Vilniaus žydiško kvartalo istorija ilga ir garbinga. Prieš beveik 600 metų tai buvo „industrinis Vilniaus priemiestis“. Jame kūrėsi auksakaliai, dirbę Vokiečių gatvės teritorijoje, buvusioje Didžiojo Kunigaikščio aukso kalykloje. Kaip tik todėl ten, kur Gaono gatvėje įsikūrusi Rumunijos ambasada, XV a. pradėjo veikti auksakalių gildija. Truputį vėliau – pirmosios stiklo manufaktūros, pirmoji spaustuvė.

Kvartale, tarsi mažyčiame miestelyje, apsigyvendavo įvairiausių tautybių amatininkai. Prieš daugiau kaip 400 metų ši vieta buvo oficialiai apibrėžta kaip žydų tautos teritorija.

Dabar tai – Stiklo kvartalas.

400 metų žydiškos kultūros primena Gaono, M. Antokolskio, Žydų gatvių pavadinimai, senas stiklo tradicijas – Stiklių gatvė, viešbutis ir galerija Vitražo manufaktūra. O auksakaliai? Auksakaliai vis dar čia – šiose gatvėse turbūt didžiausia deimantų ir aukso koncentracija Vilniuje, veikia „Vilnensis“ juvelyrikos mokykla.

Žydišką kvartalo prigimtį ir kultūrinį palikimą įamžina ir naujausia Vilniaus senamiesčio gatvių šviesos meno galerijos „Art(erija)“ paroda. Menininko, scenografo Artūro Šimonio švytinčiose skrybėlėse paslėpti „sekretai“. Einant kvartalo gatvėmis, pakėlus galvą, skrybėlių viduje galima pamatyti nykstančią Aškenazi (žydų, gyvenusių LDK teritorijoje) naudota kalba išrašytus mums visiems svarbius žodžius. Kiekvienas žodis parašytas su tarimo transkripcija ir vertimu į lietuvių kalbą.

Kvartalas pasižymi ne tik istorija. Šiandien jame gyvena ir dirba įvairiatautė bendruomenė: lietuviai, lenkai, žydai, airiai, olandai, kanadiečiai, vokiečiai, britai, rusai, baltarusiai, austrai, rumunai, prancūzai, italai, šveicarai, danai. Juos sieja vienas dalykas – meilė Vilniui ir susižavėjimas Stiklo kvartalu.

Šį sekmadienį, rugsėjo 26 d., 12-16 val. bendruomenė kviečia kartu atšvęsti kvartalo gimtadienį, surengdama kaimynų mugę. Išeiti į gatves, išsinešti ką nors jau nebereikalingo, bet gražaus (knygos, paveikslai, baldai, papuošalai, fotoaparatai, gėlės, indai) ir pasiūlyti visa tai pirkti, mainytis, o gal kam nors kam labai reikia ir padovanoti. Kvartalo verslai pavaišins praeivius arbata, pasiūlys ledų ir saldumynų.

Ypač į šventę kviečiami vaikai – gal mamos padės iškepti sausainių ar atrinkti savo nenaudojamus žaisliukus, knygutes ir pabandyti juos parduoti arba išsimainyti?

Vaikų laukia ir DĖK‘ui nebereikalingų daiktų stotelė Žydų gatvėje – nuo 13 val. bus rodomas kvartalo rezidentės Nijolės Mazurienės Paršiuko Ikaro teatro lėlių spektaklis „Milžinai nenorėjo karaliais būti“ pagal Mykolo Sluckio pasaką. Ten taip pat vyks vaikiškų knygų ir žaislų mainai. Po kaimynų mugės Stiklo kvartale parduotuvėlė DĖK‘ui priims nebereikalingus, neparduotus ar neišmainytus, bet gerus naudoti daiktus, kurie vėliau bus pasiūlyti DĖK‘ui bendruomenei.

Veiksmo vieta – Stiklių gatvė tarp Rotušės ir Dominikonų g. Norinčiųjų prisijungti prie šventės mugės su vaikais organizatoriai prašo registruotis laišku stiklokvartalas@gmail.com.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)