aA
Švenčionių rajone įsikūrusiame moderniame pieno ūkyje šeimininkauja brolis ir sesuo Vienantas ir Jolita Gabrinovičiai. Jolita pasakoja, kad grįžti gyventi į kaimą ir užsiimti ūkininkavimu niekada neplanavo, tačiau gyvenimas pasisuko kitaip – matyt, meilė ūkio gyvūnams yra jų šeimos genuose. Nedidelį tėvų ūkį brolis ir sesuo išplėtė iki 700 galvijų fermos, kurių pieną perduoda perdirbėjams, tačiau iššūkių netrūko, rašoma pranešime spaudai.
Jolita Gabrinovičiūtė
Jolita Gabrinovičiūtė
© Asm. albumas

Iš miesto – atgal į ūkį

Jolita ir Vienantas Gabrinovičiai užaugo tėvų ūkyje – mama buvo Sarių kultūros namų direktorė, o tėtis rūpinosi nedideliu šeimos pieno ūkiu. Nuo vaikystės abu žinojo, kiek daug darbo reikalauja galvijų priežiūra, kuo gyvena ūkininkai, kaip atsiranda jų gaminami produktai. Vėliau J. Gabrinovičiūtė išvyko studijuoti – Vilniaus Gedimino technikos universitete baigė inžinerinę nekilnojamojo turto vadybą, Vilniaus universitete – tarptautinės prekybos magistro studijas. Baigusi mokslus karjerą kūrė įvairiose kompanijose Lietuvoje ir užsienyje.

„Niekada gyvenime negalvojau grįžti į kaimą, gyvenimas buvo susijęs su plačiuoju pasauliu, keliavau, gyvenau ir Vilniuje, ir Barselonoje. Vėliau, tėčiui susirgus, ūkyje reikėjo pagalbos. Aš grįžau padėti su ūkio organizavimu ir valdymu, tačiau juk nėra pastovesnio dalyko už laikiną. Planavau grįžti į kaimą tik kol reikės pagalbos, o išėjo, kad likau „amžinai“, jau dešimt metų. Prie manęs prisijungė ir brolis, todėl mažo ūkelio jau ėmė nepakakti“, – apie pradžią pasakojo Jolita Gabrinovičiūtė. Vienantas ir Jolita Gabrinovičiai įkūrė dvi fermas, kurias jie puoselėja draugiškai viskuo dalindamiesi, o Jolita džiaugiasi, kad daug laiko ūkyje leidžia ir brolio sūnus, atsiranda kartų tęstinumas. Ūkio darbuose padeda ir dešimt darbuotojų.

„Norint užsiimti tokiu darbu, reikia turėti pašaukimą, mėgti ir mylėti gyvūnus, nes karvėms tenka atiduoti didelę dalį savo laiko, reikia prisitaikyti prie jų ritmo. Nors ūkis yra automatizuotas, jam vis tiek yra reikalinga žmogaus priežiūra, o ūkiai susiduria su darbo jėgos trūkumu. Žmonėms neretai būna atgrasu eiti į pieno ūkį, bet aš atšaunu, kad pas mane ūkyje yra karšto vandens. Joks vanduo neatplaus gyvenant, pavyzdžiui, intrigų ir melo pasaulyje, o karvės tortai nusiplauna – užtenka karšto vandens“, – šypsojosi J. Gabrinovičiūtė.

Didžiausi – finansiniai iššūkiai

J. Gabrinovičiūtė, nusprendusi likti kaime, iš karto ieškojo galimybių kurti inovatyvų ūkį, tačiau susidūrė su finansiniais iššūkiais. „Nemačiau ateities kaime be pažangos ir inovacijų, nes juodas rankų darbas yra be galo sunkus. Mes išgyvenome sudėtingą laikotarpį be technologijų, o ta pradžia buvo nelengva“, – sakė J. Gabrinovičiūtė.

Bendradarbiavimą su kredito unija pradėjo dar J. Gabrinovičiūtės mama, todėl ieškodami finansavimo savo ūkiui Jolita ir Vienantas pažintį pratęsė. Fermos įkūrimui ir įrangai J. Gabrinovičiūtė skolinosi 500 tūkstančių eurų. Šiuo metu ūkis dalyvauja projekte „Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonė Investicijos į materialųjį turtą“, kurio bendra vertė – 3, 56 mln. Eur.: paramos planuojama gauti beveik pusantro milijono eurų, o iš kredito unijos pasiskolinti iki 1,7 mln.eurų. J. Gabrinovičiūtė sako, kad kuriant savo verslą iškyla visokių klausimų ir nėra su kuo pasitarti, ko paklausti, todėl „Kreda“ specialistai tapo žmonėmis, su kuriais buvo galima pasikonsultuoti verslo klausimais.

„Mes neturime artimųjų, kurie būtų parėmę pinigais, todėl reikėjo paskolos fermos statybai, visai įrangai, technikai ir apyvartai. Pieno ūkis yra tarsi bedugnė, kuri valgo ir valgo pinigus, todėl be finansinio partnerio tikrai būtų daug sudėtingiau judėti tikslo link. Buvo situacijų, kai teko kiek atidėti mokėjimus, taigi džiugina, kad „Kreda“ darbuotojai žiūri lanksčiai ir supratingai, nes pieno ūkis yra nenuspėjama ir jautri sritis. Veikiausiai tariantis su bankais tokio lankstaus požiūrio sulaukti nepavyktų“, – pabrėžė J. Gabrinovičiūtė.

