aA
Istorija – tai ne tik tai, kas buvo praeityje, bet ir tai, kas esi dabar. Jau daugybę šimtmečių archeologai ieško įrodymų, kaip ir kur gyveno mūsų protėviai, iš kur atkeliavo pirmieji žmonės į dabartinę Lietuvos teritoriją. Tačiau nedaugelis susimąsto, kad daugybę atsakymų slepiasi visai ne giliai žemėje, o puikiai stūkso išsilikę po vandeniu.
Baltijos jūroje netoli Juodkrantės aptikti kelmai, kurie atskleidė, jog šioje vietoje prieš 9-11 tūkst. metų į viršų stiebėsi pušys
© KU Povandeninių tyrimų centro nuotr.

Apie tai tinklaraštis Euroblogas.lt kalba su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto Povandeninių tyrimų centre tyrimus ir žvalgymus atliekančiu prof. habil. dr. Vladu Žulkumi.

Povandeninė archeologija – dar visai nauja sritis Lietuvoje. Klaipėdos universitete Povandeninių tyrimų centras atvėrė duris tik 2003 m., o iki jo atliekamų sisteminių tyrinėjimų apie tai, kas slypi mūsų vandenyse, beveik nebuvo.

Vis dėlto dar prieš centro įsteigimą po vandeniu daug įdomios informacijos norėję rasti archeologai pradėjo tyrinėjimus Platelių ežere. Kaip pasakojo V. Žulkus, tuo metu Lietuvos mokslininkai neturėjo pakankamai patirties atliekant archeologinius tyrimus po vandeniu, todėl pirmieji bandymai vyko su labiau patyrusiais kolegomis iš Lenkijos. Tyrinėjimai vyko tiek ežero krante, Pilies saloje, pusiasalyje, o kartu leistasi ir po vandeniu. Tuomet daugiausiai dėmesio buvo skirta XVI a. senoviniam tiltui, kuris jungė pusiasalį su sala.

Povandeninis laivas 43 metrų gylyje

Panašiu metu, kai buvo žvalgomasi Platelių ežere, V. Žulkus susipažino su kolegų iš Švedijos, Danijos ir Vokietijos tyrinėjimais jūroje. Taip buvo sutarta su švedų pagalba 2001–2002 m. atlikti pirmuosius povandeninius tyrimus Lietuvos vandenyse Baltijos jūroje. Jų metu buvo žvalgomas jūros dugnas ir nardant ieškoma, kas slepiasi jame. Žvalgantis po vandeniu pavyko aptikti ne vieną nuskendusį laivą.

Norint išsaugoti negiliai ir netoli pakrantės esančius paskendusius senuosius laivus, juos būtų galima sukelti į vieną gilesnę Baltijos jūros vietą ir atidaryti unikalų povandeninį muziejų
Norint išsaugoti negiliai ir netoli pakrantės esančius paskendusius senuosius laivus, juos būtų galima sukelti į vieną gilesnę Baltijos jūros vietą ir atidaryti unikalų povandeninį muziejų
© KU Povandeninių tyrimų centro nuotr.

„Giliausiai apžiūrėtas mūsų objektas – rusų povandeninis laivas, nuskandintas Antro pasaulinio karo metais. Jis slepiasi 43 m. gylyje“, – pasakojo mokslininkas.

Nuskendę laivai − užmirštos laiko kapsulės

Šiuo metu Povandeninių tyrimo centro registre Baltijos jūros Lietuvos teritoriniuose vandenyse užfiksuoti net 103 nuskendę senoviniai ar naujesnių laikų laivai. Žinoma, ne visus aptiko povandenine archeologija susižavėję specialistai. Dalis jų registre atsirado ir dėl kitų organizacijų veiklos, pavyzdžiui, Karinių jūrų pajėgų.

„Kažkuris iš povandeninių archeologų yra pasakęs, kad jūros ir vandenynai yra didžiausias pasaulio muziejus. Ir iš tiesų Baltijos jūroje yra priskaičiuojama dešimtys tūkstančių nuskendusių, įvairių laikotarpių laivų. Kiekvienas iki XIX–XX a. nuskendęs laivas yra svarbus informacijos šaltinis. Kartais tokie laivai vadinami laiko kapsule“, – pasakojo pašnekovas.

V. Žulkus aiškino, kad jei ant žemės dirbantys archeologai randa kultūrinius sluoksnius ir pagal juose rastus daiktus nusako, kuriam amžiui priklauso rastas kultūrinis sluoksnis, tai laivo atveju radus, pavyzdžiui, XVI a. giliau jūroje nuskendusį ir gerai išsilaikiusį laivą jame randama viskas, ką tuo metu žmonės plaukdami naudojo: drabužiai, įrankiai ir pan.

