aA
Bažnyčios gatvėje praėjusią savaitę vyko priverstiniai vieno ukmergiškio būsto švarinimo darbai.
Sąvartynu paverstą ukmergiškio būstą kuopti teko net šakėmis: nesitvarko, nes laukia mirties
© ukzinios.lt nuotr.

Šiukšlynu paverstą būstą šakėmis ir kastuvais kuopė atvykę darbininkai. Informacinių technologijų specialistu dirbantis būsto šeimininkas tikina nesitvarkantis, nes... laukia mirties. O tuo metu kaimynai priversti kentėti smarvę ir baiminasi ligų protrūkio.

Ukmergiškė Asta pasakojo, kad Bažnyčios gatvėje stovinčiame mediniame daugiabučiame name butą nusipirko prieš du dešimtmečius. Maždaug prieš šešerius metus dėl to labai pasigailėjo, nes Astos kambariuose pradėjo sklisti smarvė, kuri pamažu darėsi vis stipresnė.

Senamiesčio zonoje esančiame dviejų aukštų name gyvena 6 šeimos. Spėjo, kad smarvė sklinda nuo antrame aukšte gyvenančio kaimyno Virginijaus.

Nuo 2014 metų Asta ne kartą kreipėsi į policiją, savivaldybę, visuomenės sveikatos centrą dėl sklindančios smarvės ir bute galimai netinkamai laikomų gyvūnų. Tarnybos atsakydavo, kad į butą nėra galimybės patekti.

Laikė kates

Pavyzdžiui, 2018 metais rajono savivaldybės atsiųstame atsakyme gyventojams rašoma, kad į butą ne kartą bandyta patekti, bet niekas durų neatidaro. Į savivaldybę iškviestas pasiaiškinti būsto šeimininkas Virginijus neatvyksta.

Pasak Astos, tais pačiais metais tuo pačiu klausimu savivaldybei teiktas ir dar vienas panašus skundas. Ir tada atsakyta, kad į butą neįmanoma patekti.

Sąvartynu paverstą ukmergiškio būstą kuopti teko net šakėmis: nesitvarko, nes laukia mirties
© ukzinios.lt nuotr.


Iš pradžių Asta teisybės ieškojo viena, be kaimynų palaikymo. Paskui jau ir kaimynai prisijungė.

Pernai gyventojai vėl šaukėsi pagalbos, ragindami atkreipti dėmesį į jų bėdą. Sako, savivaldybėje tada jau buvo sudaryta darbo grupė, imti kvapų ėminiai, o ištyrus, rasta nukrypimų nuo normos.

Be to, tais metais dėl gyvūnų nepriežiūros iš Virginijaus buvo paimti du katinai. Vyrui už tai yra skirtos piniginės baudos. Bet tai ir viskas. Smarvė dėl to nė kiek nesumažėjo.

Asta pasakojo, kad į Virginijaus butą per visus šešerius metus, nuo pat problemos atsiradimo, nebuvo patekę ne tik savivaldybės darbuotojai. Nepavyko to padaryti ir kaimynams, kurie manė, kad smarvė tvyro tik dėl katinų.

Lipo pro langą

Pasak Astos, šiemet situacija darėsi vis prastesnė – smarvė vis aštriau rietė nosį. Ir štai visai neseniai, lapkričio viduryje, į Virginijaus butą galiausiai buvo patekta talkinant ugniagesiams, mat kilo įtarimas, ar tik kaimynui kas nenutiko – labai jau pas jį tylu pasidarė.

Į medinio namo antrą aukštą ugniagesiai pateko pastatę kopėčias. Viduje rado baisų vaizdą. Kambariuose buvo sukrautos kaugės šiukšlių, o ant jų gulėjo šeimininkas. Tąsyk vyras buvo išvesdintas, jam reikėjo medikų pagalbos. Žmogus savaitę gulėjo ligoninėje. Jis pats pasirašė raštą, kad pasižada iki gruodžio išsikuopti.

Sąvartynu paverstą ukmergiškio būstą kuopti teko net šakėmis: nesitvarko, nes laukia mirties
© ukzinios.lt nuotr.


Tačiau gyventojai nutarė nebelaukti – reikalavo, kad sąvartynu paverstą kaimyno butą iškuoptų tarnybos. Ir štai pagaliau gavo ilgai lauktą žinią – seniūnijos darbuotojai atvyks ir padės iškuopti būstą.

Sukaupto šlamšto buvo daugybė – atvykusiems vyrams šiam darbui dienos neužteko. Dirbo bent kelias. Šiukšles iš buto žiaukčiodami nuo smarvės darbininkai kasė kastuvais ir krovė į didžiulius maišus. Šiuos tempė į lauką.

