aA
Vilniaus Dominikonų gatvėje esantys Vainų rūmai, dar vadinami Pociejų rūmais, kurie kelis pastaruosius dešimtmečius buvo naudojami kaip „Vilniaus vandenų“ administracinis pastatas, gali tapti atviri vilniečiams ir miesto svečiams. 2017 metais jį įsigijusi „Asgaard Property“, priklausanti Danijos investicinei bendrovei „Asgaard A/S“, kartu su paveldosaugos ekspertais pradėjusi tyrinėti statinį atrado sovietmečiu sunaikinto ar paslėpto architektūrinio palikimo.
Vainų rūmai
© Organizatorių nuotr.

„Įsigydami šį kompleksą turėjome planą po remonto jį toliau nuomoti įmonių biurams. Tačiau pradėję tyrinėjimus paveldosaugininkai atrado istorinės architektūros – nuo XV ir XVII a. palikimo, iki XIX ar XX a. pradžios elementų. Šis pastatas visuomet buvo aktyvioje centrinėje miesto dalyje, jame XX a. pradžioje veikė garsusis Marijos Šlapelienės knygynas, parduotuvės. Šie istoriniai momentai ir pagarba architektūriniam paveldui verčia mus pergalvoti pastato viziją – svarstome jį padaryti atviresnį visuomenei“, – sako „Asgaard“ valdybos pirmininkas ir akcininkas Niels Peter Pretzmann.

Jis pastebi, kad vis didesnė dalis Senamiesčio tampa uždaromis teritorijomis, todėl Vainų rūmų atvėrimas būtų istorinės vietos grąžinimas vilniečiams.

„Šiuo metu dirbame prie galimos vizijos, o vienas pagrindinių siekių – atverti rūmų komplekso kiemą, kad į jį galėtų laisvai patekti vilniečiai ir miesto svečiai. Norime perteikti pastato istoriją, restauruoti atrastus seniausius įvairių epochų elementus, kurių dalis siekia net XV amžių. Bendradarbiaujame su paveldosaugininkais ir atsakingomis institucijomis, atliekame tyrimus, o išgryninę viziją ją norėsime aptarti ir su vietos bendruomene“, – teigia N. P. Pretzmann.

Didikų giminės rūmai

Dominikonų gatvėje esantys Vainų rūmai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą minimi 1668 metais kaip Aleksandro Jasienskio Vainos (Vitebsko vaiskio ir Vilniaus pavaivadaičio) mūrnamis. 1698 m. jie jau įvardijami rūmais, turėjusiais dvejus vartus – reprezentacinius į Dominikonų gatvę ir ūkinį įvažiavimą iš Stiklių gatvės pusės.

Vainos – tai viena iš kilmingųjų LDK didikų giminių. Jų giminę sudarė dvi šakos – vieni įsikūrę Žemaitijoje, o kiti kildinami iš gudų, turėjo valdų Gardino srityje. Įvairių šaltinių duomenimis, Vainos buvo susigiminiavę su Radvilomis, Sapiegomis, Oginskiais, Pacais ir kitomis didikų giminėmis.

1700 m. Trakų vaivada Aleksandras Pociejus perėmė rūmus kaip žmonos Teresės Vainaitės kraitį, tačiau dar ne vieną dešimtmetį jie buvo vadinami originaliuoju, Vainų rūmų pavadinimu. Per 1748 m. gaisrą rūmai labai nukentėjo ir buvo ne tik remontuoti, bet ir išplėsti. Tuo metu ties Stiklių gatve buvo pristatytas dviaukštis priestatas.

Tuometinę Vainų rūmų strateginę svarbą atskleidžia ir 1737 m. J.G.M. Fiurstenhofo karinės žvalgybos paskirties Vilniaus miesto planas, kuriame rūmai buvo vienintelis pastatas, pažymėtas kvartale.

Veikė reikšmingiausias lietuviškas knygynas Vilniuje

Tikslių žinių kada rūmai iš Pociejų perėjo kitiems savininkams nėra, tačiau 1816-1825 m. Vilniaus namų sąrašuose savininku nurodomas grafas Kazimieras Umiastovskis. Tuo metu pastatai neteko savo reprezentacinės paskirties.

Vainų rūmai
Vainų rūmai
© Organizatorių nuotr.

1906 - 1945 m. pastato pirmame aukšte ir rūsiuose ties Dominikonų g. veikė Marijos Šlapelienės knygynas, kuris prekiavo Lietuvoje ir užsienyje išleistomis knygomis ir vadovėliais. Kieme buvo įsikūrę tipografijos meistrai. Pastate iš viso veikė 10 parduotuvių, daugiausia – iš Stiklių g. pusės, taip pat arbatinė, kepykla.

