aA
Jie mano, kad pasaulio vyriausybės ir NASA visiems meluoja, o mes, tie kurie tiki, kad Žemė apvali, yra banda kvailų avelių. Anot tų, kurie mano, kad Žemė plokščia, pasaulio galingieji nuo mūsų slepia kitus žemynus, kurie slypi už Antarktidos. Ten milijardieriai esą gali gyventi saugiai ir godžiai, mat ištekliais nereikia dalintis su neturtingaisiais. Šis tikėjimas, kad Žemė plokščia, yra tituluojamas kaip pati didžiausia sąmokslo teorija.
Plokščia Žemė
© Shutterstock

Elitas slepiasi už ledo sienos

Maždaug nuo III amžiaus pr. Kr. Mes žinome, kad planeta, kurioje gyvename, yra apvali. Tačiau tiek pat ilgai ir nepaisant daugybės iš kosmoso matomų Žemės rutulio nuotraukų, viena sąmokslo teorija atsisako pripažinti pralaimėjimą ir vis auga: mintis, kad Žemė yra plokščia.

Šios sąmokslo teorijos šalininkai teigia ne tik, kad Žemė apvali, bet kad ir Žemei tėra keli tūkstančiai metų. Kartais iš jų lūpų galima išgirsti ir tai, kad gyvename Holivudo scenoje (mūsų gyvenimai tėra stebina simuliacija), o skiepai – kenkia.

2018 metais filmų režisierius Daniel J. Clark išleido dokumentinį filmą „Behind the Curve) apie tikinčiuosius, kad Žemė plokščia. Itin greitai šis filmas susilaukė didelio populiarumo iš abiejų pusių: tie, kurie žino, kad Žemė apvali, negalėjo patikėti, sąmokslo teoretikų pseudomokslu, o tikintieji plokščia Žemė visiškai nesuprato, kodėl daugiau žmonių neprisijungia prie jų gretų – juk jų faktai esą nenuginčijami.

Siekdamas sukurti šį filmą, D. J. Clark įsiliejo į šios sąmokslo teorijos šalininkų bendruomenę. Filme iš šių asmenų nėra tyčiojamasi, o siekiama juos geriau suprasti. Dalis jų nuoširdžiai tiki, „laimi prieš mokslą“.

Žurnalui „Huck“, režisierius papasakojo apie savo patirtį. Anot jo, yra keletas priežasčių, kodėl sąmokslo teoretikai mano, kad yra naudinga meluoti, jog Žemė – apvali.

„Vienas iš jų yra religinis kampas, kuris sako, kad Žemės rutuliui egzistuoti nereikia Dievo. Tačiau kupolo (vienos iš plokščiosios žemės teorijų) egzistavimui reikalingas kažkoks kūrėjas (kažkas turėjo sukurti kupolą). Jie tiki, kad „vyriausybė“ slepia kupolą ir plokščios Žemės įrodymus, nes tai įrodo Dievo egzistavimą. Esą vyriausybė nori valdyti religiją.

Ir tada yra kita teorija, kad iš tikrųjų už Antarktidos yra žemynai, kuriuose pilna elito ir turtingų bei galingų, ir jie nori išlaikyti tą paslaptį, todėl niekam neleidžiama skristi į kosmosą. Jie nenori, kad žmonės vyktų į kitus žemynus. Anot jų, tai paaiškina, kodėl liberalai nerimauja dėl klimato kaitos – nes ištirps didžiulė ledo siena ir žemynai bus prieinami visiems“, – sako D. J. Clark.

Paklaustas, ar pastebėjo koreliacijos tarp religijos ir šios sąmokslo teorijos šalininkų, režisierius atsako, kad sutapimų tikrai yra. „Neabejotinai kai kurie iš jų yra tikintys. Bet ne visi. Tačiau tikintys buvo tikrai tie žmonėms, su kuriais mes kalbėjome: jie tiki, kad kupolą sukūrė kažkoks kūrėjas. Tačiau jie nebūtinai sakydavo: „Tai yra Biblijos tikrumo įrodymas“. Tačiau internete mačiau daug tokių nuomonių“, – sako D. J. Clark.

Pasaulis pro plokščios Žemės šalininko akis

Kaip rašo livescience.com, pasak Plokščiosios Žemės draugijos vadovybės, nuo 2009 m. jų gretos kasmet pasipildo 200 naujais nariais (daugiausia amerikiečių ir britų).

Nors egzistuoja aibė apvalios Žemės įrodymų, sąmokslo teoretikai visad sugrįžta su dar ilgesniu, kartais absurdišku, savo įrodymų sąrašu.

Pagrindinė plokščiosios Žemės teorija teigia, kad Žemė yra diskas, kurio centre yra poliarinis ratas, o Antarktida yra 150 pėdų aukščio ledo siena.

