Teatro ir muzikos pasirodymai

Trakų gimtadienio dieną, rugsėjo 8-ąją, Trakų Salos pilies (Karaimų g. 43C) vidiniame kieme daug įsimintinų įspūdžių dovanos nemokamas koncertas, kuriame pasirodys pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas Saulius Petreikis su grupe, legendinė grupė „Rondo“ ir aktorius, režisierius, kompozitorius Vidas Bareikis su grupe. Koncertinę programą tą vakarą išskirtinai apšviestoje Trakų Salos pilyje vainikuos Trakų karališkojo teatro ir jų draugų (Rūdiškių ir Vievio teatrų, akrobatų, gimnastų, šokėjų trupių, solistų) keturių dalių šviesos ir muzikos spektaklis „Blyksnis žvaigždės“ iš ciklo „Trakų legendos“, kuriame netrūks ir lazerių šou elementų.

Trakų karališkasis teatras su partneriais įvairių miestui svarbių sukakčių, švenčių metu susirinkusiesiems prie Galvės ežero atverdavo Trakų legendas – t. y. pristatydavo į vaizdinį rūbą įvilktus įvairius istorijos momentus atspindinčius pasakojimus. Dažniausiai tai vykdavo atviroje, plačioje erdvėje, o šiemet pirmą kartą – Trakų Salos pilies vidiniame kieme. Paklaustas apie šių metų pasirodymą, režisierius Vytautas Mikalauskas pabrėžė, kad tai bus masiškiausias iš visų ligi šiol buvusių reginių, jame dalyvaus apie šimtas asmenų (pirmaeilius ir antraeilius vaidmenis atliekančių aktorių). Jis bus kupinas ekspresijos, kontrastų, žaismo, netikėtumų.

Štai „Gimimu“ pavadinta pirma spektaklio dalis bus itin efektinga, įspūdingus elementus atliks akrobatai, gimnastai, bus daug garso, šviesos, dūmų, o antra dalis „Prasmė“ jau bus visiškai kitokia, jos metu žiūrovams bus atvertas dar niekad anksčiau nestatytas spektaklis „Dievai miršta kovodami“, kurio ištrauką vaidins aktorius Giedrius Arbačiauskas. Trečia dalis – „Likimas“, ji skirta paskutiniam Jogailaičių dinastijos atstovui Žygimantui Augustui ir žymi dinastijos pabaigą. Na, o „Dabartis“ vėlgi pateiks daugybę staigmenų.

Be jau minėtų teatrų, scenoje pasirodys Anykščių kultūros centro istorinio šokio studija „Baltoji pavana“ (vad. J. Uselienė), gimnastė Saulė Pipirė, akrobatų trupė „Insomnis“, šokio teatras „Solė“, solistė Virginija iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, choras. Kaip teigė režisierius V. Mikalauskas, daug dėmesio skiriama apšvietimo ir spalvų efektams. Šviesa tarsi taps dar vienu atlikėju, atkartojančiu scenoje vykstantį veiksmą – pasitelkus įvairius efektus, lazerius, bus apšviestas ne tik vidinis pilies kiemas, bet ir išorinė pilies dalis, tad reginys bus nepakartojamas. Režisierius priminė, kad svarbu šiai šventei sukurti ypatingą aurą – juk tai pirmasis viešai ir aiškiai švenčiamas Trakų gimtadienis. Istorija bus pateikiama per vaizdą, garsą ir mintį, tad bus įdomu jaunimui ir vyresniajai kartai.

Su trenksmu Trakų Salos pilyje užbaigus pirmą šventės dieną, koncertai vyks ir penktadienį bei šeštadienį. Rugsėjo 9 d. 20.00 val. apžvalgos aikštelėje priešais Trakų Salos pilį (Karaimų g. 53A) prasidės Gabrieliaus Vagelio solo koncertinė programa, o nuo 21 val. toje pačioje scenoje pasirodys DJ Jovani (Jonas Nainys).

Jubiliejui – ypatinga festivalio programa

Jau kurį laiką trakiečius ir miesto svečius užsukti į parkelį šalia Karaimų g. 1A ragina sūpuoklės. Vis dėlto čia apsilankyti rusėjo 10 d. knietės dar labiau, mat, šią vietą savo koncertui pasirinko iš Ukrainos atvykusi dainininkė Darija Repalo. Ypatinga atlikėja, o ir koncertas išskirtinis – tai vienas festivalio „Trans / Misijos Balticum“ renginių.