Padarė sąvartyną

Praėjusią savaitę lydimi Astos atvykome į šio įvykio vietą. Kieme radome gal pusšimtį surikiuotų šiukšlių maišų. Ir tai – dar ne viskas – darbai buvo tik įpusėję.

Du pašnekinti darbininkai pasakojo, kad žmogaus būstas buvo paverstas tikrų tikriausiu sąvartynu. Rado net nugaišusių žiurkių. Panašu, kad atliekos iš namų nebuvo išneštos metų metus – viskas mesta ant žemės sluoksniuota ir pūdyta.

Vienas iš seniūnijos atsiųstų darbininkų tokio bjauraus darbo atsisakė. Sakė baiminasi, kad į namus neparneštų parazitų ir ligų.

Tvarkant patalpą buto palėpėje paaiškėjo, kad čia tiesiog ant grindų gyventojas atlikdavo ir gamtinius reikalus. Turinį nuo grindų teko gremžti.

Žmogus ant tų šiukšlių ir miegojo. Sąvartynas vyrui atstojo ir lovą, ir kėdę, ir stalą.

Iškuopus būstą, jame neliko jokio baldo. Kaimynai nežino, kur ir kada dingo visi baldai. Juk tikėtina, kažkada jų būta.

Laukia mirties

Kartu su Asta kopiame į Virginijaus namus. Nors dalis šiukšlių jau išnešta, pagal laiptinėje tvyrančią smarvę taip neatrodo.

Virginijus pasitiko taikiai, įleido vidun ir aprodė kastuvais nuo nešvarumų gremžtą būstą.

Labiau nei aplinka sukrėtė priežastis, kurią įvardijo tokį gyvenimą pasirinkęs pusamžis vyras. Aiškino, kad nesitvarko, nes medikai nustatė jam mirtiną ligą. Esą vis tiek greitai mirs.

Vyras, pasirodo, nėra girtuoklis ar bėdžius – dirba informacinių technologijų specialistu vienoje žinomoje Vilniuje esančioje įmonėje. Nuo pat kovo mėnesį prasidėjusio karantino ukmergiškis darbuojasi nuotoliniu būdu. Kadangi neturi stalo, kompiuterį, matyt, statė ant šiukšlių kalno.

Virginijus pasakojo šiame mediniame name gyvenantis jau beveik penkis dešimtmečius – nuo pat vaikystės. Kadais tvarkėsi, tačiau išgirdęs apie esą mirtiną ligą – nustojo. Ar seniai įprato prie baisios smarvės? Tvirtino jos nejaučiantis – dėl galvos smegenų pakitimų esą prarado uoslę.

Virginijus nežadėjo, kad po priverstinio jo būsto iškuopimo toliau jau pats tvarkysis ir taps švaruoliu, nes neturi gyvenimo prasmės – laukia mirties.

Kaip gyventi kaimynystėje?

Praėjus kelioms dienoms po kuopimo darbų, pasidomėjome kaip viskas klostosi toliau.

Asta pasakojo, kad kaimyno būstas buvo dezinfekuotas. Gal bent šimtas maišų iš kiemo išgabenta. Vis dėlto, mano, kad dezinfekcijos reiktų labai rimtos – juk namas medinis, nežinia, kas į medieną įsigėrė. Grėsmė kyla ir dėl elektros – gal puvinys jau pažeidė elektros instaliaciją.

Sąvartynu paverstą ukmergiškio būstą kuopti teko net šakėmis: nesitvarko, nes laukia mirties
© ukzinios.lt nuotr.

Tačiau dėl ateities moteriai kyla daugybė klausimų. Juk, iškuopus būstą, jų kaimynas liks jame. Greičiausiai atliekų kaupti nesiliaus. Tačiau negi ir toliau taip gyvendamas kels grėsmę aplinkiniams? Vien todėl, kad turi darbą ir neprašo pašalpų. Juk akivaizdu, kad žmogui reikalinga pagalba.

Gyvenimo būdą stebės

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas sako žinantis šią istoriją. Buvo sąvartynu paverstame bute.

Pasakojo, kad vaizdas, kai ant metro aukščio šiukšlių krūvos sėdintis vyras dirba kompiuteriu patamsyje, buvo sukrečiantis, lyg iš kokio fantastinio filmo.

Pasirodo, Virginijaus bute nėra net elektros. Nuotoliniu būdu dirbantis specialistas naudojasi kompiuteriu su pakraunamu akumuliatoriumi. Tikina, kad kitoms reikmėms elektros jam nereikia.

