aA
„Jis atrodo kaip iš akies luptas tėvas!“ „Ji labai panaši į savo mamą, išskyrus nosį, kurią akivaizdžiai paveldėjo iš tėčio.“ Stebėdami augančius vaikus, ieškome panašumų tarp jų ir jų tėvų. Kuris iš gimdytojų perduoda daugiau genų savo atžalai?
Vyras ir berniukas
Vyras ir berniukas
© Shutterstock

Atsakymas priklauso nuo to, ar klausiate apie visus genus, kuriuos vaikas paveldi iš tėčio ir mamos, ar kurio iš tėvų genai daro didesnę įtaką. Kad ir kaip ten būtų, mokslininkai mano, jog atsakymas nėra 50 proc., informuoja livescience.com.

Tikriausiai nemažai žmonių žino, kad genai – tai deoksiribonukleorūgšties (DNR) fragmentai, esantys 23 X arba Y formos chromosomose. Šios autosomos saugomos ląstelės branduolyje, o jų turima DNR informacija gaunama po lygiai iš abiejų tėvų. Tiesa, ląstelėse yra dar viena chromosoma, besislepianti mitochondrijose.

Mitochondrijos, arba ląstelių „jėgainės“, aprūpina jas energija ir vaidina svarbų vaidmenį mankštinantis bei senėjimo procese, kaip rašoma 2011 m. žurnale „Physiological Genomes“ paskelbtoje apžvalgoje. Mitochondrijos taip pat turi savo DNR fragmentą, kurį paveldime tik iš mamos.

„Tai – aiškus pavyzdys, kad esate panašesni į savo mamą, nei į tėtį“, – sakė Londono karališkojo koledžo genetikė Marika Charalambous.

Kai kurių tyrimų rezultatai leidžia daryti prielaidą, kad mitochondrijų DNR (taigi ir motinos) faktiškai nulemia mūsų atletinę ištvermę. Pavyzdžiui, Ispanijos ir Izraelio mokslininkai įdėmiau patyrinėjo vieną mitochondrijų geną, siejamą su ląstelėse esančio deguonies naudojimu sportuojant. 2005-aisiais žurnale „Journal of Applied Physiology“ išspausdinto straipsnio autoriai nurodė, kad prastesnę ištvermę sąlygojantis minėtojo geno variantas gerokai rečiau aptinkamas profesionalių dviratininkų ir bėgikų organizme, palyginus su įprastais žmonėmis. Mokslininkų studijos išvados buvo patvirtintos tolesniais tyrimais. Jie parodė motinų svarbą paveldint šį ir kitus genus. Tyrėjai atrado, kad atsižvelgiant tik į mamos fizinę ištvermę galima prognozuoti vaiko fizinius pajėgumus ir nebūtina nagrinėti tėvo savybių.

Bet užuot klausę, kuris iš tėvų perduoda daugiau genų, verčiau paklauskite, kurie genai turi didesnį poveikį. Dauguma išorinių žmonių skirtumų atsiranda ne dėl pačių genų, bet dėl cheminių „jungiklių“, nurodančių mūsų organizmui, kurią DNR dalį reikia nuskaityti ir gaminti atitinkamus baltymus, o kurią – ignoruoti, „Live Science“ pasakojo M. Charalambous. „Žmonių genetiniai skirtumai nėra vien tik genų sekos ypatumai“, – pabrėžė genetikė.

Dėl vadinamojo genetinio įspaudo cheminiai jungikliai visiškai pasyvina tam tikrus genus, bet tik jeigu jie atkeliauja iš konkretaus gimdytojo. Šios tendencijos perduodamos iš kartos į kartą. Pavyzdžiui, jeigu genas „A“ turi tėvišką įspaudą, jis visada bus aktyvus, paveldėtas iš mamos, ir visada bus pasyvus, paveldėtas iš tėvo.

Daugelio tyrimų rezultatai leidžia daryti prielaidą, kad mūsų organizme yra 100–200 genų su įspaudu, tačiau kai kurie mokslininkai tvirtina, jog jų gali būti ir daugiau, rašoma 2012-ųjų straipsnyje, paskelbtame žurnale „PLOS Genetics“. Šie genai yra ypač svarbūs smegenyse ir placentoje.

Tiesa, specialistai nesutaria, ar dėl šio reiškinio genų raiška pakrypsta vieno iš tėvų naudai. Sprendžiant iš surinktų įrodymų, motinišką arba tėvišką įspaudą turinčių genų skaičius yra daugmaž panašus, sakė Anglijoje esančio Bato universiteto genetikas Andrew Wardas. „Kalbant apie savybes, už kurias atsakingi tėvišką arba motinišką įspaudą turintys genai, tam tikra prasme būsite panašesnis į vieną iš savo tėvų“, – paaiškino jis. Kitaip tariant, įspaudai gali nulemti keletą ypatybių: nuo kūno sudėjimo iki miego įpročių ir atminties. Vis dėlto įspaudus turi palyginti labai nedaug genų, be to, greičiausiai yra pusiausvyra tarp genų su tėvišku arba motinišku įspaudu skaičiaus, todėl šis reiškinys nesukelia vaiko stebėtino panašumo į tėtį ar mamą, teigė A. Wardas.