Jų teigimu, NASA darbuotojai saugo šią ledo sieną, kad žmonės negalėtų užlipti ir nenukristų nuo disko.

Žemės dienos ir nakties ciklas aiškinamas teigiant, kad Saulė ir Mėnulis yra sferos, kurių ilgis yra 51 kilometrai. Jos esą juda apskritimais, esančiais 4828 km virš Žemės plokštumos.

Žvaigždės, pasak jų, irgi juda šia plokštuma. Kaip ir prožektoriai, šios dangaus sferos apšviečia skirtingas planetos dalis per 24 valandų ciklą. Šalininkai mano, kad taip pat turi būti nematomas „anti-Mėnulis“, kuris užtemdo Mėnulį užtemimų metu.

Be to, jie sako, kad Žemės gravitacija tėra iliuzija. Objektai negreitėja krisdami žemyn; vietoj to, Žemės diskas įsibėgėja aukštyn. Jį varo paslaptinga jėga, vadinama tamsiąja energija. Šiuo metu plokščiažemiai nesutaria, ar Einšteino reliatyvumo teorija leidžia neribotam laikui Žemei įsibėgėti aukštyn, planetai galiausiai nepralenkiant šviesos greičio. Pasirodo, šalininkai tiki Einšteino teorijomis.

Apie tai, kas slypi po Žemės disku, nežinoma, tačiau dauguma plokščiažemių mano, kad jį sudaro „uolienos“.

Taip pat jie mano, kad Žemės rutulio fotografijos tėra įmantrus montažas, o GPS įrenginiai yra taip sukonstruoti, kad net lėktuvų pilotai manytų, jog skraido tiesiomis linijomis aplink sferą, kai iš tikrųjų skraido apskritimais virš disko.

Svarbiausia, nors daugelio atsakymų šie sąmokslo teoretikai neturi, jie aktyviai skleidžia informacija socialinėse medijose ir taip siekia pritraukti vis daugiau narių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
3.3448

Kauno santakoje rasta tikras lobis: monetos mena Vytauto Didžiojo laikus (24)

Kauno santakoje atliekant archeologinius tyrimus rastas XV amžiaus pradžai priskiriamas lobis –...

Kelioms dienoms į priekį pasigaminti maisto gali būti klaida: penkių dienų makaronai gali atnešti mirtį (9)

Per ilgai užsibuvę mėsos gaminiai tiesiu taikymu keliauja į šiukšlių dėžę, ir dėl to net...

Šiurpą keliantis scenarijus: ką reikėtų daryti, jei ant jūsų miesto sprogtų atominė bomba (236)

Mokymai, ką daryti kilus branduoliniam karui, buvo itin populiarūs Šaltojo karo laikotarpiu. Tiek...

Dirba veikiančiame ugnikalnyje, iš kurio sklinda odą ėdantys nuodai: visa tai – dėl „velnio aukso“ (10)

Tiršti dūmai uždengia dangų virš Ijeno kalno, o ore tvyro sudegusių degtukų kvapas. Iš...

Proveržis vėžio gydymo srityje: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai (34)

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...

Top naujienos

Romas Lazutka. Bankų mokesčio nebus (4)

Kelių politikų iniciatyva išskirtinai apmokestinti bankus neatrodo stipri, kad būtų...

DELFI 11. Vazektomija: vyrams labiau skauda fiziškai ar psichologiškai (3)

Vazektomija – nesudėtinga vyriška kontracepcija, užtikrinanti kone šimtaprocentinę vyrišką...

Situacija Alytaus rajone vis dar kebli: nors ligoninėse pacientų nedaug, dalyje kaimų gyventojų sumažėjo

Dėl teršalų, atneštų iš gaisravietės padangų perdirbimo gamykloje „ Ekologistika “, savo...

Pernavas nebus siūlomas vadovauti policijai antrą kadenciją (76)

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas nebus skiriamas antrai kadencijai, BNS pranešė...

Skelbia apie gaisro Alytuje lokalizavimą, tačiau tuo nemalonumai nesibaigs (20)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ( PAGD ) vadovas Saulius Greičius teigia, kad...

Aistros verda ir toliau: Karbauskis reikalauja nušalinti Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką (114)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Estija ketina į laisvę paleisti itin jautrias NATO paslaptis Rusijai atskleidusį šnipą (44)

Skelbiama, jog į laisvę neužilgo gali būti paleistas buvęs itin aukšto rango Estijos gynybos...

Gyvai / Pamatykite pirmieji: po šio filmuko apie Vilnių kalbės visi (7)

Prieš metus Jokūbas Laukaitis sukūrė filmuką apie Lietuvą, kuris surinko daugiau nei milijoną...