Rugsėjo 4–11 d. ir spalio 9–28 d. vyks tarptautinis menų festivalis „Trans / Misijos Balticum“, jungiantis teatrus iš keturių valstybių – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos. Festivalio organizatoriai šiemet taip pat atsižvelgė į Trakų 700 metų sukaktį ir padovanojo būtent šiai progai skirtą pluoštą renginių, beje, šiųmetinio festivalio šūkis: „Trakai 700, kablelis istorijoje.“

Nors visa rugsėjo 8 d. festivalio programa skirta Trakų gimtadieniui, tačiau ir kitomis dienomis Trakų kultūros rūmuose (Vytauto g. 69) vyks šventei skirti pasirodymai. Štai rugsėjo 9 d. žiūrovams bus pristatytas Latvijos valstybinio Daugpilio teatro judesio spektaklis „Iš pradžių buvo…“ (rež. O. Šapošnikovs), o rugsėjo 11 d. – OKT / Vilniaus miesto teatro spektaklis „Pelikanas“ (rež. N. Jasinskas) pagal švedų klasiko Augusto Strindbergo pjesę.

Šio festivalio garbės globėjai yra Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos Respublikos Seimo narė Edita Rudelienė ir Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius.

Jaunimui – nuotykiai, atradimai ir koralų kupina muzikos jūra

Rugsėjo 8 d. apžvalgos aikštelėje (Karaimų g. 53A, Trakai) Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centras su partneriais Lentvario kultūros rūmais ir Trakų turizmo ir informacijos centru sukurs erdvę, kurioje bus laukiamas jaunimas.

Iš viso rajono atvykę jaunuoliai dalyvaus orientavimosi sporto varžybose „Šliaužte, bėgte surask mane“, o po apdovanojimų ceremonijos susitiks „Gyvojoje bibliotekoje“, kurioje bendraus su jaunimo politikos ir darbo su jaunimu srities mokymų vadovu ir tyrėju, aštuoniolika metų dirbančiu Lietuvoje ir Europoje, Politikos tyrimų ir analizės instituto steigėju Nerijumi Miginiu, irkluotoju, daugkartiniu Lietuvos bei dukart Europos čempionu, 2016 m. vasaros olimpinių žaidynių Rio de Žaneire sidabro medalio laimėtoju, VšĮ Ritterio sporto akademijos vadovu Sauliumi Ritter ir sklandytuvo pilotu, Lietuvos čempionatų ir taurių prizininku, nuolatiniu Lietuvos rinktinės nariu, atstovaujančiu Lietuvai Europos ir Pasaulio čempionatuose, Joriu Vainiumi. Beje, J. Vainius šiemet vėl tapo Lietuvos čempionu (pirmąkart 2019 m.) ir Baltijos taurės laimėtoju, o pasaulio sklandytojų reitingo sąraše šiuo metu yra 35-as iš 5000 reitinguojamų sportininkų. Taip pat lauks smagus susitikimas su neįkainojamos patirties dirbant su jaunimu turinčiu jaunu politiku, Trakų rajono savivaldybės meru Andriumi Šatevičiumi, supažindinsiančiu ir su Trakų rajono savivaldybės jaunimo politikos gairėmis.

Po malonių ir netikėtumų kupinų pokalbių visi laukiami Gintarės Bauerytės ir Emilijos Statinaitės gyvo garso koncerte. Šias atlikėjas supažindino muzika ir muzikavimas, savo dainomis jos kalba apie jaunimui rūpimus dalykus, tekančio gyvenimo pastebėjimus, dalijasi atradimais. Gintarė kuria autorines dainas, taip pat melodiją poetų tekstams ir savo kūryba įjautrinus vaizduotę kviečia kartu panirti į šviesią nostalgiją. Emilija dažniausiai įdainuoja eiles, o muzika nori kurti erdvę, į kurią visi drauge panirtų tarsi povandeniniu laivu į jūros dugną apžiūrėti koralų.

Jaunimui skirtą renginį globoja Lietuvos Respublikos Seimo narė Edita Rudelienė, o varžybų nugalėtojų apdovanojimus įsteigė Trakuose ir Trakų rajone įsikūrę „Auto moto parkas“, „Mindaugo laivai“ ir VšĮ „Baltų amatai“.

