aA
Pirmuosius kompiuteriu sugeneruotus gyviems organizmams artimus robotus sukūrę mokslininkai teigia, kad tie ksenobotais vadinami dariniai pajėgūs netgi replikuotis. Laboratorijoje kuriant miniatiūrinius, maždaug aguonos grūdo dydžio ksenobotus buvo pasitelktas dirbtinis intelektas ir varlių ląstelės.

Naująsias gyvybės formas analizuojantys specialistai – tai mokslininkai iš Vermonto bei Tuftso universitetų, taip pat Harvardo universitetui pavaldaus Wysso instituto. Jie pastebėjo, kad organizmai sugeba rasti ir sutelkti šimtus atskirų varlės ląstelių. Toksai ląstelių kompiliavimas primena ksenobotų dauginimąsi. Minėtina, kad naujosios ksenobotų atžalos yra pajėgios ir toliau vykdyti reprodukciją.

„Pirmuoju šio tyrimo etapu pavyko pastebėti, kad ksenobotai yra pajėgūs vykdyti savireplikaciją. Kai veikia savarankiškai, jų produktyvumas ne ypač stebina. Devynių ksenobotų pirmtakų grupė tesugeba sugeneruoti vos vieną arba du silpnus palikuonis, kurie nėra pajėgūs stumdyti ląstelių ir sukompiliuoti savų atžalų.

Ksenobotai
Ksenobotai
© Scanpix

Taigi, šis procesas būdingas tik vienai kartai. Vis dėlto mes pasitelkėme dirbtinį intelektą ir davėme jam užduotį sukurti naują didesne potencija išsiskiriančių devynių ksenobotų rinkinį. Supratome, kad naujieji ksenobotai dėl aukštesnių replikavimosi gebėjimų galėtų kurti tokius palikuonis, kurie ir patys susilauktų atžalų, o šios taip pat gebėtų savireplikuotis ir taip be galo.

Dirbtinis intelektas sugebėjo pasiūlyti daug efektyviau replikuotis gebantį modelį. Tas darinys primena žaidimo „Pac-Man“ veikėją. Tai ganėtinai paprastas apskritas objektas su nedideliu trikampio formos plyšiu. Devynios „Pac-Man“ figūrėlės judėdamos lėkštelėje burnas primenančiais plyšiais automatiškai gaudo ląsteles, o tada suburia jas į didesnius telkinius, kurie, savo ruožtu, vis didėja ir tvirtėja, kol galop virsta sparčiai judančiais palikuoniais, pagaminančiais dar stambesnių atžalų.

Pavyko išsiaiškinti, kad šie dirbtinio intelekto sukurti ksenobotai pirmtakai yra pajėgūs pasidauginti netgi per keturias kartas“, – teigė Vermonto universiteto kompiuterinių mokslų profesorius Joshas Bongardas.

Ksenobotai
Ksenobotai
© Scanpix

J. Bongardas nurodė, kad toks reprodukcijos metodas yra visiškai naujas, nepanašus į jokio augalo arba gyvūno dauginimąsi. Ateityje ksenobotai, esą, galėtų praversti medicinoje, nors praktinis jų taikymas turėtų būti itin griežtai reglamentuojamas, kadangi ląstelių šaltinis, šiaip ar taip, – gyvas organizmas.

„Mums kilo šiokių tokių minčių apie tai, kur juos būtų galima pritaikyti. Jie juk labai maži – skersmuo nesiekia nė milimetro. Petri lėkštelėje atrodo tarsi judantys aguonos grūdeliai. Jie vos pastebimi plika akimi – štai kokie jie maži. Tačiau kaip tik todėl jie gali nusigauti iki tokių vietų, kurios įprastiems robotams nepasiekiamos.

Ksenobotai
Ksenobotai
© Scanpix

Be to, jie yra biologiškai skaidūs, suderinami ir genetiškai nemodifikuoti. Galbūt tolimoje ateityje pavyks sukurti biobotus ir iš žmogaus ląstelių, kurie galėtų būti taikomi medicinoje. Štai tokį botą galėtų tekti tiesiog nuryti, kad jis atliktų naudingą darbą organizme. Vis dėlto nenuklystant tiek toli, matyt, reikėtų kalbėti apie taikymą vandenyje.

