aA
Šį ketvirtadienį, vasario 6-ąją, 18-oje tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „Studijos 2020“ vyks ir „Lietuvos Junior Achievement“ regioninė Vilniaus jaunųjų bendrovių mugė. Tarp daugiau nei 20 000 tūkstančių dėl tolimesnio gyvenimo kelio pasirinkimo svarstančių jaunuolių, parodoje taip pat dalyvaus daugiau nei 200 dar mokykloje verslus kuriančių moksleivių. Nuo 10:30 iki 14:00 val. 2-oje „Litexpo“ parodų salėje vyksiančiame renginyje bus pristatytos net 49 jaunuolių verslo idėjos, jaunųjų bendrovių mugės lankytojai galės įsigyti moksleivių bendrovių kuriamos produkcijos ir siūlomų paslaugų.
Jaunimas naršo telefonuose
Jaunimas naršo telefonuose
© Shutterstock

Sostinės jaunųjų bendrovių eXpo – tai tradicinis moksleivių ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ programos „AcceleratorX“ renginys, kurio metu moksleiviai visuomenei pristato ir prekiauja savo dar mokyklos suole įkurtų verslų produkcija bei vystomomis paslaugomis. Renginys taip pat pažymi ir regioninių moksleiviško verslo mugių startą, kurios šiais metais vyks dar penkiuose miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose, Ukmergėje, Alytuje ir Marijampolėje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Jaunųjų bendrovių eXpo taip pat yra vieta jaunuoliams įsivertinti per moksleivių bendrovės kūrimo laikotarpį padarytą pažangą beigi jaunus verslus vertinantiems ir nominacijų bei trijų pirmųjų vietų nugalėtojus išrenkantiems komisijos nariams – verslo savanoriams parodyti per praktines verslumo pamokas įgytus įgūdžius bei kompetencijas, pademonstruoti orientaciją ekonominėje aplinkoje ir įgytas finansinio raštingumo žinias.

Nesutinka su posakiu „neišradinėk dviračio“

Sostinės jauno verslo mugę organizuojančios nevyriausybinės organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė pažymi moksleivių antreprenerystės ugdymo proceso naudą, kurio metu jaunuoliai įgauna svarbių praktinių žinių, vadovavimo gebėjimų, yra ruošiami sėkmingai karjerai nuolat kintančiame XXI amžiaus pasaulyje.

„Antreprenerystė – tai gebėjimas pastebėti pozityvą, tai yra galimybes net ir ten, kur visi kiti mato tik negatyvą, tai yra problemas. Tuo mokyklose savo verslus kuriantys moksleiviai ir pasižymi. Galima būtų sakyti visiškai prieštarauja posakiui „neišradinėk dviračio“. Ekonomikos ir verslumo mokytojų ugdomi ir verslo savanorių – mentorių konsultuojami jaunųjų bendrovių kūrėjai pasižymi inovatyvumu, kūrybišku mąstymu, iniciatyvumu, geba vystyti idėjas ir jas paversti verslu“, – teigia direktorė.

Organizacijos vadovė atkreipia dėmesį ir į antreprenerystei būdingą ir svarbią socialinę atsakomybę – siekį gerinti visuomenės gyvenimą ir ekonominę padėtį. „Moksleivių kuriamos jaunosios bendrovės yra ir socialiai atsakingos. Vaikai supranta šiandienos pasaulio iššūkius, todėl jų verslo idėjų vystymo procese integrali darnaus vystymosi tema, moksleiviai skatina aplinkosaugą ir tvarumą, sprendžia įvairias socialines ir bendraamžių problemas. Komandos taip pat siūlo inovatyvius, konkurencingumą didinančius bei kasdienius žmonių įpročius ir aplinką keisiančius technologinius sprendimus“, – pasakoja A. Rusteikienė.

Į kasdienybę – naujomis akimis

Kauno „Saulės“ gimnazijos jaunosios bendrovės „Jamello“ nariai pažįstami jau senai, tačiau susiburti bendram tikslui nusprendė tik šiemet. Moksleiviams kilo unikali verslo idėja sukurti sveikesnę alternatyvą pusryčiams ir nesveikiems užkandžiams – be pridėtinio cukraus gaminamą įvairių skonių natūralų riešutų sviestą su džemu, kurį jaunuoliai ir pardavinės renginyje. Anot jaunųjų antreprenerių, jų verslo idėja Europos rinkoje tikra naujovė – net neturinti tiesioginio konkurento.

Jaunieji antrepreneriai pasakoja, kad jų tikslas paskatinti visus žmones – nuo darželinukų iki garbaus amžiaus senjorų – ieškoti naujų, sveikesnių, įdomesnių ir dar neatrastų, neragautų skonių. Pasak mokinių, būtent tokie ir yra jų siūlomo džemo su riešutų sviestu skoniai.

