„Delfi“ skelbia „The Observer“ sudarytą didžiausių neatsakytų mokslo klausimų sąrašą.
1. Iš ko sudaryta visata?

Manoma, kad ji suklijuoja galaktikas ir galaktikų sambūrius ir neleidžia jiems išsibarstyti. Tamsioji energija buvo atrasta 1998 metais. Tai ji kalta, kad mūsų visata plečiasi žymiai didesniu greičiu nei manyta anksčiau. Astronomai kol kas dar neišsiaiškino iki galo tamsiosios materijos ir energijos prigimties.
2. Kaip užsimezgė pirmoji gyvybė?

Bet kas privertė chemines medžiagas apsijungti ir virsti kažkuo sudėtingesniu, primenančiu gyvybę? Kaip atsirado DNR? Kaip atrodė pirmosios ląstelės? Nuo to laiko, kai chemikas Stenlis Mileris pasiūlė „pirmykštės sriubos“ teoriją, mes vis dar neturime vieningos nuomonės, kaip viskas įvyko. Kai kas teigia, kad gyvybė užsimezgė karštose, šalia veikiančių vulkanų telkšančiose balose, kiti mano, kad gyvybės pradžią paskatino meteorito smūgis į jūrą.
3. Ar mes vieni visatoje?

Manoma, kad vien tik Paukščių tako galaktikoje gali būti iki 60 milijardų tinkamų gyventi žmonėms planetų. Surasti jas visas ir patikrinti užtruks ne vieną dešimtį metų. Praeitame amžiuje astronomai pradėjo klausytis radijo teleskopais kosmoso. Vienintelį kartą, 1977 metais buvo pagautas signalas, kuris buvo panašus į ateivių pranešimą. Deja jis buvo labai trumpas ir niekada daugiau nepasikartojo.
4. Kas daro mus žmonėmis?

Bet jie nesvetimi ir kitiems gyvūnams. Galbūt tai kultūra ir jos įtaka mūsų genams (ir atvirkščiai)? Mokslininkai mano, kad maisto ruošimas ir ugnies įvaldymas padėjo mums užsiauginti dideles smegenis. Iš kitos pusės, gali būti ir taip, kad mūsų gebėjimas bendradarbiauti, padėti vieni kitiems, dalintis pasiekimais yra pagrindinė priežastis, kodėl ši planeta yra žmonių, o ne beždžionių.
5. Kas yra sąmonė?

Vienas iš galimų atsakymų – dėka sąmonės mes galime apjungti daugybę informacijos, kuri ateina iš juslių, galime išskirti tik tai, kas yra svarbiausia ir blokuoti nereikalingą triukšmą, o ne bukai reaguoti į visus signalus. Mes galime atskirti kas yra tikra, o kas – ne. Taip pat mes galime įsivaizduoti daugybę ateities scenarijų bei išrinkti geriausią veiksmų planą, tokiu būdu prisitaikydami prie kintančios aplinkos.
6. Kodėl mes sapnuojame?

Tyrimai su gyvūnais ir pasiekimai smegenų vaizdų srityje veda mus prie sudėtingesnės teorijos, kuri teigia, kad sapnai gali būtu susiję su atmintimi, mokymusi ir emocijomis. Pavyzdžiui, įrodyta, kad žiurkės sapnuose „peržiūri“ būdravimo metu įgytą patirtį ir dėl to sugeba geriau išspręsti sudėtingus uždavinius, tokius kaip navigacija labirintuose.
7. Kodėl egzistuoja materija?

Akivaizdu, kad gamtoje svarstyklės nulinkusios materijos pusėn, kitaip mūsų čia nebūtų. Mokslininkai bando eksperimentiniu būdu, pavyzdžiui, pasitelkiant į pagalbą Didįjį hadronų priešpriešinių srautų greitintuvą, supersimetrijos ir neutrinų teorijas, sužinoti, kodėl taip atsitiko.
8. Ar yra kitos visatos?