Kita vertus, su pelėmis atliktų tyrimų rezultatai leidžia tvirtinti, kad šiuo atžvilgiu tėčiai turi šiokį tokį pranašumą. 2015 m. žurnale „Nature Genetics“ išspausdinto straipsnio autoriai pranešė atradę, kad genai su motinišku įspaudu pasižymi 1,5 karto didesne tikimybe būti pasyvūs (su tėvišku – 1,5 karto didesne tikimybe būti aktyvūs).

Ankstesnio tyrimo, kuris buvo paskelbtas žurnale „PLOS ONE“ 2008 m., rengėjai priėjo prie panašios išvados. Smegenyse dauguma genų su įspaudu yra aktyvūs, jeigu paveldėti iš tėvo; placentoje – jeigu paveldėti iš mamos. Visgi kol kas nėra įrodymų, kad toks pat disbalansas būdingas ir žmonėms.

Bet net jeigu genai su įspaudu iš tiesų paveikia genų raišką kurio nors iš gimdytojų atžvilgiu, dėl to vaikas nebūtinai bus panašesnis į tėvą ar motiną. Juk visai įmanoma, kad jūsų organizme aktyvus genas tėčio ar mamos kūne yra pasyvus, sakė Boulderyje esančiame Kolorado universitete dirbantis genomo biologas Edwardas Chuongas.
„Galima teigti, kad jūsų genų raišką nulėmė jūsų tėvai, bet sakyti, jog jūsų genų raiška yra panaši į jūsų tėvų, tikriausiai būtų klaidinga“, – „Live Science“ paaiškino genomo biologas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.8000

Naktį danguje virš Europos – galingas mėlynos spalvos sprogimas: reiškinį atmosferoje iš kosmoso užfiksavo TKS astronautai (51)

Prancūzų astronautas Thomas Pesquet iš Tarptautinės kosminės stoties ( TKS ) nufotografavo itin...

Žemę pasiekė galinga radiosignalų banga: paslaptinga sprogimų serija iš kosmoso gelmių tęsėsi 47 paras (70)

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo prof. Li Di ir dr. Wangas Pei, dirbantys Kinijos...

Mikroskopu darytose nuotraukose užfiksuota, kas vyksta skaudančiuose raumenyse po treniruotės: mokslininkai tokius procesus stebi pirmą kartą (36)

Mokslininkai aptiko anksčiau nežinotą žingsnį raumenų gijimo procese. Treniruotės sukelia...

Mokslininkai apskaičiavo, kada Žemė bus nebetinkama gyventi: laiko žmonijai liko nedaug (240)

Klimato prognozės turėtų siekti toliau nei 2100-ieji. Siekdami visapusiškai suvokti ir planuoti...

Top naujienos

Narkevičių nugalėjęs jauniausias Lietuvos meras: kai kuriuos jo žingsnius vertinčiau pakankamai neigiamai

Trakų ir Kelmės rajonų gyventojai sekmadienį išsirinko naujus merus. Trakų rajono meru...

Dosniausi darbdaviai rugsėjį: didžiausios vidutinė alga siekė 35 tūkst. eurų

Didesnius nei 10 tūkst. eurų atlyginimus rugsėjį mokėjo 12 įmonių, o 187 – per 5 tūkst....

Valdančiuosius nuo fiasko išgelbėjo 13 sekundžių trukusi Seimo naujoko klaida (152)

Praėjusią savaitę Seimui apsisprendus, kad darbuotojai turi patys susimokėti už privalomus...

Po ilgo pokalbio su Nausėda už LGBT kovojanti mama pranešė: jis mane tikrai išgirdo (409)

Už LGBT bendruomenės teises kovojanti Rasa Račienė pirmadienį susitiko su prezidentu Gitanu...

Ruoškitės: jau šį savaitgalį suksime laikrodžius – ir greičiausiai ne paskutinį kartą (113)

Jau visai netrukus, iš šeštadienio į sekmadienį, suksime laiką viena valanda atgal. Nors ir...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai pasienyje dislokuotų karių skaičių didina iki 10 tūkst. (472)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Vilniuje iš viešųjų paslaugų teikėjų bus reikalaujama galimybių pasų (52)

Siekiant užtikrinti saugesnes kontaktines paslaugas ir kovojant su COVID-19 plitimu, viešuosiuose...

Eurokomisarė giria Lietuvą už skaidrumą tvarkantis su migrantais, nors neatmeta pažeidimų (1)

Eurokomisarė Ylva Johansson sako, kad Lietuva skaidriai tvarkosi su migrantų krize, tačiau neatmeta...

Vilnietė Julija neapsikenčia balandžių karaliavimo balkone: jie visur dergia Ornitologo komentaras (10)

Julijos buto balkonas tapo tikrų tikriausia balandine: jame apsigyveno dešimtys paukščių, kurie...

Migrantų skiepijimas nuo COVID-19 Rukloje: vakcinuotis sutiko šeštadalis (9)

Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, Jonavos rajone, pirmadienį nuo COVID-19 skiepyti į Lietuvą...