Dar įdomesnė šios bendrovės susikūrimo istorija. „Kaip seni bičiuliai turime savų tradicijų, viena iš jų – tarpusavyje organizuoti filmų peržiūras. Tokie susitikimai, be abejo, nepraeina ir be gausybės užkandžių bei gėrimų. Tačiau, kaip ir jūs tikriausiai pastebėjote, po kurio laiko tie patys užkandžiai ir jų skoniai atsibosta – norisi kažko naujo ir dar neragauto. Taigi, nusprendėme paeksperimentuoti: turėjome gausybę vynuogių ir pamanėme, kad galėtume pabandyti ką nors iš jų padaryti. Tokiu būdu ir gimė pirmasis mūsų džemo stiklainiukas. Tačiau kažko vis dar trūko, todėl pasirausę po spinteles atradome žemės riešutų ir taip gimė mūsų produktas – džemas su riešutų sviestu“, – produkto atsiradimo istorija pasakoja „Jamello“ komanda.

Paragavę sukurto skonių derinio moksleiviai negalėjo atsidžiaugti. „Paskatinome savo produkto paragauti bendraamžius ir sulaukę teigiamų atsiliepimų ir netgi prašymų parduoti jiems keletą stiklainių nutarėme, kad būtų pats metas šiuo gėriu pasidalinti ir su dar daugiau žmonių“, – apie verslo pradžią prisimena jaunosios bendrovės nariai. Verslą kuriantys bičiuliai įsitikinę – jų produktas ir skanus, ir sveikas, o siūloma skonių įvairovė patenkins kiekvieno norus.

Tuo tarpu Vilniaus jėzuitų gimnazijos moksleivių komanda „Šilčiau“ nusprendė pasirūpinti tiek jūsų miegu, tiek, kol miegosite, jūsų veido oda. Jaunosios bendrovės komanda Sostinės moksleiviško verslo mugėje parduos merino vilna apmegztas pagalves.

„Merino vilna užkerta kelią bakterijų dauginimuisi, todėl yra labai higieniška, o taip pat ir labai minkšta, puri, lengva ir šilta“, – pasakoja jaunosios bendrovės atstovai. Anot jų, daugelio žmonių oda yra labai jautri, todėl paprasta pagalvė, kuri yra puiki terpė daugintis bakterijoms, gali pakenkti veido odai. Įprastą pagalvę pakeitus apmegzta merino vilna taip pat palaikysite ir gerą odos būseną.

„Dauguma pagalvių neturi bakterijų dauginimuisi atsparios medžiagos. O jei ir turi – ji nėra natūrali. Merino vilna tuo ir išsiskiria – ji yra ir higieniška, ir natūrali“, – apie inovatyvų produktą pasakoja jaunieji antrepreneriai. Pagalvės kūrėjai prisimena, kad sukurti tokį produktą jiems kilo idėja sužinojus ir daugiau pasidomėjus apie merino vilną ir iš tokios vilnos kuriamų pledų gerąsias savybes.

„Lietuvos Junior Achievement“ programoje „AcceleratorX“ moksleiviai dalyvauja, nes mano, kad tai puiki terpė klysti ir pasimokyti iš savo klaidų. „Kuriant savo bendrovę – klaidos neišvengiamos. Šioje programoje suklysti galime dar būdami labai jauni ir, svarbiausia, iš padarytų klaidų pasimokyti. Ateityje šios pamokos padės geriau kurti ir valdyti verslą. Taip pat mokykloje kurdami jaunąją bendrovę tobuliname verslumo įgūdžius, laviname kūrybiškumą bei iniciatyvumą“, – pasakoja moksleiviai.

Skatina aplinkosaugą

„MantusBee“ – tai bendrovė, prikelianti seną tekstilę naujam gyvenimui“, – save pristato Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos jaunieji antrepreneriai. Jeigu spintoje turite seną ir jau nebenešiojamą, bet jums patinkantį drabužį, atsinešę jį į Sostinės jaunųjų bendrovių eXpo galite perduoti komandai „MantusBee“, o jie jums jūsų mėgstamą rūbą grąžins atnaujintą. Moksleiviai patys, savo rankomis, atsižvelgdami į kiekvieno kliento poreikius piešia, karpo, siuvinėja, persiuva ir kitaip unikaliai atnaujina nebenešiojamus drabužius. Dar daugiau, senas medžiagas moksleiviai panaudoja maišelių gamybai. „Vieni jų skirti pirkiniams, į kitus galite susidėti savo daiktus ir nešiotis kaip stilingą aksesuarą. Dar kitus maišelius galite panaudoti norint, kad kvepėtų jūsų spinta ar kambarys“, – pasakoja jaunuoliai.

