aA
Miegą tiriantys mokslininkai tvirtina išsiaiškinę, kad daugelis angelų vizijų ir kitų religinių apreiškimų, aprašytų Biblijoje, labai tikėtina, buvo „spontaninių ryškių sapnų produktai“.
Biblijoje aprašyti angelai buvo susapnuoti?
© Shutterstock nuotr.

Miego tyrime, kurį atliko Ne kūniškos patirties tyrimų centro Los Andžele (JAV) mokslininkai, dalyvavo 30 savanorių, kurie buvo pamokyti vos prabudus ar naktį susapnavus tikrovišką sapną atlikti tam tikrus protinius veiksmus, kurie galėtų padėti jiems išgyventi ne kūnišką patyrimą, kurio kulminacija būtų susitikimas su susapnuotu angelu. Pusei tyrimo dalyvių pavyko, teigia mokslininkai.

Konkrečiau – tiriamiesiems buvo nurodyta pabandyti atkurti Elijaus – pranašo, minimo Talmude, Biblijoje ir Korane – istoriją. Viename iš Biblijos Karalių knygos pasakojimų aprašyta, kaip Elijas pabėga į tyrlaukius ir išvargęs bei pasirengęs mirti užminga po kadagio medžiu. Staiga jį pažadina angelas ir paliepia valgyti. Jis apsižiūri aplink ir, savo nustebimui, randa ant anglies keptos duonos kepalą bei vandens ąsotį. Elijas suvalgo maistą ir vėl užminga. Tyrimo vadovas Michaelas Raduga sakė, kad toks įvykis iš visų kitų Biblijos pasakojimų, kuriuose aprašytos naktimis regėtos religinės vizijos buvo išsirinktas dėl to, kad „rezultatų verifikavimo požiūriu angelai yra idealus pasirinkimas, nes Vakarų kultūra pateikia santykinai labai gerai apibrėžtą jų išvaizdą (sparnus, baltą mantiją, aureolę ir kt.)“.

Tyrimas, kuris dar nebuvo recenzuotas mokslinei publikacijai, susilaukė kai kurių sapnus tiriančių mokslininkų, nedalyvavusių M. Radugos tyrime, paramos. Pasak jų, tyrimo rezultatai teikia pagrindo toliau gilintis į religinių regėjimų prigimtį. Tačiau vienas sapnų ekspertas nurodė, kad daugelyje religinių pasakojimų apie angelus veiksmas vyksta dienomis, o tai rodo, kad tai negalėjo būti sapnai, rašoma lifelittlemysteries.com.

Elijaus sapnavimas

Per keturis tyrimo vykdymo savaitgalius 24 savanoriai pareiškė, kad sapnavo bent vieną tikrovišką sapną. Jiems buvo nurodyta sapnavimo metu pabandyti „atsiskirti nuo savo kūno“ vos pasiekus pusiau miego būseną ar susapnavus tikrovišką sapną. Jeigu žmonės sugebėdavo susapnuoti, kad sugeba atsiskirti nuo savo miegančių kūnų, jie turėjo ieškoti angelų savo namuose. Jeigu jie nesugebėdavo atsiskirti nuo kūno, buvo nurodyta grįžti miegoti ir dar kartą bandyti vėliau.

Penkiolika iš 24 tyrimo dalyvių sakė sugebėję iš dalies arba pilnai atkartoti Elijaus pasakojimą savo į sapną panašios patirties metu. Devyni iš jų susapnavo ir angelą ir maistą, o šeši – tik angelą.

M. Raduga, kurio organizacija dalį savo pinigų uždirba pardavinėjant tikroviškų sapnų „praktinį gidą“, parengė eksperimentą norėdamas patikrinti savo hipotezę, kad daugelis stebuklingų apreiškimų iš tikrųjų įvyksta tuomet, kai žmonės išgyvena ryškią, sapną primenančią būseną. Jeigu mokslininkas sugebėtų pamokyti žmones susapnuoti realistišką religinį apreiškimą, tai būtų įrodymas, kad daugelis istorinių tokių apreiškimų aprašymų – pavyzdžiui, Elijaus vizija Biblijoje – yra tik žmonių vaizduotės vaisius.

Angelų apreiškimai

Savanoriai, kuriems pavyko pamatyti angelus, mokslininkams nupasakojo savo apreiškimus.

Vienas dalyvis, įvardintas kaip Antonas M., prisiminė sėkmingai atsiskyręs nuo savo kūno: „Palikau savo kūną ir išsikviečiau savo „gidą“, kuris atėjo angelo pavidalu. Paprašiau jo sausainių ir vandens. Jis man iškart jų davė. Viską suvalgiau, patyriau visus skonius ir pajutau sotumą. Grįžau į savo kūną ir vėl iškart užmigau“.

Nors M. Radugos ir jo kolegų darbas nėra recenzuotas ar publikuotas, kiti sapnų mokslininkai mano, kad gauti rezultatai yra įdomūs ir siūlo tam tikrų idėjų. „Esu tikras, kad tie vaikinai turi gerą idėją“, - sakė Harvardo medicinos mokyklos psichiatrijos profesorius emeritas Allanas Hobsonas, parašęs kelias knygas apie sapnų neurologiją.

A. Hobsonas sakė, kad idėja, jog religiniai apreiškimai iš tiesų yra sapnai, nėra nauja: „Puikus ir labai tolerantiškas filosofas-psichologas Williamas Jamesas savo 1912 metų knygoje „Varieties of Religious Experience“ rašė, kad dauguma apreiškimų tikriausiai buvo į sapnus panašūs reginiai“.