Juk, šiaip ar taip, panaudotos varlių ląstelės ir jos puikiausiai jaučiasi gėlame vandenyje. Manau, kad jie galėtų stebėti šaknų sistemas vertikaliuosiuose ūkiuose arba hidroponinio auginimo sistemose, padėti sumažinti gėlo vandens gavybos ir gėlinimo kaštus, palengvinti nuotekų apdorojimą, kanalizacijos tinklų priežiūrą, žodžiu, pasitarnauti tose srityse, kurios susijusios su operacijomis vandenyje“, sakė J. Bongardas.

Ksenobotai
Ksenobotai
© Scanpix

Mokslininkų atliktam tyrimui skirta publikacija pasirodė lapkričio 29 d. žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.4375

Pasakiško grožio NASA nuotraukoje – dalis Europos, kurioje ir Lietuva: suraskite savo miestą (44)

Pro Europą praskriejus Tarptautinei kosminei stočiai jos įgula įamžino stulbinantį Šiaurės...

NASA ruošiasi neeiliniam įvykiui kosmose: į Mėnulį trenksis raketos dalis, tapusi nevaldoma šiukšle (5)

Prieš septynerius metus paleistos ir pasibaigus misijai kosmose likusios JAV bendrovės „SpaceX“...

Po eksperimento laboratorijoje – svarbus proveržis: mokslininkai rado būdą, kaip įveikti milijonus gyvybių kasmet nusinešančias bakterijas (2)

Manoma, kad ateityje onkologinės ir širdies ligos nebebus pagrindiniai žmonių žudikai. Jau visai...

Žmonių elgseną COVID-19 pandemijos metu tyrinėję mokslininkai pateikė išvadą: vyksta neįprasti reiškiniai dėl tikėjimo Dievu (15)

Krizės įprastai sustiprina žmonių tikėjimą Dievu . Kai aplink tvyro chaosas ir nežinia,...

Top naujienos

Šimonytė: sprendimas dėl Galimybių paso sustabdymo bus priimtas kitą trečiadienį (98)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė penktadienį besilankydama pasienyje teigė, jog...

D+Jogintė Užusienytė-Četkauskienė, Dainora Pankūnė

Įvertino Lukašenkos grasinimus Baltijos valstybėms: tai žinutė iš Rusijos, o Putinas yra įvarytas į kampą (8)

„Noriu žmogiškai pasakyti mūsų draugams lietuviams: neduok dieve, jeigu sukelsite karą kartu su...

Kelionių agentūros klientus nustebino keistas laiškas: pasirašykite, arba kentėsime dar 4 metus (1)

Kelionių agentūros „Best Servis“ klientai dalijasi keistu laišku, kuriame kviečiama „...

Lavrovas apie gautus atsakymus iš NATO: man šiek tiek gėda Pentagonas: Rusija tęsia dalinių telkimą (317)

Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas pareiškė, kad jam buvo gėda dėl NATO atsakymo...

Andrikienė: tikroji Kinijos įsiūčio priežastis yra visai ne atstovybės pavadinimas (37)

Penktadienį Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) nariams susitikus su keturių verslo asocijuotų...

Prekybininkų atstovė sveikina Vyriausybės planus atsisakyti galimybių paso: seniai subrendęs sprendimas

Ministrei pirmininkei Ingridai Šimonytei prakalbus, kad jau kitą savaitę Vyriausybėje ketinama...

D+The Economist

Ką nepagarbus Kinijos elgesys su Lietuva pasako apie Europą?

Kai prie Europos Sąjungos dar tik prisijungti svajojusios Rytų Europos valstybės 2003 metais...

Suomija ir Švedija grįžta prie Rusijai nepatinkančio klausimo

Rusijos invazijos į Ukrainą grėsmė Suomijoje ir Švedijoje vėl pakurstė debatus, ar siekiant...

Apie Lietuvos konflikto su Kinija pasekmes – iškalbinga vokiečių verslininko frazė (191)

Ekspertai skeptiškai vertina Pasaulio prekybos organizacijos ( PPO ) galimybes išspręsti Lietuvos...