aA
Horizonte pasirodo dulkių pluoštas. Jis pamažu artėja ir apgaubia jus, apgaubdamas jūsų pasaulį nuosėdų debesiu. Atėjo dulkių audra.
Smėlio audra
Smėlio audra
© Shutterstock

Dulkių audros ar smėlio audros gali būti nuo erzinančių iki apokaliptinių. Paprastai jas sukelia frontas, judantis sausringame regione, kuriame yra daug nuosėdų, kurias pakelia vėjas.

Pateikiame keletą įdomiausių faktų apie dulkių audras:

1. Pradingusi armija

Persų valdovas Kambizas II užkariavo Egiptą VI amžiuje prieš Kristų. Pasak graikų istoriko Herodoto, jo 50 000 žmonių kariuomenė tada iškeliavo į Siwa oazę, galbūt siekdama teisėtumo į Egipto sostą ar patarimo iš Vakarų dykumoje esančio orakulo. Kaip byloja legenda, jo armija dingo, palaidota dulkių audros.

7 neįtikėtini faktai apie smėlio audras: nuo ligų platinimo iki visos armijos pražudymo
© Sipa / Scanpix

Egipto Helwano universiteto tyrinėtojai 2000-aisiais aptiko vietovė, kurioje rado drabužių ir dirbinių, kurie, jų manymu, gali būti Kambizo armijos liekanos.

2. Habubas

Habubas yra arabiškas žodis ir terminas, reiškiantis ypač intensyvų dulkių audros tipą, kurį sukelia audra su perkūnija. Šios audros yra paplitusios Viduriniuose Rytuose, Afrikoje ir net Šiaurės Amerikoje, nors čia jos paprastai taip nevadinamos.

Audra susiformuoja iš konvekcinių srovių, kurios susidaro stipriai įkaitus žemei. Šios srovės nuneša smėlį ilgus atstumus. Audros greitis siekia iki 120 km/val. Nešamas smėlis (ar dulkės) gali sudaryti vientisą 1,5 km aukščio sieną.

Remiantis Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos duomenimis, Fynikso rajone kasmet užplūsta nuo vienos iki trijų audrų. Pasak agentūros, per pastaruosius 10 metų Arizonos valstijoje buvo pranešta apie daugiau nei 100 dulkių audrų.

3. Dulkių dubuo

4-ajame dešimtmetyje Pietvakarių ir centrinėje lygumoje, ypač Oklahomoje, ištiko sunki ir ilgalaikė sausra. Dulkės ir smėlio audros buvo paplitusios Didžiosios depresijos laikotarpiu ir davė pradžią epochai, kuri vis dar nuspalvina to laiko ir vietos istorijas.

Žinoma, tai buvo ne viena dulkių audra, o audrų serija, besitęsianti daugelį metų visą dešimtmetį. Dulkių dubenį pablogino ankstesni ūkininkavimo metodai, kai buvo sunaikintos giliai įsišaknijusios žolės, ir žemės dirbimo metodai, kurie atlaisvino didelį kiekį dirvožemio. Šios dulkių audros perkėlė šimtus tūkstančių žmonių.

Viename garsiausių amerikiečių romanų „Rūstybės kekės“, kurį parašė Johnas Steinbeckas, pasakojama šeimos istorija Dulkių dubenyje, kai dėl nepaliaujamų sausrų ir dulkių audrų, šeima priversta keltis iš Oklahomos į Vakarų pakrantę.

Smėlio audra
Smėlio audra
© Shutterstock

4. Radioaktyvios audros

2009 m. dėl ilgalaikės sausros, Australiją užklupo siaubinga dulkių audra, kuri prasidėjo šalies centre ir slinko į rytus per daugumą didžiųjų rytinės pakrantės miestų. Pasak NASA Žemės observatorijos, ji galiausiai išaugo iki 3450 kilometrų skersmens. Ji nunešė dulkes iki Naujosios Zelandijos, kur sukėlė baimę, kad nuosėdos galėjo pernešti radioaktyvias daleles iš Australijos urano kasyklos.

2021 m. vasarį panašus atvejis nutiko Vakarų Europoje, ypač Prancūzijoje, kurią pasiekė Sacharos dulkės iš branduolių bandymų poligonų Alžyre, kur Prancūzija 1960-ųjų pradžioje atliko pirmuosius savo branduolinius bandymus.

5. Epidemijų ir ligų plitimas

Dulkių audros gali pakelti dalelių kiekį ore iki nesaugaus lygio, kuriuo kvėpuoti be kaukės yra pavojinga sveikatai. Jos gali pernešti kenksmingą grybų, teršalų sunkiųjų metalų, cheminių medžiagų ir bakterijų mišinį, galintį sukelti širdies ir kraujagyslių bei akių ligas ir kitas ligas.

Dulkių dubenyje 1935 m. spalio mėn., Kanzasas išgyveno sunkią tymų epidemiją ir užfiksavo rekordinius streptokokinės infekcijos ir kūdikių mirtingumo rodiklius. Tyrėjai teigė, kad tai sukėlė dulkių audros, nors jie negalėjo nustatyti bakterijų buvimo dulkių mėginiuose.

Dulkių audros buvo siejamos su meningito protrūkiais Šiaurės Afrikoje, taip pat su slėnio karštine JAV pietvakariuose, kurią galėjo sukelti grybelinės sporos dulkėse.

