aA
Tarpukaryje Aukštadvario apylinkė laikyta viena gražiausių Lietuvoje. Apylinkių žemės paviršius buvo nusėtas kalvomis. Jų priskaičiuota daugiau nei du šimtai. Manoma, kad tai slenkančių ledynų darbo rezultatas. Tarp kalvų telkšojo skaidrūs ežerai, geltoni smėlynai ir rudi žvyro karjerai. O žmonės iš dirvožemio rinkdavo akmenis vežimais.
Aukštadvaris
© Autoriaus archyvas

Dešiniajame Verknės upelio krante stovi senas Aukštadvario miestelis. Šešiolikto amžiaus pradžioje vietovę dažnai lankydavo Lietuvos kunigaikščiai. Aukštoje vietoje pastatytas dvaras buvo turtingas ir didelis. 1518 metais iškilo pirmosios bažnyčios bokštai. Kiek vėliau Aukštadvariui suteiktos miestelio teisės ir privilegijos.

Karalius Aukštadvarį padovanojo iš Maskvos pabėgusiam didikui Jonui Lackiui. O bajoro palikuonys šeimininkavo mieste daugybę metų. Netoli miestelio stovintis Aukštadvario piliakalnis tarpukaryje vadintas pilies kalnu. Padavimai teigia, kad piliakalnio istorija liudijo Lackių giminės ištakas.

Jonas Lackis iš Maskvos bėgo bijodamas rusų keršto ir caro rūstybės. Įsimylėjo maskvėno gražuolę žmoną, ir ją pagrobė. Nuskriaustas rusų bajoras ieškojo teisybės, tačiau niekas nenorėjo pyktis su galingu Jonu Lackiu. Pajutęs pavojų dėl apkalbų, lietuvis konkurentą liepė pakabinti už kojų ir nuplakti. Žiaurus smurtas sukėlė kitų Maskvos bajorų pyktį. Maskvėnai būriais pradėjo puldinėti Jono namus. Išsigandęs didikas pasiėmė pagrobtąją žmoną ir pasitraukė į Lietuvą.

Bajoras suvarė į miestelio aikštę visus baudžiauninkus ir liepė nuplakti. Priežastis – abejingai gesintas gaisras. Žmonės išsibėgiojo į miškus, miestelyje liko tik vaikai ir seniai.
Tomas Sušinskas

Lietuvoje buvo gana maloniai sutiktas, kartu su juo atvyko keli šimtai rusų sentikių. Visi apsigyveno Aukštadvario apylinkėje. Jono Lackio anūkas tapo žemaičių seniūnu ir 1629 m. pastatė Aukštadvarį mūrinę bažnyčią ir Domininkonų vienuolyną. Vienuoliai įsteigė mokyklą, tačiau mokytojai engdavo lietuvių vaikus ir vertė kalbėti lenkiškai.

Aukštadvaris
Aukštadvaris
© Autoriaus archyvas

Paskutinio Lackio rūmai stovėjo Aukštadvario piliakalnio viršūnėje. Pilaitę niokojo gaisrai, žuvo gražuolė žmona ir vienintelis sūnus. Bajoras suvarė į miestelio aikštę visus baudžiauninkus ir liepė nuplakti. Priežastis – abejingai gesintas gaisras. Žmonės išsibėgiojo į miškus, miestelyje liko tik vaikai ir seniai.

Po nepavykusio sukilimo 1832 metais rusai panaikino domininkonų vienuolyną ir parapiją, konfiskavo visus turtus. Lackių giminės statytą bažnyčią pavertė cerkve, o vienuolyną kareivių kazerma. Daugybę dešimtmečių miestelio katalikai neturėjo savo šventovės. Aukštadvaris tapo provoslavų parapija, o katalikų kunigą A. Jakavičių ištrėmė į Sibirą.

Netoli Aukštadvario stūkso Šibos arba Kartuvių kalnu vadinamas piliakalnis. Kalno viršūnėje pagonys lietuviai pasistatė pilį. Vėliau ši vieta puikiai tiko egzekucijoms vykdyti.
Tomas Sušinskas

Pirmojo pasaulinio karo metu bažnyčioje virtusioje cerkve vokiečiai laikė grūdus. Vėliau Lenino revoliucijos apakinti bolševikai šventoriuje įsirengė šokių salę. Vietos gyventojai į tokius šokius nevaikščiojo. Todėl armoniką čirpindavo vieninteliai raudonarmiečiai, o nuo sakyklos skambėjo rusų komisarų prakalbos.

Netoli Aukštadvario stūkso Šibos arba Kartuvių kalnu vadinamas piliakalnis. Kalno viršūnėje pagonys lietuviai pasistatė pilį. Vėliau ši vieta puikiai tiko egzekucijoms vykdyti.

Aukštadvaris
Aukštadvaris
© Autoriaus archyvas

Devynioliktame šimtmetyje dvarininkai kardavo nepaklusnius baudžiauninkus. Dar anksčiau švedų karininkai naikindavo lietuvius. Napoleono žygio į Rusiją metu prancūzai gyvybę atimdavo saviškiams: dezertyrams ir marodieriams.