Be to, Švedijos mokslininkas Emmanuelis Swedenborgas ilgą laiką neleido sau užmigti ir po kurio laiko jam apsireiškė angelai, paliepę įkurti Naujosios Jeruzalės bažnyčią.

Miego ir sapnų psichologė Ursula Voss, dirbanti Bonos universitete (Vokietija), sutinka, kad kai kurie religiniai apreiškimai galėtų būti žmogaus protinės veiklos rezultatas. „Tačiau galimi ir kiti scenarijai“, - sakė U. Voss. Pasak jos, jeigu vizijos įsivaizduojamos, apreiškimai negalėtų vykti realistiškų sapnų metu, bet būtų „hipnagoginių haliucinacijų“, regimų prieš pat užmingant, kuomet smegenys yra labai jautrios įtaigai, rezultatas.

Sąmonės ir sapnų tyrimų instituto (Austrija) psichologė Brigitte Holzinger sakė, kad daugelis biblinių pasakojimų aprašyti vykus dienos metu, todėl greičiausiai tai nėra sapnai.

„Iš tyrimo mes galime sužinoti, kad reikia geresnio tikroviškų sapnų apibrėžimo, o remdamiesi šiuo apibrėžimu turėtume atskirti tikroviškus sapnus nuo kitų transo, vizijų ir galbūt net haliucinacijų formų“, - aiškino B. Holzinger.

Ji pridūrė, kad „projektas, kuriuo būtų atskirtos šios būsenos, būtų labai įdomus“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvos mokslininkės sukūrė naują stalo žaidimą: turi „Monopolio“ ir „Dixit“ bruožų

Iš mokslinio tyrimo duomenų Klaipėdos valstybinės kolegijos dėstytojos kartu su partneriais iš...

Miegoti tokiu metu būtų nuodėmė: lietuvis Islandijoje įamžino užburiančio grožio Šiaurės pašvaistę

Šiaurės pašvaistės – kvapą gniaužiantis reginys, kuris fiksuojamas po to, kai Saulė Žemės...

Naujai atrastas 50 metrų asteroidas į Žemę tėkštis gali per Valentino dieną: kiek laiko liko? (1)

Asteroidas 2023 DW – beveik 50 metrų kosminė uoliena – į Žemę atsitrenkti gali 2046 metų...

Paaiškino danguje matomų žvaigždynų pavadinimų kilmę: štai ką jie reiškia

Senovės graikai suteikė daugumą oficialių 88 žvaigždynų pavadinimų, pripažintų Tarptautinės...

Delfi Mokslas

Laboratorinėms pelėms mokslininkai implantavo elnio ląsteles: neįtikėtina, kas nutiko po to

Mokslininkams į pelių genomą įterpus elnio genus, pelėms ant galvų užaugo „mini ragiukai...

Top naujienos

Įvertino Kinijos ir Rusijos lyderių susitikimą: Kinijai būtų sunku nuslėpti savo tikruosius ryšius su Kremliumi (3)

Jau po kelių valandų antradienį Maskvoje įvyks oficialios derybos tarp Kinijos ir Rusijos....

Prieštaravimų ar net šiurpą keliantis australo išradimas: psichologė tai pavadino nužmogėjimo simboliu (12)

Vienas šių metų LOGIN pranešėjas, tikėtina, daliai klausytojų kels ne tik susidomėjimą, bet...

Sniego pilys

Kraupiausia traukinių avarija Sovietų Sąjungoje, kurią lydėjo degančių žmonių riksmai: išgyvenę keleiviai prilygino ją pragarui (1)

Daugelis sovietmečio nelaimių buvo tiesiog slepiamos. Todėl niekas negirdėjo ir apie tai, kad 1989...

Balio salos dvelksmas lietuviško miško apsuptyje: pasidairykite po išskirtine prabanga pasižymintį nuosavą namą Vilniuje

Būstas, kuriame kiekviena diena yra lyg atostogos egzotiškame krašte. Tokį interjero projektą...

Neregėtas kritikės vertinimas: tokio viešbučio Lietuvoje tikrai labai trūko

Vilnius, ta mūsų nuostabioji sostinė, su iš visų pusių pridygusiais maloniais ir patogiais...

Orų prognozė: nors temperatūra bus pavasariška, bet bus staigmenų

Trečiadienio rytas apniukęs išauš vakariniuose rajonuose, ten jau greitai ims lyti.

Kokią džiovyklę rinktis: lietuviai moka ir po 800 eurų, pasirinkę „du viename“ dažnai pasigaili

Visiems naujakuriams ar paprasčiausiai norintiems atsinaujinti vonios kambarį kyla klausimas:...

Beprotybė: iš rungtynių išvarytas krepšininkas grįžo į areną su metaliniu strypu

Rumunijos krepšinio čempionate – pavojingas pykčio protrūkis. Iš rungtynių išvarytas Klužo...

Gyventojų mėgiama investicijų rūšis gali netekti patrauklumo: „debesys tvenkiasi“ (2)

Nekilnojamasis turtas (NT) tebėra populiari investicinė kryptis Lietuvoje, gyventojams nevengiant...

Gintaras Čekonis

Intymumo paieškos po skyrybų vilniečiui baigėsi neeiliniu nuotykiu: maniau, kad tai pirmas ir paskutinis pasimatymas, tačiau viskas pasisuko labai netikėta linkme

Po skyrybų atsiradusią tuštumą kiekvienas bando kompensuoti savaip. Man pirmieji keli mėnesiai...