aA
Nors koronavirusas vis dar yra tarp mūsų, kai kuriuos iššūkius mums jau pavyko nugalėti – ir net sėkmingai, specialioje laidoje Delfi diena iš LOGIN pastebi „Euromonitor international“ ekonomikos ir vartotojų analizės padalinio vadovė Indrė Čėsnienė. Anot jos, vieni iš didžiausių iššūkių, su kuriais beveik susitvarkėme – verslo grandinių tiekimas bei darbo iš namų sunkumai.
Darbo rinkoje – esminis lūžis: įmonės jau ruošia ilgalaikį planą
© Reuters / Scanpix

Didžiausi pandemijos iššūkiai

I. Čėsnienė, paklausus, kokias galėtume išskirti pagrindines pamokas ar tendencijas, tikino, jog iššūkių tikrai būta. Vieni su jais susidorojo, o kiti, deja, ne.

„Verslui tikrai labai reikėjo prisitaikyti ir labai daug priklauso nuo to, kurioje srityje tas verslas dirba. Bet jeigu kalbėtume apie tokį standartinį ofisinį darbą, tai didieji pokyčiai būtent įvyko tuo atžvilgiu, kad daugelis žmonių dirbo iš namų.

Ateityje turbūt turėsime mažiau poreikio dideliems ofisams, miesto centre esantiems ofisams. Kita vertus, dirbdami namuose darbuotojai taip pat susidurs su nemažais iššūkiais. Pavyzdžiui, jie mažiau jausis organizacijos dalimi. Mums, verslui, reikės galvoti, kaip tuos žmones pritraukti, kaip jiems leisti pasijusti komandos dalimi“, – sako pašnekovė.

Indrė Čėsnienė
Indrė Čėsnienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Kita vertus, mes matome verslus, kurių tiekimo grandinės sutriko, ir tai yra didžiulė pamoka, kurią išmoko ypač globalus verslas ir dabar jau labai smarkiai pradeda galvoti apie tiekimo grandinių lokalizavimą. Tai atveria galimybes mums, ypatingai Lietuvai. Jeigu mes matysime daugiau gamybos Rytų, Vakarų Europoje, mes taip pat galėsime prie to prisijungti ir kažkiek iš to laimėti.

Tai toke pagrindiniai iššūkiai. Žinoma, iš vartotojų pusės mes matome tokius dalykus kaip padidėjusią psichinės gerovės svarbą, ne fizinės, o būtent psichinės. Iš tiesų yra daug išbandymų. Vieni žmonės prisitaikė, bet kiti – ne“, – tikina ja.

Darbas iš namų – produktyvesnis?

Karantino metu daugeliui teko dirbti iš namų, tačiau, kaip pastebi pašnekovė, nuotolinis darbas tikrai nereiškia, kad krenta žmogaus darbo kokybė.

„Kai darėme apklausas, užfiksavome, kad apie 70 proc. žmonių sako, kad jų produktyvumas arba išliko toks pats, arba padidėjo.

Tikrai yra labai didelė dalis žmonių, kurie jaučia, kad dirbdami namuose jie yra produktyvesni.Taigi mes negalėtume sakyti, kad daugelis žmonių darbo prasme neįveikė šio iššūkio. Greičiausia, kad daugelis žmonių įveikė, bet, kaip jau minėjau, nebūdami ofisuose mes nutolsime.

Kita vertus, vis tiek yra 30 proc. žmonių, kurems namuose dirbti sunkiau ir jų produktyvumas nukrito“, – pastebi I. Čėsnienė.

Specialistė pabrėžia, kad labai svarbu, kaip atrodo darbo aplinka ir ofisai. Gali būt, kad ateityje būtent nuo to ir priklausys, kiek žmonių norės namus iškeisti į ofisą.

