aA
Ar išdrįstumėte sekti žiauriausio visų laikų narkotikų prekeivio, nužudžiusio tūkstančius nekaltų žmonių, pėdsakais? Steve Murphy – specialusis JAV agentas, kurio drąsa sekant ir įveikiant Pablo Escobarą įkvėpė ne vieną knygą, filmą, o taip pat tapo ir kultinio serialo „Narcos“ pagrindine siužeto linija. Prieš trejetą metų viešėjęs Lietuvoje, pareigūnas kalbėjo apie lemtingą smūgį, suduotą didžiausiam narkotikų karteliui, tačiau pridėjo, kad kova su narkotikų prekeiviais – nebaigta: savo misiją agentas iki šiol tęsia garsiai kalbėdamas apie narkotikų propagandą.
Pablo Escobaras ir Steve Murphy
Pablo Escobaras ir Steve Murphy
© DELFI montažas

Pareigūnas, įveikęs narkotikų teroristą: serialas atspindi tik dalį tiesos

Žiauraus narkotikų barono P. Escobaro biografija įkvėpė ne vieną knygą ir filmą. Nors kovos su narkobaronu pabaiga laikomi 1993–ieji, kuomet P. Escobaras buvo nušautas, jo istorija išlieka įdomi net ir praėjus daugiau nei 20 metų. Pavyzdžiui, 2016 metų rugsėjį P. Escobaro vardo paieška internete pasiekė visų laikų piką – didžiulį susidomėjimą šia asmenybe paskatino 2015 metais „Netflix“ platformoje pasirodęs serialas „Narcos“.

Žaibiškai išpopuliarėjęs serialas buvo filmuojamas Kolumbijoje, remiantis tikrais įvykiais. Svarbiausią vaidmenį pirmuose dviejuose serialo sezonuose atlieka kovos su narkotikų prekyba agentas Steve Murphy, suėmęs P. Escobarą. Specialusis JAV agentas 2017 metais viešėjo ir Lietuvoje – technologijų ir inovacijų konferencijoje „Login“ jis skaitė pranešimą apie legendinę narkotikų imperijos kūrėjo bylą ir narkotikų propagandą.

Nors, savo akimis matęs pirmojo narkotikų teroristo puolimą, S. Murphy sulaukė ne vieno pasiūlymo iš kino prodiuserių ir išgirdo daug raginimų imtis knygos rašymo, kurį laiką savo darbų nesureikšmino ir laikėsi nuomonės, neva jo istorija niekam nebus įdomi. Galų gale, jis sutiko prisidėti prie serialo „Narcos“ kūrimo tik įsitikinęs, jog režisieriai neromantizuos P. Escobaro asmenybės.

Wagneris Moura vaidina Pablo Escobarą seriale "Narcos"
Wagneris Moura vaidina Pablo Escobarą seriale "Narcos"
© Vida Press


Paklaustas, kiek garsiajame seriale yra tiesos, „Login“ konferencijos metu S. Murphy atsakė, jog ji sudaro tik trečdalį siužeto. Kitas trečdalis – įvykiai, kurie nutiko, tačiau ne visai taip, kaip atvaizduota seriale. Likusi dalis istorijos, pareigūno teigimu, yra išgalvota.

Agentas gyveno baimėje: už jo šeimos narių galvas siūlė atlygį

S. Murphy iki šių dienų visame pasaulyje skaito pranešimus apie garsiąją kovą su narkotikų prekyba bei šiuolaikinę narkotikų propagandos problematiką, o 2019 metų lapkričio 12 d. kartu su partneriu, agentu Javier Pena išleido knygą „Manhunters: How We Took Down Pablo Escobar“, kurioje, kaip teigia autoriai, atskleidžiama „nepagražinta“ kova su narkotikų prekyba.

Knygoje aprašoma 1992 m. bendromis Kolumbijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgomis pradėta ieškomiausio Kolumbijos bėglio paieškos operacija, kurioje narkobarono pėdsakais sekė patys S. Murphy ir J. Pena. Dėl šios pavojingos misijos S. Murphy su šeima persikėlė į Kolumbiją ir rizikavo savo gyvybe, mat P. Escobaras buvo pažadėjęs didelį atlygį už S. Murphy ir jo šeimos narių galvas.

Nors P. Escobaro įveikimas – milžiniškas nuopelnas kovoje su narkotikų prekeivių nusikalstama veikla, S. Murphy įsitikinęs, kad ši kova dar nėra baigta. Narkotikų verslas ir toliau klesti, dėl jo ir toliau žūsta nekalti žmonės, ir, pasak S. Murphy, nėra tiek kalėjimų, kad galėtume uždaryti visus asmenis, dėl kurių šis verslas tebesisuka. Paprasto sprendimo, galinčio padėti tašką kovoje su narkotikų prekeiviais, anot agento, – nėra. Tačiau didelę reikšmę šioje kovoje turi švietimas: narkotikų prekeiviai būtų priversti nutraukti savo veiklą, jei nebeliktų kvaišalų paklausos.

