aA
Šimtas aštuoniasdešimt septintame kilometre nuo Kauno, ežerų apsuptyje glūdi gražus miestelis. Tarpukaryje rausvi Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštai atsispindėjo skaidraus it krikštolas vandens fone. O puošnieji cerkvės kupolai liudijo, kad vietovėje gyveno skirtingas religijas išpažįstantys žmonės.
© Archyvo nuotr.

Spindintys Zarasai – švariausias miestas prieškario Lietuvoje. Tarpukaryje buvo trečias populiariausias kurortas po Palangos ir Birštono. Kurortinio miesto ir vasarvietės vardas vietovei suteiktas 1932 metais. Gatvės buvo tvarkingos ir grįstos akmenimis. Apsodintos liepomis ir kaštonais, sudarydamos ištisas alėjas poilsiautojams suteikdavo prieškarinį SPA procedūrų įspūdį. Šalia pagrindinių miesto gatvių įsikūrę „sodai soduose“ miestelį paversdavo ramia atsipalaidavimo oaze.

Mieste oras buvo sausas, nes vietovę supo kalvos. Zarasai buvo vadinami sala apsupta šešių ežerų. Smėlėtos ežerų pakrantės ir apaugę pušynais laukai viliodavo poilsiautojus. Ramybė gaubdavo visus miesto pliažus, o turisto klausa užfiksuodavo tik pavienius irklų mostus.
Tikras malonumas buvo vaikščioti Zarasuose kartą per metus vykusiame kermošiuje. Kasmet rugpjūčio 15 d. vykdavo jomarkas. Prisiminimus atgaivinę žmonės porindavo, kad „viešoji aikštė buvo pilna bobų, prekiaujančių uogomis, grybais, o „perkupčiai“ suvažiuodavo iš Latvijos, Utenos, Rokiškio ar Salako.“

Tarpukariu šis miestas buvo trečias populiariausias kurortas: kokios pramogos laukė vasarotojų?
© Archyvo nuotr.

Vyrai būriuodavosi apie iš Daugpilio atvežtas „daug meilės žadėjusias mergeles.“ O prie rusų cerkvės buvusioje karuselėje skambėdavo vaikų juokas. Turguje sukdavosi kromelninkai ir „šmugeliuodavo“ saldainiais. Zarasų komercijos mokykla viliodavo loterija, o prizų fondą sudarė dviračiai, vištos ir gaidžiai. Vakare Zarasų gatvėse skambėdavo latviškos dainos. O tam buvo labai rimta priežastis: prieškaryje „valstybinė“ Latvijoje kainavo kur kas daugiau nei Lietuvoje.

Ant bruko sėdintis elgeta visų širdis virpindavo „nuostabiu instrumentų griežimu“ ir vietinių buvo vadinamas žmogumi-orkestru. Gatvėse skambėjo „Baltosios akacijos“ melodijos akordai. Kiekvienas pelnydavosi, kaip sugebėdavo. Jomarkai neapsieidavo be vietinio miestelio juokdario paslaugų: burliokas už vieną litą leisdavo tampyti jo ilgąją barzdą. Tėvai neatsigindami išdykusių savo vaikų prašymų, įmesdavo centus į gulinčią barzdočiaus atverstą skrybėlę.
Prie bažnyčios senasis Zarasų sentikis šokdavo kazoką. Senolis pasakodavo vaikams istorijas apie garbingą jo tarnybą caro kariuomenės pulke. O bernai ir panos klausydavosi valandų valandas trunkančių pasakojimų apie užtarnautą viršilos laipsnį pulko virtuvėje. Kad prisijaukintų mažuosius tėvų pinigų kaulintojus, auliniais batais trypdavo lietuvišką klumpakojį ir tiesdavo į rankas karinį katiliuką monetoms.

Kiekvieną šeštadienį Zarasuose skambėdavo daina. Buvo įprasta ruošti „subata“ vadinamus šokių vakarus. Persirengę aktoriai vaidindavo įvairius personažus, o užeigoje galima buvo pamatyti visą miesto elitą. Ponai pasienio policijos punktų viršininkai, jų žmonos ir draugės linksmindavosi iki nakties. Valdininkai, vasarojantys studentai ir gražiosios merginos sukdavosi šokio sūkuryje. Zarasai buvo įvardinami ne tik ežerų kraštu, bet ir pačių gražiausių merginų buveine. Jų grožio paslaptis buvo tyras skaidriųjų ežerų vanduo, kurio ištekliai buvo neriboti.

Zarasai, kaip įprasta kurortinio tipo miestelyje, turėjo ne vieną naktinį klubą. Žodis naktinis nereikšdavo, kad dienos metu jie užsidarydavo. Anaiptol, tiesiog didžiosios linksmybės, kaip įprasta, prasidėdavo artėjant vidurnakčiui.

Garsusis „Ąžuolo“ klubas buvo sulaukęs korespondentų iš Kauno. Jie su ironija „Lietuvos Aido“ tuometiniame dienraštyje publikavo straipsnį ir pervadino užeigą „Inteligentų palata“. Pagal to meto Antano Vienuolio apysaką išleistas straipsnis išgarsino Zarasus visoje Lietuvoje. Vietiniai valdininkai, norėdami užglaistyti nemalonią informaciją, klubą pervadino „Ąžuolu“.

Tarpukariu šis miestas buvo trečias populiariausias kurortas: kokios pramogos laukė vasarotojų?
© Archyvo nuotr.