„O kadangi dalies laivų žinome gana tikslias datas, tai turime tam tikro laikmečio iliustraciją“, – pridėjo pašnekovas.

Ypatinga Baltijos jūra

Tiesa, ne visada nuskendę seni mediniai laivai gerai išsilaiko. Čia Baltijos jūroje dirbantys povandeniniai archeologai gali būti labai laimingi. Lietuvos krantus skalaujanti jūra skenduolius laivus labai gerai užkonservuoja.

Neatrastos laiko kapsulės Lietuvos vandenyse
Povandeninius archeologus nuo greitų rezultatų riboja laikas, kurį jie gali praleisti po vandeniu
© KU Povandeninių tyrimų centro nuotr.

Baltijos jūra yra palyginus gėla, o vanduo yra šaltas. Be to, jūroje nesiveisia laivagraužys moliuskas, mintantis mediena. Pastarasis kitose vietose labai greitai sunaikina medines detales ar dirbinius“, – akcentavo mokslininkas.

Kai Baltijos jūroje archeologai suranda laivą, jis pirmiausiai yra apžiūrimas ir įvertinama, ar tai yra kultūrinė vertybė, kurią reikia saugoti. Jei taip, pagal galiojančius reikalavimus paskendęs laivas turi būti saugojamas vietoje, neliečiant, neimant iš jo krovinių, neardant detalių.

„Tačiau ne visada tai tampa įmanoma. Kaip ir sausumoje, taip ir vandenyje, veikia juodieji archeologai, kurie užsiima nelegaliu radinių pardavimu iš laivų. Jei matoma, kad išsaugoti radinį gali būti sunku, tuomet siekiama nuskendusį laivą įtraukti į saugomo kultūrinio paveldo sąrašą ir kreipiamasi į atsakingas institucijas, kad toje vietoje būtų draudžiamas nardymas ar žvejybinė veikla“, – aiškino V. Žulkus.

Netikėtas radinys ties Juodkrante

Tačiau šiuo metu Lietuvos povandeniniai archeologai susidomėję ne tik nuskendusiais laivais. 2002 m. dirbant su švedais ties Juodkrante 27 metrų gylyje buvo aptikti kelmai jūros dugne.

Vladas Žulkus viliasi, kad medienos DNR tyrimai padės išsiaiškinti, iš kur į dabartinę Lietuvos teritoriją po paskutinio ledynmečio atkeliavo žmonės
Vladas Žulkus viliasi, kad medienos DNR tyrimai padės išsiaiškinti, iš kur į dabartinę Lietuvos teritoriją po paskutinio ledynmečio atkeliavo žmonės
© KU Povandeninių tyrimų centro nuotr.

Atsekus kelmų amžių nustatyta, kad tai ne į jūrą suvirtusių medžių liekanos, bet medžių, kurie iš tiesų prieš tūkstantmečius augo toje vietoje, vaiduokliai.

„Paaiškėjo, kad tie medžiai galėjo augti prieš 9–11 tūkst. metų. Šiuo metu kaip tik ir turime projektą, kur toliau tyrinėjame jūros dugne išlikusius kraštovaizdžio elementus“, – tęsė mokslininkas.

Pasirodo, prieš dešimt tūkstančių metų jūra prasidėjo maždaug už 50 km nuo dabartinio Nidos kranto, 15 km – nuo Klaipėdos ir apie 30 km – nuo Palangos. Daugiausiai aptikta pušų, panašių į tokias, kokias auga dabar, tačiau rasta ir ąžuolo medienos.

„Toliau tiriant medieną atliekami cheminiai tyrimai, kurie, nustačius fosfatų koncentraciją, leidžia numatyti, kur galėjo būti upių vagos. O tuo metu Aleksandro Stulginskio universitete atliekami medžių DNR tyrimai, kurie galbūt padės pasakyti, iš kur po ledynmečio į dabartinę Lietuvos teritoriją atkeliavo pirmieji medžiai. O kartu su pušimis atkeliavo ir paukščiai, ir net pirmieji žmonės. Galbūt tai padėtų mums suprasti, iš kur mūsų teritorijoje atsirado pirmieji žmonės pasitraukus ledynams“, – svarstė tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas V. Žulkus.

Vladas Žulkus
Vladas Žulkus
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Profesorius pridėjo, kad daug naudingos ir įdomios informacijos slepia ne tik Baltijos jūra, bet ir Lietuvos ežerai, kurie, pasak jo, nėra pakankamai ištyrinėti. Vienas iš to įrodymų – Luokesos ežeras, kuriame archeologai dirba jau nemažai metų ir ten yra rasta senovinė, užlieta gyvenvietė. Tyrinėjimų metu randama daug gražių radinių, kurie pasakoja atskirą tuometinės gyvenvietės istoriją.