Direktorius D. Varnas sako bendravęs su tuo vyru, bandęs išsiaiškinti, kodėl pasirinko tokį gyvenimą. Bet išgirdo, kad vyras teisinasi liga ir tuo, kad esą jam nedaug likę gyventi.

D.Varnas džiaugiasi bent tuo, kad pavyko taikiai sutarti su žmogumi dėl jo privataus buto iškuopimo – tam prireikė jo sutikimo. Artimiausiu metu išvalys ir gretimą, vyro iš mamos paveldėtą ir taip pat sąvartynu paverstą butą.

„Esame įsprausti į įstatymų rėmus. Kai žmogus atsisako pagalbos, per prievartą jos suteikti negalime. Siūlėm jam specialistų pagalbą. Siūlėm įvesti elektrą, atvežti baldų. Bet jis visko atsisako“, – pasakojo direktorius.

Pasak jo, ši situacija tikrai išskirtinė labiausiai dėl to, kad šiukšlynu savo butą pavertęs vyras yra dirbantis, jo butas yra privatus, o namas nėra administruojamas savivaldybės įmonės. Tvarkosi patys gyventojai. Dėl to patekimas į privačią valdą yra labai apsunkintas.

Žadėjo, kad ateityje dės visas pastangas, jog šio ukmergiškio gyvenimo būdas būtų stebimas. Pas jį karts nuo karto lankysis socialinis darbuotojas. Taip pat ketinama pabendrauti su vyro darbdaviais. Galbūt šie padės, paskatins.

Deja, jokie žingsniai negali būti žengiami be asmens sutikimo. Teikiant medicinos, socialinę ar bent kokią kitą pagalbą, reikia, kad žmogus to norėtų.

Vis dėlto, dėl šios neeilinės situacijos savivaldybėje žadama keisti net tvarkas, pagal kurias gyventojai bus įpareigojami tvarkyti ne tik savo kiemo teritorijas, bet ir būstus, kad šie nepavirstų pūvančiais šiukšlynais ir nekeltų grėsmės aplinkiniams.

ukzinios
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
4.6341

Rudenį Vilniuje, Šeimyniškių gatvėje, planuojama pradėti gyvenamojo namo „CityZen“ statybas (2)

„CityZen“ projekte bus pastatyti 302 butai ir apie 2.000 kv. m komercinių patalpų pirmuose...

Pilaitėje prasideda antrasis požeminės pėsčiųjų perėjos statybų etapas bus įrengti laikini eismo ribojimai

Pilaitės rajone startuoja antrasis požeminės pėsčiųjų perėjos statybų etapas ties Vydūno ir...

Gera žinia Vilniaus gyventojams: prasideda vandens gertuvių sezonas miesto erdvėse (3)

Atšilus orams vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe...

Vilniuje – devyni nauji viešojo transporto maršrutai, virš 20 ekologiškų autobusų (2)

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba...

Neįprastas būdas aktyvumui skatinti: vilniečiai kviečiami eiti už savo rajoną (4)

Karantino metu darbo ir laisvalaikio veikloms persikėlus į namus, stipriai sumažėjo gyventojų...

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (501)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (36)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (5)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (39)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

JAV po konflikto 12-mečio gimtadienio šventėje kilo susišaudymas, sužeisti 9 paaugliai (24)

Policijos teigimu, per gimtadienio šventę įvykusiame susišaudyme buvo panaudotas daugiau nei...

Transliacija / Aš ikona. Investicijos į nekilnojamąjį turtą: Bunkė svarsto apie dar vieną būstą pajūryje (4)

Antradienio laidoje "Aš Ikona" - apie investicijas į nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Kainoms...

Miglė Rakauskaitė | D+

Be Atlantidos egzistuoja ir dar vienas „prarastas“ miestas: vietinių papasakotos legendos užkariautojams susuko protą

Aukso geismas apima visas eras, rases ir tautybes. Net ir mažas aukso kiekis, atrodo, sužadina...

Įvyko konfliktas su partneriu? Atminkite: šių dviejų frazių pykstantis sakyti nevalia (1)

Kai kolega pastato į šaldytuvą tuščią pieno butelį, mes kartais vien nusistebime. Daugių...

Pirmose Eurolygos ketvirtfinalio rungtynėse „Anadolu Efes“ sutriuškino „Real“ krepšininkus

Antradienio vakarą prasidėjo Eurolygos ketvirtfinalio etapo kovos. Pirmosios akis į akį susidūrė...