Žingeidiems ir nenustygstantiems

Labiausiai nenustygstančiųjų taip pat lauks pramogos. Rugsėjo 8 d. 16.00–19.00 val. ir rugsėjo 9–11 d. 10.00–19.00 val. laisvalaikio zonoje prie Galvės ežero (šalia Karaimų g. 57A) įsikūrusiame Kakės Makės pripučiamų batutų mieste mažuosius šventės dalyvius su tėveliais apsilankyti kvies daug juoko ir malonių įspūdžių žadanti Trakų kultūros rūmų komanda. O svarbiausia – ketvirtadienį (rugsėjo 8 d. 16.30–18.30 val.) suspėti į neišdildomą susitikimą su Burbulų Dėde, kuris atliks neįtikėtinus triukus su muilo burbulais, sausuoju ledu, superabsorbentais, spalvotais dūmais ir vaikų dievinamomis ryškiomis glitėsių masėmis. Kaip kartoja pats Burbulų Dėdė: „Linksma šokių muzika ir ilgi spalvoti burbulų šleifai, tįstantys ore, sukelia tikrą laimės pojūtį!“ O kol vieni šėls, kiti galės paragauti saldėsių ar atsipūsti ir pažinimo džiaugsmu pasidalyti visai prie pat įsikūrusiame Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kiemelyje. Beje, Trakų gimtadienio dieną, rugsėjo 8-ąją, visos vaikams skirtos pramogos (išskyrus maistą) – nemokamos.

Karaimų saloje šurmuliuos amatininkų mugė

Šventinis bruzdesys, malonūs vaizdai ir kvapai atvykusiuosius trauks į miestą ir Trakų Salos pilį tiltais jungiančią Karaimų (Kopūstinės) salą. Šioje paslaptingoje senųjų pasakojimų, legendų gaubiamoje erdvėje keturias dienas, rugsėjo 8–11 d., nuo 10 iki 19 val. vyks mugė. Joje išraiškingai pasipuošę ir Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos bei Trakų krašto tradicinių amatų centro globojami savo dirbinius, sertifikuotus tautinio paveldo produktus pristatys meistrai, tautodailininkai, amatininkai, o gomurius šviežiais, tradiciniais gaminiais palepins ūkininkai. Beje, rugsėjo 9 d. 17.00 val. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose (Užtrakio g. 17) bus atidaryta Trakų krašto amatininkų ir tautodailininkų darbų paroda „Ide daila“.

Tokia vieta miesto jubiliejui skirtai mugei pasirinkta neatsitiktinai. Pasakojama, kad šioje saloje įsikūrusiame sargybos forposte karaimai saugojo Trakų Salos pilį ir Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą, tad 1994 m. čia buvo pastatytas skulptoriaus Ipolito Užkurnio sukurtas šiam kunigaikščiui atminti skirtas medinis paminklas. Taip pat šiemet nuo rugpjūčio 19 d. čia vyko paroda „Lietuvos karaimai prancūzų fotografo akimis“, kurioje pirmąkart Lietuvoje eksponuoti fotografo Olivier Beytout darbai. Nuotraukas jis sukūrė 1995 m., kai keliaudamas po Lietuvą susitiko su Trakuose ir Vilniuje gyvenančiais karaimais. Šis garsus fotografas, besidomintis įvairiomis tautomis ir kultūromis, jau yra išleidęs fotografijų albumus apie Maroką, Haitį, Kubą, Senegalą ir Prancūziją, tad ir šioje parodoje pateikiamose fotografijose – ne tik veidai, bet ir karaimų kultūros elementai (paveldas, tradicijos, aplinka). Džiugu, kad 2022-aisiais istorinėje sostinėje yra net dvi progos prisiminti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – sukanka ir 625 metai nuo kunigaikščio Vytauto kvietimo čia įsikurti karaimams.

Teskamba Trakai!

Ištisus 2022-uosius Trakuose ir rajone vyksta Trakų įkūrimo 700 metų jubiliejui, Lietuvos karaimų ir Lietuvos jaunimo metams skirti renginiai. Baigiantis metams, rims šventinių renginių siautulys, tačiau atmintyje išliks jų metu patirtos šviesios akimirkos. Kad tų akimirkų būtų kuo daugiau ir kuo džiugesnių, stengiasi daugybė žmonių. Šios šventės proga jie dovanoja savo kūrinius, talentą, darbą, rūpestį. Vienas tokių Trakų 700-osioms metinėms skirtų kūrinių – tai „Skambantis angelas“, kuris laimins Trakus ir Angelų kalvos (Būdos k., Trakų r.) lankytojus. Šį angelą sukūrė skulptorius Kęstutis Musteikis, o suvirinimo darbus atliko UAB „Akvatermika“. Viena iš Angelų kalvos įkūrėjų dr. Lolita Jolanta Piličiauskaitė-Navickienė sakė, kad sukurti skambantį angelą įkvėpė didžiulis noras atkartoti Trakų skambesį, gamtos ir kultūros dermę juose, ir Zadaro mieste, Kroatijoje, matyti ir girdėti jūros vargonai (arch. N. Bašič) – akustikos ir architektūros šedevras. Kalvoje tai bus penkiasdešimt ketvirtas angelas, tačiau išskirtinis – fleitas primenančiais nerūdijančio plieno vamzdžiais grodamas vėjas primins Trakų svarbą ir garsą Lietuvoje ir pasaulyje.