gerokai nuo jų nutolusi. Už vaizdinės informacijos priėmimą atsakinga pakaušio skiltis yra užpakalinėje galvos smegenų dalyje. Dėl šios priežasties apakimas laikomas viena iš galimų pakaušio traumos pasekmių.

Žmonės nuolatos naudojasi beveik visomis smegenų teikiamomis galimybėmis

Kartais tenka išgirsti, esą, žmonės naudojasi tik 10 proc. galvos smegenų. Visgi taip teigti nėra jokio pagrindo. Remiantis mokslinėmis išvadomis, kone visada funkcionuoja beveik visos galvos smegenys. Net kai miegame, jos intensyviai darbuojasi.

Drauge muzikuojančių asmenų smegenys ima siųsti sinchroniškas bangas

Kartu muzikuojant, pasirodo, atitinkamai pakinta smegenų veikla. Berlyno Maxo Plancko žmogaus vystymosi tyrimų instituto mokslininkai, prijungę prie gitaristų elektrodus, pastebėjo, kad grojant duetu jų smegenų bangos sinchronizuojasi.

Jos sutapo net muzikantams atlikiekant skirtingas partijas. Šis atradimas duoda pagrindo manyti, kad mūsų galvos smegenys geba daug geriau suvokti pasaulį ir numatyti įvykius nei mes manome.

Kai kurie aklieji geba „matyti ausimis“

Monrealyje atliktas tyrimas parodė, kad žmogaus galvos smegenys, prireikus, gali perskirstyti savo funkcijas, prisitaikydamos prie vienokių ar kitokių aplinkybių. Tyrinėdami iš prigimties aklų žmonių smegenis, mokslininkai pastebėjo, kad už regą įprastai atsakinga smegenų dalis, nors ir ne visa, gali imti apdoroti garsinę informaciją. Vadinasi, aklieji geba „matyti“ garsus ta smegenų dalimi, kuri regintiesiems leidžia interpretuoti vaizdinę informaciją.

Smegenų veikla yra tokia pat unikali kaip ir pirštų atspaudai

Mokslininkai įrodė, kad žmogaus tapatybę galima nustatyti ir pagal magnetinio rezonanso tomografu gautą funkcinį smegenų atvaizdą. Išanalizavę per šimto žmonių smegenų veiklą, mokslininkai nustatė, kad ji yra tokia pat unikali kaip ir pirštų atspaudai. Ši informacija gali praversti parenkant individualų gydymą kiekvienam neurologinių sutrikimų turinčiam pacientui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslininkai perspėja: Antarktidos ledynai tirpsta šešiskart sparčiau (7)

Dėl pasaulio klimato atšilimo Antarktidos ledynai šiuo metu tirpsta apie šešiskart sparčiau...

Jau greitai – paskutinis visiškas Mėnulio užtemimas iki 2022-ųjų (8)

Šiaurės ir Pietų Amerikoje, didelėje Europos ir Afrikos dalyje dangaus stebėtojai naktį iš...

Iranas skelbia paleidęs orbitos nepasiekusį palydovą

Iranas antradienį paskelbė, kad nepaisydamas JAV kritikos paleido kosminį palydovą, bet...

Mėnulyje nusileidusiame Kinijos zonde pirmąkart atliktas biologinis eksperimentas (10)

Kinijos kosminiame zonde „Chang'e 4“, nusileidusiame iš Žemės nematomoje Mėnulio pusėje ,...

Apdovanojo geriausių disertacijų autorius (8)

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė padėkas jauniesiems mokslininkams – 2017 metų...

Top naujienos

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (550)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Pozicijas Dakaro rikiuotėje praradęs Vanagas virto ant šono, gedo ir automobilis papildyta 23.59 val. (307)

Aštuntoji Dakaro diena turėtų būti ypatinga: laukia 360 km greičio ruože ir organizatorių...

Orai: laukia nauja atodrėkio banga (4)

Trečiadienį dieną malonesniais, ramesniais su pragiedruliais orais mėgausis Vidurio ir Rytų...

Britanijoje tvyrant politiniam chaosui dėl Brexit, lietuviai – pasimetę, įsitempę ir išsigandę (244)

Didžiojoje Britanijoje – lemtingas balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos sutarties....

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (161)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

„Sodros“ atstovė: pensijos šį mėnesį dar gali vėluoti (257)

Šimtas tūkstančių pensininkų nuo šių metų pensijas gaus kiek kitaip – pensijas jiems...

Lygindamas trenerius Toupane'as griebėsi gamtos elementų: Jasikevičius – ugnis, Blattas – vanduo

Taip abu trenerius apibūdino prancūzas Axelis Toupane'as , praėjusį sezoną vilkėjęs Kauno...

Jasikevičius pasidžiaugė: po sunkaus laiko mums reikėjo tokių rungtynių (24)

Po triuškinamo laimėjimo Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio dvikovoje Šiauliuose...

Kauno gatvėmis vaikštinėjęs peiliu ginkluotas jaunuolis puolė policininkus, teko panaudoti tarnybinį ginklą papildyta (30)

Antradienio vakarą, apie 21.54 val., policija gavo pranešimą, kad Kaune, H. ir O. Minkovskių g.,...

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius (1)

Žiūrėdami į nuotraukas kačių , sėdinčių ant stiklinių stalviršių, pasaulį pamatome iš...