„Jeigu nebūtų poreikio, nereikėtų tiekėjų. Tai paprasta ekonomika. Jeigu žmonės nustotų vartoti narkotikus, prekeiviai nebeturėtų darbo“, – teigia jis.

Steve Murphy
Steve Murphy
© DELFI / Karolina Pansevič


Kalbėdamas apie P. Escobarą „Login“ konferencijoje, S. Murphy teigė, jog žiauresnio žmogaus jam dar nėra tekę sutikti. Narkobarono įkurtas Medeljino kartelis arba žudydavo žmones, arba naikindavo viską, kas pasitaikydavo aplink: pavyzdžiui, lėktuvai, gabenantys kvaišalus, avariniu būdu leisdavosi į vandenį ne tik nužudydami žmones, bet ir nuodydami viską aplink.

S. Murphy pasakojo, kad kartelis pasinaudodavo ir skurstančiais Kolumbijos žmonėmis, pavyzdžiui, ūkininkais: jiems siūlydavo savo skrandyje gabenti didžiulius kvaišalų kiekius, kurių nedidelio kiekio pakaktų žmogui nunuodyti.

„Įsivaizduokite, kiek beviltiškoje situacijoje turite būti, kad sutiktumėte ryti prezervatyvus, pilnus kokaino, tam, kad galėtumėte šiuos kvaišalus pervežti? Už tai buvo siūloma 10 tūkst. JAV dolerių, tačiau dažniausiai tokie žmonės tiesiog buvo nužudomi“, – pasakojo S. Murphy.

Kruvinas verslas pareikalavo tūkstančių nekaltų gyvybių

P. Escobaras gimė 1949 m. Rionegre, Kolumbijoje. Nusikaltėlio gyvenimą jis pradėjo anksti – dar būdamas paaugliu, užsiiminėjo vagystėmis ir kontrabanda. Kolumbijoje plečiantis prekybai kokainu, P. Escobaras pradėjo užsiiminėti kontrabanda ir gabenti kokainą iš stambiausių šio narkotiko tiekėjų – Peru, Ekvadoro, Bolivijos.

Medeljino kartelio, P. Escobaro vadovaujamos nusikalstamos narkoprekeivių imperijos, kūrimosi pradžia laikomi 1970 m. Kartelis užsiėmė kokaino gamyba, pervežimu ir stambaus masto prekyba, o kulkų negailėjo visiems, kurie nesutikdavo bendradarbiauti. Skaičiuojama, kad klestėjimo metu narkobaronas uždirbdavo apie milijoną dolerių per dieną ir kontroliavo daugiau nei 80 proc. į Jungtines Valstijas atkeliaujančio kokaino. Žurnalo „Forbes“ vertinimu, P. Escobaro turtas viršijo 3 milijardus dolerių.

Medeljinas
Medeljinas
© Orijus Gasanovas


Susikrovęs turtus, narkobaronas nusprendė prasiskinti kelią ir politikoje. Vis dėlto, rinkiminė kampanija, kurios metu P. Escobaras dalino savo turtus vargšams neva kurdamas Robino Hudo įvaizdį, tapti prezidentu nepadėjo, mat visuomenė greitai išsiaiškino kruviną P. Escobaro turtų kilmę. Kolumbijos teisingumo ministrui Rodrigui Lara Bonilai įrodžius, jog Kolumbijos kongreso narys – narkobaronas, P. Escobaras buvo priverstas atsistatydinti. Tiesa, šis ėjimas prieš narkobaroną teisingumo ministrui baigėsi tragiškai: kartelio nariai jį sušaudė.

Kolumbijos vyriausybė pradėjo kovą su narkotikų prekeiviais. Šalyje priėmus ekstradicijos įstatymą, nusikaltėliai nebebuvo kalinami Kolumbijoje jiems palankiomis sąlygomis, o keliaudavo atlikti bausmės JAV. Sučiupus ir JAV įkalinus tris Medeljino kartelio narius, P. Escobaras bėgo iš šalies ir slėpėsi Panamoje. Teisėsaugai sekant narkobarono pėdomis, jis nusprendė grįžti į Kolumbiją iškeldamas sąlygą: jei ekstradicijos įstatymas bus nutrauktas, nekaltų žmonių žudymai pasibaigs. Laukdamas sau palankaus sprendimo, P. Escobaras tęsė nekaltų žmonių žudynes, tačiau, net ir politikams nutraukus ekstradicijos įstatymą, žmogžudystės nesibaigė.

Tuo metu į Kolumbijos prezidentus kandidatavo kovą su narkotikų baronais palaikęs Luisas Carlosas Galánas – jis buvo sušaudytas, kai ėjo ant scenos sakyti kalbą dešimties tūkstančių žmonių miniai. Po šio įvykio ekstradicijos įstatymas sugrąžintas, iššaukęs kartelio iniciatyva vykdytus Kolumbijos miestų ir lėktuvų bombardavimus, dėl kurių atsirado nauja – narkoterorizmo – sąvoka.

Pablo Escobaro kalėjimas La Catedral
Pablo Escobaro kalėjimas La Catedral
© Orijus Gasanovas


Kolumbijos valdžia ėmėsi derybų su P. Escobaru: 1991 m. narkobaronas pasidavė su sąlyga, kad galės kalėti Kolumbijoje, savo pastatytame prabangiame kalėjime. Kadangi iš čia jis galėjo tęsti nusikalstamą veiklą, vyriausybė nusprendė perkelti jį kalėti kitur. 1992 m. P. Escobaras pabėgo ir slapstėsi, tačiau jau kitąmet buvo surastas ir nukautas.

Su P. Escobaru siejami apie 10–15 tūkst. nekaltų žmonių nužudymų – sulig narkobarono įveikimu 1993-iaisiais Medeljine, pareigūnai pastebėjo ženklų šių nusikaltimų skaičiaus sumažėjimą. Kaip aiškina kovos su narkotikų prekyba agentas S. Murphy, kol P. Escobaras dar buvo gyvas, pareigūnai vien per savaitgalį suskaičiuodavo apie 300 nužudymų, o po jo mirties praėjus keliems mėnesiams, nužudymų sumažėjo 80 proc.

Inovacijų ir technologijų festivalis „LOGIN“ kviečia rezervuoti GEGUŽĖS 28-29 d. ir didžiausioje Baltijos šalyse progreso konferencijoje susipažinti su pasaulio inovatoriais, kūrėjais ir įkvėpėjais. Bilietus galite pirkti jau dabar www.login.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.4667

Orgazmo tyrinėtojas dalinasi asmenine patirtimi: šie išbandyti būdai žada tikrą malonumo pliūpsnį (16)

Ilgą laiką buvusios tabu, sekso ir orgazmo temos garsiam Ispanijos biochemikui ir mokslo...

„Amazon“ startuolių vadovas turi puikių patarimų, kaip sukurti sėkmingą verslą: štai ką svarbiausia žinoti (6)

Daugiau kaip 190 šalių, šimtai tūkstančių verslo įmonių naudojasi „ Amazon Web Services”...

Tarptautinės kompanijos vadovo patarimai, kaip tapti tvariausia pasaulio įmone

Denis Gacicha – tarptautinės energijos valdymo kompanijos „Schneider Electric“ Baltijos šalių...

Ignas Vosylius: laukiamiausia inovacija yra kompaktiškos, pigios ir didelės talpos baterijos su greitu įkrovimu (4)

LOGIN festivalyje bus net 20 turinio sesijų, kuriose dalyvaus daugiau kaip 150 pranešėjų....

Darbuotojų atrankai panaudojo visiškai naują būdą: veikia panašiai, kaip pažinčių programėlės (10)

Dirbtiniu intelektu paremtas sprendimas „Open talent market“ tarptautinei energijos valdymo...

Top naujienos

Gydytojas infektologas įvertino vakcinų efektyvumą: vienu aspektu „Astra Zeneca“ tikrai išsiskiria (63)

Lietuvoje netyla diskusijos, ar nereikėtų ilginti intervalo tarp dviejų vakcinos nuo koronaviruso...

Aistė Žebrauskienė | D+

Neramina vis labiau vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai: ekonomistai įspėja apie didesnes problemas

2021-ųjų pradžia Lietuvos ekonomikai buvo geresnė, nei tikėtasi, – šalies BVP augo 1 proc....

Lietingas pavasaris artėja prie pabaigos: šeštadienį sulauksime paskutinės nedidelio lietaus porcijos (2)

Šeštadienio rytą beveik visoje Lietuvoje bus sausa, drėgnesni debesys sukiosis ties vakariniais...

Buvęs imtynininkas gailisi dėl savo poelgio „Metelicoje“: jis mane „kabino“, manė, kad aš – gėjus (200)

Po incidento prie populiaraus Vilniaus naktinio klubo „ Metelica “ buvęs imtynininkas ne tik buvo...

Sukrečianti istorija apie motiną, kuri tapo žudike maniake ir kankino savo pačios šeimos narius (37)

Be to, kad smurtaudavo prieš savo podukras ir jas žemindavo, Shelly Knotek kviesdavosi į namus...

Žiniasklaida: po galimų mainų – antrasis Westermanno sugrįžimas į Kauną (67)

„Barcelona“ ir Kauno „Žalgiris“ veda derybas dėl galimo gynėjų apsikeitimo: ispanų „El...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Apipjaustymas – populiarėjanti mada ar naudinga procedūra? Urologo nuomonė nustebins

JAV, Kanada, Pietų Afrikos Respublika, Naujoji Zelandija, Jungtinėje Karalystė, Pietų Korėja –...

Kol lietuviai stovi eilėse prie vakcinų, rusai savo „Sputniku“ skiepytis nenori net už pinigus (1016)

„Milijonas prizų“ – tokią programą nusprendė įgyvendinti Maskva, norėdama prisivilioti...

Lietuvių noras dirbti Anglijoje blėsta: nebetraukia sezoninis darbas, keičiasi kryptys (180)

Darbą užsienyje siūlančios Lietuvos kompanijos pastebi, kad nuo šių metų Europos rinkoje vyksta...