Šiuo metu Gabrinovičių planuose – robotizuotos fermos statybos, tam jie jau yra gavę paramą, tačiau iššūkių kelia infliacija, kylančios statybų, energijos ir degalų kainos. Išaugus išlaidoms, tenka ieškoti būdų suvaldyti finansus krizės akivaizdoje, o kai kuriuos planus – keisti arba koreguoti.

„Pieno ūkiui šiandienos problemos, dėl infliacijos brangstantys degalai ir elektra, pingančios pieno supirkimo kainos, daro didelę įtaką. Pabrangus ūkio išlaikymo išlaidoms, norisi solidarumo su kitų pieno kelio grandžių dalyviais, nes susidaro įspūdis, kad pieno perdirbėjams kainos auga, o mums tarsi ne. Tačiau ilgalaikių planų kol kas nekeičiame, nes turime įsipareigojimus, tiesiog bandome krizę išlaukti išsaugant tai, ką jau turime“, – dalijosi J. Gabrinovičiūtė.

Pataria nebijoti rizikuoti

J. Gabrilovičiūtė sakė nebijojusi rizikuoti, o daug ką darė spontaniškai – tiesiog svajojo ir ieškojo būdų svajones įgyvendinti. Dabar ūkio šeimininkai sako norintys pralaukti pasaulį ištikusią krizę, kurios pakeisti negali, išlaikyti tai, ką jau yra sukūrę ir, kiek pavyks, plėsti ūkį, judėti toliau savo tikslų link. J. Gabrinovičiūtė Ignalinos kredito unijos paslaugomis naudojasi jau daugiau nei dešimtmetį, todėl ir kitiems pataria nebijoti kreiptis dėl bendradarbiavimo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.4706

Karjerą mieste į pieno ūkį iškeitusi J. Gabrinovičiūtė: steigiant ūkį reikia drąsos ir pašaukimo (1)

Švenčionių rajone įsikūrusiame moderniame pieno ūkyje šeimininkauja brolis ir sesuo Vienantas...

Švenčionyse surinkta tekstilė nuo šiol vežama į rūšiavimo centrą Vilniuje

Švenčionyse tekstilės konteinerius nuo šiol aptarnauja ekologinių sprendimų bendrovė „...

Dėl Ukmergės savivaldybės veiksmų kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą

Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija, reaguodama į Ukmergės rajono...

Molėtai pasipuošė Velykoms – pasigrožėkite ir aplankykite

Nors gamta ir pavasaris Molėtų pakrantėse bei gatvėse bunda iš lėto, praeivių akis džiugina...

Uteniškis skulptorius sukūrė įspūdingą instaliaciją palaikyti Ukrainą – pasigrožėkite (2)

Vykstant karui visos įstaigos ir organizacijos stengiasi išreikšti palaikymą Ukrainai. Utenos...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas – apie tai, ką daro Rusijos generolai: vaizdo įrašai parodo kraupią realybę (7)

Ukrainos kariuomenei toliau sėkmingai puolant, viešoje erdvėje gausiu filmuotos medžiagos,...

Leonid Bershidsky

„Bloomberg“: Putino laukia nelinksmas gimtadienis, situacija jam darosi pavojinga (4)

Dabar jau žinome: net ir tokioje griežtai kontroliuojamoje šalyje kaip Rusija karinių...

Karas Ukrainoje. Išlaisvintame Lymane – sukrečiantis radinys: aptikta masinė kapavietė Ukrainiečiai skelbia smogę viešbučiui Chersone su rusų pareigūnais (7)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Stiprus vėjas trukdys pasidžiaugti sugrįžtančia šiluma: termometrai rodys seniai nematytus skaičius

Ketvirtadienio dieną per Lietuvą slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Debesuotumas...

Kraupi avarija Priekulės aplinkkelyje: kaktomuša susidūrė du automobiliai, vienos moters būklė sunki dėl avarijos kelias buvo nepravažiuojamas  (1)

Trečiadienio vakarą Priekulės aplinkkelyje du automobiliai susidūrė kaktomuša, sužaloto du...

Tarptautiniame fronte – čempionų meistriškumo pamoka „Rytui“

Pergalingai vietiniame fronte startavęs Vilniaus „Rytas“ trečiadienį vakare patyrė pirmą...

Vilniaus gatvėje – drastiškas vaizdas: tai nufilmavę žmonės atpažino garsų advokatą (32)

Vilniuje gatvėje žmonės tapo liudininkais, kaip išsiskyrusių tėvų konflikto įkarštyje vaikas...

Zelenskis patvirtino: Ukraina sieks priimti pasaulio čempionato kovas (2)

Ukraina prisijungė prie jungtinės Ispanijos ir Portugalijos paraiškos surengti FIFA 2030 metų...

Sniego pilys

Silpnavalis, nekonfliktiškas ir mėgstantis išgerti – taip žvalgyba apibūdino Brežnevo sūnų, tuo tarpu proproanūkis elgetauja Turkijoje

Teigiama, kad įtakingų tėvų vaikai gimsta „su auksiniu šaukštu burnoje“. Tačiau SSRS...

SuTaupyk

Apsipirkdamas Lenkijoje lietuvis rado gudrų būdą išleisti dar mažiau: dauguma apie tai net nežino Vardija pasikeitusias lenkiškas kainas ir kas vis dar pigiau nei Lietuvoje (3)

Reguliariai Lenkijoje apsipirkinėjantys Pietų Lietuvos rajonų gyventojai pastebi, kad kaimyninėje...