Prieškaryje Zarasų kalnų šlaite, rusų kapinėse, ilsėjosi senasis carinis aukštuomenės elitas. Apgaubtos praeities šlovės šešėlių, antkapiuose šmėžavo majorų ir generolų pavardės. Tik paukščiai judindami senųjų medžių šakas sukeldavo nejaukų triukšmą.
Išėjus iš kapų ir nuokalne besileidžiant ežero link, akyse mirgėdavo įvairių burinių laivelių lenktynės. Pakrantėje mandolinos stygas virpindavo vaikinas. O ežero viduryje laivelius irkluodavo įsimylėjusios poros. Į prieškario Zarasus atvykusį vasarotoją užplūsdavo ypatingas jausmas. Kartais pasipildavo komplimentai, suteikdami miestui Lietuvos Šveicarijos titulą.

Kai sutemdavo, laiveliuose pakabindavo smaloje išmirkytus žibintus, kurie nušviesdavo visą pakrantę. Varvanti smala akimirkai vandenyje įžiebdavo daugybę liepsnelių. O jos virsdavo į kibirkštis. Vietiniai porindavo, kad Joninių naktį ant lentų uždegtą smalą jaunimas masiškai leisdavo į ežerą. Vandens telkinys pavirsdavo žvakių jūra. Laivams tolstant nuo kranto mandolinos garsai tapdavo vos girdimi. Bet iš kito ežero kranto skambėdavo jau gitara ar balalaika.
Nuo seno buvo žinoma, kad prieškario zarasiečiai labai kūrybingi ir muzikalūs. Vietiniai, kurie sugebėjo valdyti muzikos instrumentą, buvo gerbiami aplinkinių. Kas antra gimnazistė, net ir dažnas valdininkas namuose turėdavo į sieną atremtą armoniką ar gitarą.

Kiekvieną šventadienį laiveliai raižydavo Osidos ežero pakrantes. Muzikos instrumentų stygos pravirkdydavo tyliuosius tarpukario Zarasus, pakrančių karklus ir nendrynus. Ežerų pakrantėse, smėlėtoje seklumoje ropinėdavo juodi vėžiai. Taip arti, kad buvo gaudomi rankomis. O „Sėlių“ šilelyje vasarotojai juos virdavo su krapais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
4.5625

Anykščių šilelio draustinyje šalinami pavojingi medžiai (1)

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Anykščių regioninio padalinio Pavarių girininkijoje,...

Utenos miesto šventės metu – eismo apribojimai

Utenos rajono savivaldybės administracija informuoja, kad Utenos miesto šventės metu transporto...

Anykščių rajono savivaldybė atideda planus statyti Vorutos pilį

Trūkstant lėšų, Anykščių rajono savivaldybė atideda planus toliau statyti Vorutos pilį.

Ignalina išeinančiai vasarai padovanojo skrybėlę (2)

Rugpjūčio 24 dieną Ignalinos vasaros estradoje atsisveikinta su besibaigiančia vasara....

Tarpukariu šis miestas buvo trečias populiariausias kurortas: kokios pramogos laukė vasarotojų? (31)

Šimtas aštuoniasdešimt septintame kilometre nuo Kauno, ežerų apsuptyje glūdi gražus miestelis....

Top naujienos

Mažas taškelis ant kūno – tik katastrofos pradžia: kaip suvaldyti žaibiškai progresuojančią ligą (3)

Meningokokinė infekcija – ūmi bakterinė infekcija, kuria dažniau suserga vaikai iki 5 metų...

Milijoninė Karpavičiaus imperija: kaip ji gimė ir kas verslininkui atnešė turtus (182)

Pastaruoju metu įsiplieskęs konfliktas tarp milijonieriaus verslininko buvusios ir naujos žmonų,...

Ar emigrantai vis dar yra laikomi lietuviais? (107)

Emigracijos problema neretai pradeda sietis ir su asmens tapatybės problema. Keliamas klausimas ar...

Gera žinia keliaujantiems: Vilniuje ir Kaune viešuoju transportu galima naudotis nemokamai (82)

Sekmadienį Vilniuje ir Kaune galima nemokamai keliauti viešuoju transportu .

Ukrainai – bauginanti prognozė dėl derybų su Putinu: pasekmės gali būti katastrofiškos (862)

Ukrainos internautų slenge yra populiarus žodis-memas „zrada“. Pradinė šio žodžio reikšmė...

Nepagražinta kasininkių darbo realybė: vadovai ir klientai sau leidžia peržengti visas ribas (151)

Parduotuvių pardavėjai – viena iš populiariausių profesijų Lietuvoje. Jais šalyje dirba beveik...

Dr. Austėja Landsbergienė: kas nutinka, kai vaikams nemokame pasakyti „ne“ (142)

Ką daryti, jei vaikas šaukdamas krenta ant grindų parduotuvėje ar reikalauja naujo telefono?...

7 būdai, kaip efektyviai atsikratyti riebalų nuo veido (14)

Daugeliu atvejų riebalų veido srityje atsiradimas yra papildomų kūno riebalų priaugimo...

Pasvalyje naktį siautėjo sienas griaunantys įsilaužėliai: plėšė parduotuves ir gamyklą (7)

Pasvalyje net į tris vietas policija važiavo aiškintis įsilaužimų. Įžūlūs plėšikai iki...

20 daugiausia gyventojų turintys pasaulio miestai (1)

Visi žinome, kad didžiuosiuose pasaulio miestuose gyvena daug žmonių, o ar žinote tikslų...