7 neįtikėtini faktai apie smėlio audras: nuo ligų platinimo iki visos armijos pražudymo
© Sipa / Scanpix

Karinių jūros pajėgų koledžo Niuporte kapitonas Markas Lylesas 2011 m. teigė, kad Kuveito ir Irako dulkių mėginiuose yra aliuminio, sunkiųjų metalų ir virusų. Jis teigė, kad tai gali būti viena iš paslaptingo Persijos įlankos karo sindromo priežasčių, nustatyto veteranams, grįžusiems namo po operacijos „Dykumos audra“, 1991 m.

6. Bermudų raudona dirva

Bermuda garsėja balto smėlio paplūdimiais. Tačiau toliau nuo kranto salai būdinga raudona dirva. Mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, kaip ji ten pateko, nes saloje trūksta žaliavų, reikalingų šiam raudonam dirvožemiui susiformuoti. Neseniai atliktas tyrimas rodo, kad didžioji dalis Bermudų raudonojo dirvožemio atkeliavo iš Afrikos ir po truputį kaupėsi maždaug per pastaruosius milijoną metų.

7. Amazonijos tręšimas

Be to, kad Bermudai suteikia išskirtinę raudoną dirvą, nuosėdos iš anapus Atlanto, Sacharos dykumos, padeda patręšti ir skatina didžiulę Amazonės atogrąžų miškų įvairovę. Žurnale „Geophysical Research Letters“ atliktas tyrimas parodė, kad šiose dulkėse yra daug geležies ir fosforo ir jos padeda kompensuoti palyginti prastą Amazonės dirvožemį, kuriame kai kuriuose rajonuose sunku sulaikyti maistines medžiagas dėl didžiulio lietaus kiekio, kuris jas išplauna.

Smėlio audra
Smėlio audra
© Shutterstock
www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.9231

Po niūros JT ataskaitos – rūsti mokslininko prognozė: artėja nelaimė, bet galėsime tik staugti iš nevilties (251)

Šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) koncentracija praeitais metais pasiekė naują...

Naktį danguje virš Europos – galingas mėlynos spalvos sprogimas: reiškinį atmosferoje iš kosmoso užfiksavo TKS astronautai (57)

Prancūzų astronautas Thomas Pesquet iš Tarptautinės kosminės stoties ( TKS ) nufotografavo itin...

Žemę pasiekė galinga radiosignalų banga: paslaptinga sprogimų serija iš kosmoso gelmių tęsėsi 47 paras (70)

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo prof. Li Di ir dr. Wangas Pei, dirbantys Kinijos...

Mikroskopu darytose nuotraukose užfiksuota, kas vyksta skaudančiuose raumenyse po treniruotės: mokslininkai tokius procesus stebi pirmą kartą (36)

Mokslininkai aptiko anksčiau nežinotą žingsnį raumenų gijimo procese. Treniruotės sukelia...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Cinizmo viršūnė: moteris net nenujautė, ką su jos turtu padarys žinomi verslininkai (23)

Skuodo rajone 2,4 ha sklypą valdanti moteris negalėjo patikėti tuo, ką išgirdo Nacionalinėje...

Laukiantis energetikos kainų šokas patuštins gyventojų pinigines – ar tai lėmė tvari energija? (264)

Noras pumpuoti anglį į atmosferą šiemet kainuoja rekordiškai daug, tai sutapo su naftos, elektros...

Lenkijos premjero žodžiai sukėlė skandalą: ES gali pradėti trečiąjį pasaulinį karą (174)

Lenkija siekia numalšinti Europos Sąjungos partnerių pasipiktinimą, kilusį po to, kai šalies...

Žiniasklaida: teigiama, jog rastas būdas patraukti Dulkį iš Vyriausybės jį paaukštinant (68)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys gali būti patrauktas iš Vyriausybės į aukštesnes...

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti nauji 2354 COVID-19 atvejai, mirė dar 26 žmonės papildyta

Praėjusią parą nustatyti 2354 nauji COVID-19 atvejai, mirė 26 žmonės, antradienį pranešė...

Neteisėti migrantai veržiasi per Lietuvos sienas: srautas palyginti su rugsėju yra išaugęs maždaug dukart (34)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) praneša, kad pirmadienį į Lietuvą neteisėtai...

Kaune įvyko masinė avarija – susidūrė šeši automobiliai (35)

Kaune, Islandijos plente, ant tilto per Nerį, antradienio rytą įvyko masinė avarija . Per ją...

Įtampa auga: ant ŽŪM pakabintas jos veiklą kritikuojantis plakatas (100)

Po praeitą savaitę įvykusio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir Lietuvos žemės ūkio...

Likus kelioms dienoms iki tragedijos kino operatorė Hutchins pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame įsiamžino jojanti arkliu užvirė diskusija dėl ginklų naudojimo filmuose

Ketvirtadienį, spalio 21 d., filmavimo aikštelėje žuvus kino operatorei, kurią butaforiniu ginklu...

Nukentėjusia nosimi, bet iškelta galva: lyg džiunglėse grūmęsis Valančiūnas džiaugėsi pirmu grobiu (25)

Jonas Valančiūnas sužaidė geriausias rungtynes Naujojo Orleano „Pelicans“ (1/3) gretose, o...