Mokslininkų grupė, kuriai vadovauja Kardifo universiteto (Jungtinė Karalystė) atstovas Jamie Wallisas, įsitikinusi, kad šios fosilijos yra kometinės panspermijos teorijos patvirtinimas. Ši teorija tikina, kad gyvybė atsirado už mūsų planetos ribų, o vėliau ją į mūsų planetą atgabeno kometos, rašo physorg.com.

Šri Lankos medicininių tyrimų instituto mokslininkai Kardifo universiteto specialistams persiuntė 628 akmeninius fragmentus, kurie, kaip manoma, yra gruodžio 28 dienos bolido liekanos. Jungtinėje Karalystėje mokslininkai nustatė, kad trys iš šių fragmentų yra anglinis chondritas.

Vieno iš šių fragmentų struktūra mokslininkus privertė padaryti išvadą, kad Šri Lankoje krito kometa. O vertinant elektroninės mikroskopijos rezultatus mokslininkai mano pastebėję dumblių fosilijų.

J. Wallisas su kolegomis tikina, kad šis radinys patvirtina teoriją, jog gyvybė Žemėje iš tikrųjų yra nežemiškos kilmės. Mokslininkai netgi tikina, jog tai, kas yra panašu į neįprastai ilgus ir plonus žiuželius, yra įrodymas, jog ant meteorito rasti mikroorganizmai išsivystė mažos gravitacijos ir žemo slėgio aplinkoje.

Tuo tarpu teorijos kritikai tikina, kad paaiškinimas gali būti kur kas paprastesnis. Visai gali būti, kad tirtuosius bandinius užteršė šiuolaikiniai Žemės mikroorganizmai. Nors ir jie pripažįsta, kad nedidelis azoto kiekis fragmentuose ir fosilijų radimo vieta giliai mėginiuose rodo, kad jos yra labai senos.

Kita vertus, negalima neabejojant teigti, kad britų mokslininkams atgabenti chondritai yra iš pastarojo Šri Lankos meteoro. Ugnies kamuolio trajektorija ir fragmentų kritimo vieta buvo nustatyti pagal stebėtojų pasakojimus – jie ne visuomet yra visiškai patikimi. Skeptikai tikina, kad tokie akmenys galėjo susidaryti ir trenkus žaibui.

Bet J. Wallisas su kolegomis tikina, kad tuo metu nematyta jokio žaibavimo, o žaibo išlydžio metu išsiskyręs karštis būtų sunaikinęs fosilijas.

Negalima atmesti ir tikimybės, kad ugnies kamuolio pirminis šaltinis yra pati Žemė: gali būti, kad labai seniai į mūsų planetą rėžęsis asteroidas galėjo į kosmosą išmesti gana stambius uolienų gabalus kartu su vandeniu ir biologinėmis medžiagomis. Ir dalis tokių uolienų praėjusį gruodį galėjo nusileisti atgal ant Žemės

Stebina tai, kad visos mokslininkų atrastos fosilijos atitinka Žemės dumblius, gyvuojančius gėlame vandenyje. O jei jie iš tiesų susidarė kosmose, galima būtų matyti, kad jų evoliucinė istorija sutampa su Žemėje randamais dumbliais, kas, įvertinus labai skirtingas aplinkos sąlygas, yra labai stebėtina.

Šiek tiek skeptišką požiūrį į mokslininkų skelbiamus rezultatus stiprina ir žurnalo „Journal of Cosmology“ reputacija. 2009 metais šiame leidinyje buvo publikuotas straipsnis, kuriame teigta, kad meteorituose aptikta į melsvabakteres panašių organizmų. Nenuostabu, kad kritikai tyrimą vertino labai skeptiškai, juolab, kad vienas iš 2009 metų tyrimo bendraautorių buvo Chandra Wickramasinghe'as, 1981 metais pats iškėlęs panspermijos teoriją. Skeptikai tvirtina, kad jis fanatiškai siekia savo teorijos įrodymų, kartais netgi ignoruodamas teorijai prieštaraujančius įrodymus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (72)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės