aA
„Mokytojas dažnai tikisi pagarbos avansu. Arba tarsi suprantama, kad suaugęs žmogus yra svarbesnis, labiau gerbiamas. Visgi šiuolaikiniams vaikams autoriteto sąvoka yra pakitusi. Jie kiekvieną žmogų vertina kaip žmogų ir kuriant santykį su pagarba kitam gali tikėtis pagarbos iš vaiko“, – sako kūrybinių technologijų akademijos vaikams „bit&Byte“ įkūrėja Monika Katkutė-Gelžinė.
Monika Katkutė-Gelžinė
© Asmeninio albumo nuotr.

Nuo privačių pamokų sostinėje iki didžiulės iniciatyvos visoje Lietuvoje keisti vaikų ir technologijų santykį. To pasiekė entuziastinga moteris, kurios projektas tęsiasi jau daugiau nei trejus metus. O šiemet ji nominuota į „Metų moteris technologijų srityje 2018“ apdovanojimą, kurių įteikimo ceremonija vyks birželio mėnesį „Login 2019konferencijos metu.

„Manau, kad visų pasaulio šalių viena pagrindinių problemų yra ta, kad švietimo sistema neatliepia XXI a. realybės, pokyčio masto ir greičio, kurį diktuoja technologijos. Valstybinės švietimo sistemos dar nėra pajėgios taip greitai ir lanksčiai keistis. Sakyčiau, kad švietimas turėtų būti mūsų visų bendras reikalas. Tai mūsų iniciatyva ir buvo kaip pavyzdžio parodymas, kad verslas turėtų atiduoti visuomenei grąžą, o kartu padėtų švietimo sistemai žengti į XXI a.“, – kodėl gimė kūrybinių technologijų akademijos idėja, pasakojo veikli moteris.

Švietimo sistema nutolusi nuo vaikų realybės

M. Katkutė-Gelžinė pabrėžė, kad kalbant apie technologijas reikia atskirti, kas yra technologijų vartojimas, o kas – technologinė kūryba.

„Technologijų vartojimas yra tikrai opus klausimas ir tik dabar atsiranda mokslinių tyrimų, kurie siūlo rekomendacijas tėvams, mokytojams apie vartojimą, laiką, intensyvumą. Tačiau technologinė kūryba yra visai kitoks darbas: tai bandymas perdaryti, kurti iš naujo. Mes vaikus raginame susitikti nepatogiose socialinėse situacijose, dirbti gyvose grupėse, kur susijungiama technologinei kūrybai“, – kaip technologijos gali skatinti socializaciją, aiškino pašnekovė.

Monika Katkutė-Gelžinė
Monika Katkutė-Gelžinė
© Asmeninio albumo nuotr.

Tai ir puikus kelias susipažinti su tikru gyvenimu: tai nėra vien patogus žaidimas, nes mokantis ir kuriant tenka nuolatos klysti, daug kartų bandyti, kol pagaliau pavyksta.

„Todėl technologinėje kūryboje yra visi geriausi šiuolaikinio mokymosi elementai. Pagrindinė varomoji jėga čia – smalsumas, kurį dažnai vaikai pameta jau anksti mokykloje, nes švietimo sistema labai nutolsta nuo realybės, kurioje vaikai gyvena, ir technologijų, kurias vaikai nuolatos naudoja. Mums ir svarbiausia, kad vaikai kuo anksčiau paragautų technologinės kūrybos ir matytų technologijas kaip įrankius, o ne kaip dar vieną medijos šaltinį“, – įžvelgė pašnekovė.

Akademijos įkūrėja nusprendė, kad vien 7-12 metų vaikais, su kuriais dirbama, neužtenka apsiriboti. Per ateinančius metus planuojama apmokyti 1 tūkst. pradinių klasių mokytojų visoje Lietuvoje.

Leisti spręsti vaikams

Ar M. Katkutė–Gelžinė pastebi, kada mokykloje dingsta vaikų smalsumas, apie kurį ji užsiminė?

„Drąsiai pasakyti negalėčiau, bet žinau, kad Lietuvoje turime duobę 5–6 klasėse. Tai vadinasi, kad vaikus pametame pradinėje mokykloje. Ir atėję iš pradinių klasių jie jau yra pametę vidinį žmogišką mokymosi džiaugsmą, – tęsė ji. – Nežinau, kas tai lemia, bet ypač pasijaučia 5 klasėje, kai prasideda nauji horizontai. Tuo metu vaikams smalsumas labai praverstų“.

Pasak pašnekovės, čia negalima nustumti į šalį ir mokytojų vaidmens. M. Katkutė-Gelžinė tiki, kad mokytojas privalo galvoti apie erdvės vaikams suteikimą: leisti jiems spręsti, ko mokytis, kaip mokytis.

„Taip pat reikėtų labiau įtraukti vaikus į mokymosi procesą ir, žinoma, mokytojas turi suprasti, kad kiekvienas vaikas mokosi savai. Mokytojas negali matyti visų vaikų vienodai, o turėtų atrasti kiekvieno vaiko asmeninį mokymosi būdą“, – patarė kūrybinių technologijų akademijos įkūrėja.

Pašnekovė taip pat pasiūlė į asmeninį mokymosi procesą įtraukti vaiko pomėgius, o ir technologinis raštingumas mokymosi eigoje nepakeičiamas.

Monika Katkutė-Gelžinė
Monika Katkutė-Gelžinė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Sakyčiau, kad mokytojams reikia patiems mokytis naujų dalykų: kaip veikia XXI a., kaip kuriami nauji produktai, kaip daugiau kūrybos sukurti klasėse“, – vardijo ji.

Technologijos neturėtų tapti konfliktų šaltinių

Kalbant apie vaikų švietimą, be mokinių ir mokytojų yra dar viena svarbi švietimo sistemos dalis – tai tėvai.

M. Katkutė-Gelžinė patarė tėvams siekti, kad technologijos netaptų konflikto šaltiniu su vaikais. Geriau atrasti bendrų veiklų, naujų mokymosi būdų.

„Tėvai turi suprasti, kad vaikai neturi nostalgijos kitokiai vaikystei. Jie gyvena kitokiame pasaulyje ir tai reikia gerbti. Juk ir tėvai gali būti gidais plačiame technologijų pasaulyje, vietoj to, kad vengtų ar pyktų dėl prie ekranų praleisto laiko“, – teigė ji.

Monika Katkutė-Gelžinė
Monika Katkutė-Gelžinė
© Asmeninio albumo nuotr.

Žinoma, su vaikais apie per didelio vartojimo žalą kalbėti reikėtų, tačiau tiek tėvai, tiek mokytojai galėtų atrasti būdų, kaip į vaiko kasdienybę įtraukti technologinę kūrybą, o ne tik palikti juos vienus žaisti su jomis.

„Mano nuomone, jei tėvai neįsitrauks į technologinę kūrybą ar vaikų santykius su technologijomis, tuomet vaikams liks remtis į vaikus. O tuomet nelieka moralinio, vertybinio stuburo, o tėvai ir mokytojai vis labiau nesupranta, kas vyksta. Savo ruožtu vaikai galvoja, kad vyresnieji jų nesupranta ir taip tik didėja atskirtis tarp kartų“, – savo pastebėjimais dalijosi akademijos įkūrėja.

Monika Katkutė-Gelžinė
Monika Katkutė-Gelžinė
© Asmeninio albumo nuotr.

Be to, nereikėtų pamiršti, kad iš vaikų galima taip pat mokytis. M. Katkutė-Gelžinė teigė, kad su vaikais dirbantys akademijos kuratoriai pripažįsta, kad laikas su vaikais jiems duoda itin daug.

„Bet kuris žmogus, kuris moko, žino, kad mokydamas gauna daugiau nei pats duoda. Akademijoje visada vyksta abipusis mokymasis: vaikai pažindina mentorius su savo aktualijomis, žaidimais, muzika, mada, žaislais. Sužinome apie jų jautrumą, pagavumą pasauliui. Visada, kai padirbu su vaikais, ateina ramybė, kad viskas su jais bus gerai. Tiesiog reikia su jais dirbti ir jais pasitikėti“, – tvirtino pašnekovė.

M. Katkutė-Gelžinė pretenduoja į „Metų moteris technologijų srityje 2018“ apdovanojimą birželio mėnesį vyksiančio festivalio „Login“ interneto apdovanojimuose.

Iš viso interneto apdovanojimų nominacijų sąraše – 26 kategorijos, kurios sudaro 7 pagrindines: „Tinklalapiai“, „Mobiliosios aplikacijos“, „Vaizdo įrašai“, „Interneto reklama ir marketingas“, „Socialinių medijų erdvė“, „Žaidimų kultūra“ ir „Metų geriausieji“ kategorijas. Pastarojoje bus renkamas „Metų startuolis“, „Metų inovacija“, „Metų podcast’ų kūrėjas“, „Metų tech renginys“, „Metų Women in Tech“ ir „Gyvenimo pasiekimas tech srityje“.
Birželio 6–7 dienomis vyksiantis technologijų ir inovacijų festivalis LOGIN 2019 šiais metais sugrįžta į „Litexpo“ erdves. Daugiau informacijos: www.login.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Robotizacijos amžiuje daugiau nei pusė pasaulio žmonių turės persikvalifikuoti (3)

„Dauguma žmonių mano, kad IT sritis nedarys jokios įtakos jų profesijai, tačiau realybė...

LOGIN 2019 festivalis: „Išmanios energetikos“ hakatoną laimėjo neįprastas elektromobilių panaudojimas

Birželio 6-7 dienomis vykusio inovacijų ir technologijų festivalio LOGIN metu „Lietuvos...

LOGIN 2019: kas įvyko per dvi technologijų ir inovacijų festivalio dienas?

Birželio pirmąją savaitę „Litexpo“ parodų rūmuose buvo įsikūręs technologijų ir...

Greitu metu visi Lietuvos gyventojai turės galimybę elektrą pasigaminti patys (8)

Norint Lietuvoje pastatyti saulės jėgainę, kurios energiją išdalinus visiems šalies gyventojams,...

Ar būti kultūringam apsimoka: startuoliška mąstysena korporacijoje (1)

Organizacijos kultūra nėra tik skambūs žodžiai – tai esminis elementas, leidžiantis įmonei...

Top naujienos

Orai: šiluma mūsų dar nepaliks (6)

Praėjusią savaitę dažnai džiaugėmės neįprastai šiltais, gražiais orais. Daugelyje vietovių...

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (24)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (66)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva (230)

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (38)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (24)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (114)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (28)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...

Panevėžys prieš 400 metų: legendos apie vilku paverstą seniūno sūnų ir krikščionybei besipriešinantys vietiniai (21)

Tarpukaryje rytų Lietuvos sostine tituluoto miesto gyvenimas tekėjo vėžio žingsniu. Manoma, kad...