Devynioliktame amžiuje apylinkėse siautė plėšikų gauja. Antrojo sukilimo prieš caro valdžią metu sukilėliai išgaudė plėšikus po vieną. Kartuvių kalnelio medžių šakose tabaluodavo ištisas kojų miškas.

Todėl vėliau vietiniai vengdavo piliakalnio iš tolo. Mamos kalnelio šmėklomis gąsdindavo nepaklusnius vaikus. O drąsesnis kaimo jaunimas kasinėdavo papėdes tikėdamasis rasti užkastas auksines Napoleono monetas.

Po pirmojo pasaulinio karo ūkio jau nebebuvo. Vokiečiai nuo kranto pyškindavo žuveles ir samčiais traukdavo iš tvenkinio.
Tomas Sušinskas

Bene garsiausia Aukštadvario apylinkėse yra Napoleono kepure vadinama kalva. Padavimuose galima rasti įvairių piliakalnio legendų. Senoliai porina, kad nuo piliakalnio Napoleonas apžvelgęs panoramą. O papėdėje stūksojo tūkstančių kareivių stovykla. Kiti mano, kad Napoleono kepurės forma priminė kalvos siluetą. Tarpukaryje kalvoje kasinėdavo vietinis jaunimas. Rasdavo įvairiausių tautų sidabrinių monetų.

Aukštadvaris su visais savo piliakalniais strategiškai buvo labai svarbi vieta. Kryžiuočių ordinui miestelis buvo pakeliui į Vilnių ir Trakus. O apylinkėse buvusios pilys užkirsdavo kelią atėjūnams. Aukštaičių ir vokiečių kraujas liedavosi upeliais.

Miestelis prieš Didįjį karą garsėjo pelną nešančiu žuvininkystės verslu. Inžinierius Maliauskas 1906 m. dvare įrengė žuvų auginimo ūkį. Kasmet eksportuodavo keturias tonas žuvies. Penkiolikos tvenkinių žuvų ferma buvo laikoma bene geriausia visoje carinėje Rusijoje. Prekes eksportuodavo į Maskvą, Berlyną, Kijevą. Lietuviškas žuvis ragaudavo caro svita Petrapilyje. Po pirmojo pasaulinio karo ūkio jau nebebuvo. Vokiečiai nuo kranto pyškindavo žuveles ir samčiais traukdavo iš tvenkinio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.6667

Įrengta 1200 naujų vietų automobiliams kiemuose (1)

Daugiabučių namų kiemuose bus daugiau tvarkos ir patogumo: sostinės savivaldybė šiemet įrengė...

Vilniuje – naujas teniso kompleksas (2)

Šeštadienį šalia Kalnėnų ir Pavilnio rajono duris atvėrė naujas keturių aikščių teniso...

Vilnius – pilnas gyvūnų: skulptūrose įamžinti ir katinas, ir ožka (18)

Po visą Vilnių išsimėčiusios gyvūnų skulptūros traukia praeivių žvilgsnius....

Ukmergiškės patirtis: negavusi pranešimo apie siuntinį buvo aprėkta paštininkės (24)

Gyventojai paštu siunčia ir gauna milijonus siuntų. Todėl nutinka, kad jos „pasiklysta“,...

Ruduo sostinėje: per pirmą rudens mėnesį išvežta 900 tonų lapų (3)

Nors trumpam grįžę šilti orai labiau primena vasarą, tačiau krentantys medžių lapai praneša...

Top naujienos

Pranckiečio testas valdančiajai koalicijai: susiklostė ypatingos sąlygos balsuoti papildyta 11:29 val.  (206)

Antradienį paaiškės, ar valdantieji turi bent 71 balsą išspręsti nepasitikėjimo Seimo...

Gyvai / 2020 metų biudžetą pristatęs Šapoka mato smarkiai prastėjančius verslo lūkesčius (52)

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje finansų ministras Vilius Šapoka pateikė 2020 metų...

Šimonytė – apie biudžetą: kažkuria prasme tai yra skandalinga (86)

Seime pateikiant kitų metų biudžetą opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Lemiamas Pranckiečio ir valdančiųjų susirėmimas: darbotvarkė patvirtinta (39)

Seimo antradienio posėdyje bus rengiamas pakartotinis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Prie Norvegijos krantų dreifuojantis Rusijos ledlaužis pasiuntė nelaimės signalą (46)

Rusijos ledlaužis „Tor“, esantis netoli Norvegijos krantų, pasiuntė nelaimės signalą ir...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai (60)

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Pamirškite močiučių patarimus – ekspertė paaiškino, kodėl „namudinė“ kosmetika labiau kenkia nei padeda (18)

Vardan to grožio, visos pasidarėme labai kūrybingos. Bet... jeigu mokame skaniai pagaminti košę,...

Abortą patyrusios lietuvės išpažintis: vaiko abu norėjome, bet kai pastojau, prasidėjo košmaras (21)

Pagal oficialią statistiką Lietuvoje per metus atliekama per 3,5 tūkstančio abortų. Tačiau...

Technologjų bendrovė siūlo daugiau nei 100 tūkst. dolerių: jums tereikia parduoti savo veidą (16)

Norėtumėte važinėti nauju „Porsche“? Taupote pinigų namui? O gal svajojate apie kelionę...

Kaip suprasti, kokio būsto jums reikia: atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki centro,...