Povandeninio archeologo prakeiksmas

Kartu reikėtų nepamiršti, kad po vandeniu archeologų darbas reikalauja daug daugiau pastangų ir kantrybės.

„Mes negalime naudotis tomis technologijomis, kurias naudoja ant žemės dirbantys archeologai, pavyzdžiui, palydovinėmis nuotraukomis“, – vardyti pradėjo pašnekovas.

Be to, naro archeologo darbą riboja ir laikas, kurį tam tikrame gylyje jis gali praleisti. Kuo tyrinėjimas objektas yra giliau, tuo mažiau laiko dėl rizikų sveikatai gali po vandeniu praleisti mokslininkas. Pavyzdžiui, vienos darbo dienos metu gali būti atliekami tik vienas ar du nėrimai, kurie užtrunka pusvalandį.

„Jei atsistojęs ant kalvelės matote peizažą ir galite spėti, kad galbūt prie upelio buvo kapinynas, po vandeniu matome labai ribotai. Kai Baltijos jūroje matomumas siekia 10 metrų, tai jau labai gerai. Liepos pabaigoje mums tyrinėjant ir nardant matomumas buvo 2–3 metrai. Todėl turime daug ribojimų, kurie mums kartais neleidžia naudotis moderniomis technologijomis“, – toliau vardijo mokslininkas.

Ambicingos svajonės

Vis dėlto daug metų povandeninei archeologijai atidavęs V. Žulkas tikisi, kad ateityje šioje srityje dar bus sulaukta daug įdomių projektų.

Ilgus metus povandeninei archeologijai atidavęs mokslininkas džiaugiasi, kad geros būklės paskendę mediniai laivai Baltijos jūroje gali išsilaikyti labai ilgai
Ilgus metus povandeninei archeologijai atidavęs mokslininkas džiaugiasi, kad geros būklės paskendę mediniai laivai Baltijos jūroje gali išsilaikyti labai ilgai
© KU Povandeninių tyrimų centro nuotr.

„Vienas iš klausimų, kuris labai aktualus archeologams, – palyginus sekliuose vandenyse esantys nuskendę XVI–XVII a. laivai, kuriuos nuolat ardo bangos ir audros. Galima tuos laivus išgelbėti sukuriant povandeninį muziejų. Didesniame gylyje būtų galima sukelti laivų liekanas ir toje vietoje turėti unikalų povandeninį muziejų, kuriame narai galėtų vienoje vietoje apžiūrėti įvairių laikų laivų liekanas, o kitiems būtų galima vizualizacijas perduoti krante“, – savo vizijas išsakė profesorius.

V. Žulkas teigė, kad ir toliau Lietuva turėtų tirti savo teritoriniuose vandenyse slypintį istorinį pėdsaką ir dėti visas pastangas jį išsaugoti.

„Manau, kad bus dar atrasta daugybė gražių objektų ir viliuosi, kad vieną dieną mūsų vandenyse bus atrastas ir vikingų laikų laivas“, – šypsojosi pašnekovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
4.6852

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (81)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...

7 įdomūs faktai apie titaną – nepaprastai kietą ir dar gan neseniai naudojamą metalą (3)

Titanas – tai 22-oje periodinės elementų lentelės vietoje įsitaisęs metalas, žymimas Ti....

Mėsos vartojimas skatina klimato kaitą: siūlo pirkti produktus, kurių „mėsiškumas“ gąsdina vegetarus

Kompanijos vertė viršija 10 mlrd. dolerių. Tačiau vegetarus baugina mėsainių kotletų...

Išsiaiškino, kaip geriau gydyti aukštą kraujo spaudimą: tokiu būdu mažiau bus pažeistos smegenys (38)

Baltoji smegenų medžiaga yra sudaryta iš milijardų aksonų – ilgų neuronų ataugų, kurias...

Kaip kinta galaktikų formavimasis priklausomai nuo Visatos amžiaus? (2)

Kaip kinta galaktikų formavimasis priklausomai nuo Visatos amžiaus? Kaip priklauso...

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (140)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (58)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (135)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (25)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

Lietaus debesys pasitrauks ir sugrįš šiluma (2)

Ketvirtadienio dieną įžūlūs lietaus debesys iš Lietuvos pasitrauks. Jau naktį žymesnio lietaus...

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (87)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (56)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (132)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (31)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (81)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...