Jei visatų skaičius multivisatoje (angl. multiverse) yra begalinis, tuomet joje galima aptikti bet kurią fizikinių konstantų kombinaciją.
Tai reiškia, kad ir visata, kurioje mes gyvename, yra galima. Skamba keistai? Bet šiuolaikinės kosmologijos ir kvantinės fizikos pateikiami įrodymai suteikia viltį, kad ši teorija yra teisinga.
9. Kur mes padėsime visą anglį?

Dabar mums reikia anglį sukišti atgal, kitaip susidursime su šylančio klimato pasekmėmis. Bet kaip tai padaryti? Viena iš idėjų – sukišti anglį į senus naftos ir dujų telkinius.
Kita – paslėpti ją jūros dugne. Bet mes nežinome, kaip ilgai anglis ten išsilaikys. Tad kol kas mums belieka saugoti natūralius, ilgalaikius anglį kaupiančius sandėlius, tokius kaip miškai ir pradėti gaminti elektrą tokiais būdais, kurie neišlaisvintų daugiau anglies dvideginio.
10. Kaip mums išgauti daugiau energijos iš saulės?

Kita idėja – panaudoti saulės spindulių energiją vandens išskaidymui į komponentus: deguonį ir vandenilį, kurie ateityje taps švariu kuru automobiliams. Mokslininkai taip pat kuria energetinį sprendimą, kuris atkartoja žvaigždžių viduje vykstančius procesus. Jie stato termobranduolinį reaktorių. Tikimasi, kad visi šie sprendimai patenkins mūsų energijos poreikius.
11. Kas iš tiesų yra tie pirminiai skaičiai?

Prieš daugiau nei 150 metų matematikas ir fizikas Bernardas Rymanas iškėlė hipotezę, kuri iš dalies aprašo pirminių skaičių pasiskirstymą natūralių skaičių aibėje. Iki šiolei „Rymano hipotezė“ neįrodyta – ją nesėkmingai bandė įrodyti geriausi XIX-XX amžiaus matematikai. Ne veltui ši problema įtraukta į septynis didžiausius tūkstantmečio mokslo uždavinius.
12. Kaip mums įveikti bakterijas?

Ištisus dešimtmečius naikinamos bakterijos įgijo imunitetą stipriausiems vaistams. Problemą dar labiau pagilino besaikis antibiotikų skyrimas ligoniams bei jų netinkamas naudojimas. Pvz., 80 proc. JAV parduodamų antibiotikų panaudojami gyvulių fermose, karvių, kiaulių ir kitų galvijų bei naminių gyvūnų gydymui ir profilaktikai. Laimei, šiuolaikiniai DNR ir RNR sekų nuskaitymo metodai jau leidžia mums atrasti antibiotikus, kuriems tikrai neatsiras atsparios bakterijos.
Yra kitų kovos su šiomis bakterijomis metodų – tokių, kaip išmatose esančių „gerųjų“ bakterijų persodinimas į ligonio žarnyną arba naujų bakterijų paieška vandenynų gelmėse.
13. Ar kompiuteriai greitės amžinai?

Tačiau ar yra riba kompiuterių ir mobiliųjų įrenginių greitėjimui? Galbūt yra kiti kompiuterių tobulinimo keliai? Mokslininkai ieško naujų medžiagų, tokių kaip atomo storio anglies pluoštas – grafenas. Kiti dirba kvantinių kompiuterių srityje.
14. Ar mums kada nors pavyks įveikti vėžį?