Būtent tokio verslo imtis moksleiviai sugalvojo pamatę kokiais milžiniškais kiekiais yra gaminama ir išmetama tekstilė. „Jos per akis užtektų visam pasauliui!“ – nustebę bendrovės atstovai. Jaunuoliai pasakoja norintys tai sustabdyti – šio tikslo vedami jie ir įkūrė jaunąją bendrovę, kuri surenka nebereikalingą tekstilę, ją atnaujina ir perleidžia naujam vartotojui.

Jaunosios bendrovės atstovai teigia, kad visai nesvarbu ar nori įkurti verslą, ar ne – verslumas yra savybė, kuri padės realizuoti užsibrėžtus tikslus. „O tikslų turime mes visi! Juos realizuoti dažniausiai būna sunku, tačiau tikslus įgyvendinę pajuntame pilnatvės jausmą – juk padarėme tai ko siekėme! Siekdami savo svajonių mes mokomės ir tobulėjame, tuo pačiu, po truputį, tapdami ir savo srities profesionalais bei geresniais žmonėmis“, – samprotauja komandos nariai.

Vilniaus Žirmūnų gimnazijos auklėtinių jaunoji bendrovė „Arborus“ jauno verslo mugėje siūlys paslaugą – pagal užsakymą, už nedidelę kainą sodinti medžius. „Taip siekiame kovoti su klimato kaita ir išsaugoti miesto žalumą. Žmonės gali užsakyti medžių sodinimą mieste ir taip padėti kurti žalesnį ir gyvesnį miestą”, – apie savo veiklą, kuriai idėja kilo matant kaip kertami medžiai, pasakoja entuziastai.

Moksleiviai tikisi, kad jų vystomas verslas ne tik prisidės prie gamtos puoselėjimo, tačiau ir suburs bendruomenę geriems darbams. Taip pat paskatins žmones veiksmų imtis ir individualiai, savarankiškai. Į kiekvieną medžių sodinimą moksleiviai pasakoja kviesiantys visus norinčius prisidėti, o pasiteisinimas, kad medžių sodinti nemokate komandai nė motais, nes jaunieji antrepreneriai pasiruošę jus to išmokyti.

Net 49 jauni verslai

Be šių, Sostinės jaunųjų bendrovių eXpo rasite ir beveik pusšimtį kitų mokyklose kuriamų produktų ir vystomų paslaugų. Keletas jų: sveikesnė užkandžių alternatyva – ekologiškose pakuotėse parduodami džiovinti vaisiai ir daržovės, aplinkai nekenkiantys, originalaus, rankomis piešto dizaino ir lietuviškais simboliais puošti medžiaginiai maišeliai, stresui mažinti skirta paauglių pokalbių svetainė, kurioje moksleiviai galės anonimiškai bendrauti tarpusavyje ir iš specialistų sulaukti atsakymų į jiems rūpimus klausimus, taip pat išmokti valdyti stresą. Taip pat artimo bendravimo svarbą primenantis, asmenybės kūrimąsi ir vaizduotės bei oratorinių gebėjimų lavinimą skatinantis stalo žaidimas, ekologiška, kietos konsistencijos, su aktyvinta anglimi pagaminta ir rūšiuojamame įpakavime parduodama dantų pasta, rankų darbo, iš nepanaudotų kokybiškos 100 proc. medvilnės audinio atraižų gaminami veido valymo padeliai, pakeisiantys vienkartinius vatos diskelius, natūralios kūno šveitimo kempines, pagamintos be jokių priedų, tik iš egzotinių agurkų plaušenių.

„AcceleratorX“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniuje pagerintas buvimo ledo gniaužtuose rekordas (3)

Agentūra „Factum“ registravo pagerintą grūdinimosi rekordą, atskleidžiantį žmogaus...

Sulaukusi skundų tobulinama neregiams skirta Vilniaus viešojo transporto programėlė (1)

Reaguodama į neregių ir silpnaregių skundus dėl prastai sostinėje veikiančios jiems skirtos...

Šalia Vilniaus kyla vienas didžiausių Lietuvoje kotedžų kvartalų (235)

Nekilnojamojo turto plėtotojos „Grand House LT“ vystomas kotedžų kvartalas Antežeriuose,...

Karoliniškėse pradedamos verslo centro statybos

Statybos bendrovė „ Conresta “ ir nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“...

Vilniuje atsiras dar dvi „Barboros“ „drive-in“ stotelės

Didžiausia Baltijos šalyse elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“...

Top naujienos

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (99)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (254)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (407)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (4)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (101)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (1)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (65)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

6 minučių taisyklė – raktas į dar didesnį seksualinį pasitenkinimą (2)

Specialistai primena be galo paprastą šešių minučių taisyklę, kurios laikantis seksas...

Iš parduotuvės išėjęs vyras rado savo automobilį nublokštą į gatvės vidurį, netoliese – sumaitotas BMW (105)

Šeštadienio vakarą, apie 18.30 val., Vilniaus pakraštyje, Grigaičiuose , Pergalės g.,...

|Maža didelių žinių kaina