1940 m. pastatų kompleksas buvo nacionalizuotas. Po Antrojo pasaulinio karo naudotas kaip komunistinio jaunimo CK laikraščių ir žurnalų leidykla, pirčių-skalbyklų trestas. 1968 - 1973 m. rūmai buvo rekonstruoti, sovietmečiu buvo užmūrytas įvažiavimas į kiemą iš Stiklių gatvės pusės. Po rekonstrukcijos rūmuose veikė Vilniaus teritorinė vandentiekio kanalizacijos valdyba ir buvo įkurti butai. Nepriklausomybės metais pastate įsikūrė „Vilniaus vandenys“.

Įsigijo už 3,9 mln. eurų

2017 m. vasario mėnesį už 3,9 mln. eurų pastatą iš „Vilniaus vandenų“ įsigijo bendrovė „Asgaard Property“. Bendrovė planuoja, kad investicijos į pastato restauravimą ir atnaujinimą sieks antra tiek. Jos akcininkas yra prieš 19 metų į Lietuvą atvykęs ir jau beveik dešimtmetį čia nuolat gyvenantis danas Niels Peter Pretzmann.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.3750

Vilniuje atidarytos 5 lauko gertuvės (15)

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia vandens tiekimo...

Vilniuje trūko karšto vandens vamzdis: užfiksavo paplūdusią gatvę kai kuriems gyventojams vanduo nebus tiekiamas 2-3 dienas  (29)

Vilniuje per hidraulinius bandymus Didlaukio ir Kalvarijų gatvių sankryžoje trūko karšto...

Trakų gyventojas: pastatykime tiltą į miesto paplūdimį (1)

Karštomis šių metų vasaros dienomis Akmenos paplūdimyje Rėkalnyje buvo gausu poilsiautojų ir...

Ukmergiškių akibrokštas: dėl festivalio užsimojo keisti miesto pavadinimą (61)

Pastarosiomis dienomis Ukmergę sudrebino netikėta žinia – kuo toliau, tuo daugiau žmonių...

Vilniuje keičiama 7 autobuso važiavimo trasa (2)

Savivaldybės įmonė „ Susisiekimo paslaugos “ praneša, kad nuo liepos 15 d. iki lapkričio 30...

Top naujienos

Prezidento rinkimų kampanija: VRK skelbiami finansiniai duomenys skiriasi kaip diena ir naktis (15)

Kuo tikėti – pasibaigusios šalies Prezidento rinkimų kampanijos išlaidų duomenis skelbiančia...

Griežtas eksperto vertinimas Lietuvos prekybos tinklams: verdantys savose sultyse ir nekūrybiški (12)

Mažmeninė maisto prekyba Lietuvoje jau kurį laiką yra išsiplėtusi už fizinės parduotuvės...

Kitokia ekskursija po serialo „Černobylis“ užkulisius: paslaptys apie paliktas klaidas ir kūrėjų dovanas Fabijoniškių gyventojams (11)

Lietuviai apie kuriamą serialą „ Černobylis “ sužinojo gerokai anksčiau, nei likęs pasaulis....

Dabar pats puikiausias metas turtuoliams pasišvaistyti dėl nekilnojamo turto (5)

Tikras džiaugsmas milijardieriams: dabar, kai rinka užtvindyta prabangių būstų, o pirkėjai...

Amerikiečių mokslininkas pakeitė mirties apibrėžimą: kaip jam pavyko atgaivinti mirusias smegenis ir ką tai reiškia?

Eksperimentas sukėlė debatus apie tai, kas yra sąmonė ir ar galima ją „prikelti“. Prieš...

8 neįprasti, bet veiksmingi būdai, kurie palengvins virtuvės tvarkymą

Virtuvės tvarkymas – nelengva užduotis. Neužtenka vien išplauti grindis ir nuvalyti dulkes.

Pavyks ir sutaupyti: ekspertai pataria, kaip kuo pigiau atlikti būsto remontą

Kiekvienas norime gyventi jaukiuose ir patogiai įrengtuose namuose, o tam neišvengiamai tenka juos...

Lietuviškoji Venecija: atradę šį kraštą pamiršta Lietuvos pajūrį (52)

Pamario kraštas – vandenų apsuptas Lietuvos regionas, kurį sudaro visa Šilutės rajono vakarinė...

Šarūnas Jasikevičius Kaune lieka dar bent metams likti turėtų ir abu naujokai (33)

Paskutiniais metais su ryškiausiomis Kauno „Žalgirio“ pergalėmis Eurolygoje siejamas Šarūnas...

„Valstiečių“ taryba balsavo kitaip, bet Pranckietis lieka: tai gali turėti pasekmių papildyta 19:34 (398)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos taryba balsų dauguma patvirtino koalicinę sutartį, pagal...