Kuo ilgiau mes gyvename, tuo didesnė tikimybė, kad kas nors pradės vykti ne taip ir tai gali pasireikšti šimtais įvairiausių būdų.
Pasitelkę genetikos ir kitus medicinos mokslo tyrimo metodus, mes vis daugiau suprantame, kaip vėžys plinta ir kaip geriau su juo kovoti ir nuo jo apsisaugoti. To rezultatas: iki pusės vėžinių susirgimų – 3,7 milijono per metus – išvengiama imantis profilaktinių priemonių: metus rūkyti ir gerti, teisingai maitinantis, išliekant aktyviems ir vengiant ilgai degintis vidudienio saulėje.
15. Kada aš turėsiu robotą-tarną?

Kuomet bus galima teigiamai atsakyti į klausimą: ar jūs galite palikti robotą-tarną vieną namuose, su jūsų seneliais. Darbštieji japonai planuoja sukurti pagyvenusiems žmonėms padedančius robotus iki 2025 metų. Belieka palinkėti jiems sėkmės.
16. Kas slypi vandenynų gelmėse?

Pasiekti vandenyno dugną yra labai sunku, dėl to į daugumą ekspedicijų iškeliauja tik per nuotolį valdomi aparatai.
Bet net ir to užtenka atrasti nuostabių dalykų – pradedant keistomis žuvimis, tokiomis kaip , permatomą galvą turinčiomis stintūninėmis (angl. barreley) ir vėžiagyviais, kurie išskiria Alzheimerio ligą padedančią įveikti medžiagą.
17. Kas yra juodosios skylės viduje?

Bet esant tokiems dydžiams pradeda veikti kvantinės fizikos dėsniai. Deja, kol kas kvantinė fizika ir bendroji reliatyvumo teorija nelabai sutaria tarpusavyje, nežiūrint to, kad jau kelis dešimtmečius bandoma apjungti šias dvi fizikos šakas.
Naujausias vėjas šioje srityje – taip vadinama „M teorija“, kuri galbūt vieną dieną paaiškins mums, kas yra nematomuose galaktikos centruose ir mažesnėse juodosiose skylėse.
18. Ar mes galime gyventi amžinai?

Mūsų žinių bagažas apie tai, kas sukelia senėjimo procesus ir kodėl kai kurie gyvūnai gyvena ilgiau už mus, sparčiai didėja. Ir nors mes dar nežinome visų detalių, bet jau turime supratimą apie DNR pažeidimus, ryšį tarp senėjimo, metabolizmo ir mylėjimosi dažnumo, taip pat apie senėjimą reguliuojančius genus.
Visa tai dėliojasi kaip mozaika į didelį paveikslą, kuris gali mus atvesti ir iki vaistų nuo senatvės sukūrimo.
Bet svarbiausias klausimas yra ne tai, kaip ilgai mes galime gyventi, bet kaip ilgiau gyventi kokybiškai. Daugelis ligų, tokių kaip diabetas arba vėžys, tiesiogiai susiję su senėjimu. Tad suradus vaistus nuo senėjimo galbūt bus galima išgydyti ir šias ligas.
19. Kaip išspręsti augančios populiacijos problemą?

Kur visi gyvensime ir kaip mums pavyks išmaitinti ir aprūpinti energija nuolatos didėjančią populiaciją? Galbūt rasime kelią išgabenti dalį žmonijos į Marsą arba pradėsime statyti požeminius daugiabučius.
Mes netgi galime pradėti misti laboratorijoje išauginta mėsa. Visi šie sprendimai atrodo kaip atkeliavę iš mokslinės fantastikos knygų, bet mes privalome pradėti apie juos galvoti jau dabar.
20. Ar įmanomos kelionės laiku?

Bet smarkiai padidinkite greitį ir per kosmose keliaujančio žmogaus vieną dieną Žemėje prabėgs tūkstančiai metų. Su kelionėmis atgaline kryptimi – į praeitį, yra žymiai sudėtingiau. Kai kurie fizikai užsimena apie erdvėlaikio skyles ir kelionėms laiku pritaikytus laivus. Būtų smagu pačiam sau įteikti Kalėdinę dovaną arba atsakyti į didžiausius mokslo klausimus, ar ne?