Indrė Čėsnienė
Indrė Čėsnienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Šioje vietoje verslas turėtų gerai apmąstyti, kaip yra sukurta jų darbo atmosfera.Technologiškai ir atsižvelgiant į žmonių poreikius darbo organizavimas turėtų būti itin lankstus. Tikrai yra daug žmonių, kurie puikiausiai jaučiasi namuose ir ten galės dirbti, bet yra žmonių, kurie to negali ir jie nori kuo greičiau grįžti į ofisus. Mes turime paklausti žmonių, ko jie nori ir į tai reaguoti“, – tikina laidos pašnekovė.

Ateityje neabejotinai didės technologijų svarba, todėl gali būti, kad vyresniems žmonėms darbo rinkoje bus kiek sunkiau.

„Visos pagrindinės tendencijos rodo, kad žmonėms, kure nemoka dirbti su technologijomis, ar tai būtų vyresni žmonės, ar net nebūtinai vyresni, tai bus labai sudėtinga. Bet iš kitos pusės mes turime suprasti, kad tas vartotojų jautrumas, susitapatinimas su jautresnėmis grupėmis, jis tik didės ir bus kaip postūmis įtraukti kuo daugiau įvairesnių vartotojų grupių, kurios yra misreprezentuojamos. Verslui reikia galvoti apie kažkokias alternatyvas“, – tikina laidos pašnekovė.

Vyksta esminis lūžis

Paklausus, ar šiuos pokyčius, kuriuos atnešė koronavirusas, galime vadinti esminiu lūžiu darbo rinkoje, o gal tai tik trumpalaikiai pokyčiai, moteris tikino, kad pačios įmonės pripažįsta, kad vyksta ilgalaikiai pokyčiai.

„Manau, kad tai yra tikrai ilgalaikiai lūžiai. Mes galime matyti tam tikrą bangavimą, pavyzdžiui, ir dabar matėme, kad vasarą daugelis žmonių jau grįžo į ofisus, tikrai jau buvo nemažai įmonių, kurios jau dirbo ofisuose, bet dabar tie paskutiniai susirgimų skaičiai mus veda prie to, kad mes grįšime atgal.

Aš sakyčiau, kad bus pabangavimas, bet ilguoju laikotarpiu įmonės jau ruošiasi ir sako, kad tai yra ilgalaikis pasikeitimas ir įmonės jau strategiškai galvoja, kas bus jeigu kažkas panašaus vėl atsitiks.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.8750

Top naujienos

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (423)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Ketvirtadienį temperatūra priartės prie rekordų: gali sušilti net iki +15 (13)

Po šiltos ūkanotos nakties, ketvirtadienį į Lietuvą plūstelės dar didesnė šiluma....

Sąjungininkai gali ramiau atsikvėpti: didžiausios baimės dėl demokratų užmačių sklaidosi (72)

Aukšta koronaviruso pandemijos suvaldymo kaina ir kai kurių demokratų spaudimas reikšmingai...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų – paslaptingi apskritimai dykumoje (4)

Kai į kosmosą buvo išsiųsti pirmieji žmonės, Sacharos dykumoje atrasta unikali dykumos...

„Valstiečiai“ pabandė opozicijos partijoms pasiūlyti koalicijos sutartį (243)

„Valstiečiai“ ( LVŽS ) pabandė galimiems partneriams opozicijoje pasiūlyti koalicijos...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (233)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi? (403)

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Atmintinė vyrams: penki žingsniai į gerus lytinius santykius (60)

Lytiniai santykiai yra vienas kertinių akmenų poros gyvenime. Nesvarbu, ar jūs ką tik...

10 savybių, kurios yra būtinos lyderiui: pasitikrinkite, ar jas turite (15)

Ar jau esate gimęs vadovauti, ar jums dar reikia įgusti, kad vestumėte savo komandą į priekį?...

Žvaigždė vėl spindėjo visu ryškumu: Messi mušė vienas už kitą gražesnius įvarčius (13)

Ispanijos futbolo čempionate efektingą pergalę pasiekė paskutiniu metu itin banguotai žaidžianti...