aA
Telšių ješibotas (hebrajiškai – ješiva, išminties buveinė) buvo garsi visame pasaulyje rabinų ir žemesniųjų žydų dvasininkų mokykla, įkurta 1873 metais rabino Gaono Leizerio Gordono.
Restauruotas Telšių ješibotas: jau laukia naujakurių
© KPD

Telšių ješibotas XIX a. buvo pripažintas vienu didžiausių pasaulyje. Jame tobulinosi jau praktikuojantys rabinai iš Anglijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Urugvajaus, Pietų Afrikos, Vengrijos ir kitų šalių. Vienu metu čia studijuodavo iki 500 rabinų. Prie Telšių ješiboto buvo religinė mergaičių gimnazija ir mokytojų seminarija.

Buvusi rabinų mokykla, dabar – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 4121) remonto laukė ilgus metus. Rugpjūčio 26 dieną pabaigti ir KPD paskirtai Tvarkybos darbų priėmimo komisijai priduoti darbai. Pastatas restauruotas pagal UAB „Atamis“ parengtą Telšių ješiboto tvarkybos darbų (restauravimas, remontas) projektą (projekto dalies vadovas V. Grinčelaitis). Restauravimo metu pagal ikonografinę medžiagą atstatytas frontonas, atkurta stogo forma, restauruotas degtų plytų mūras ir arhitektūrinės detalės, atkurta salė, praneša Kultūros paveldo departamentas.

Per 1908-aisiais Telšius nusiaubusį gaisrą ješibotas sudegė, tačiau jo vietoje sekančiais metais buvo pastatyta neogotikos stiliaus mokykla, ypač populiari buvusi tarpukariu.

Projektą jam iškart po gaisro parengė J. Ušakovas, o rabinas Gaonas Leizeris Gordonas kartu su prašymu gauti leidimą atstatyti sudegusią ješivą pateikė Kauno gubernijos statybos skyriui. Leidimas buvo gautas su sąlyga, kad baigus darbus informuotų gubernijos valdybos statybos skyrių, atsiųstas specialistas atliktų pastato apžiūrą ir tik po to jį būtų galima eksploatuoti. Statybos darbai buvo baigti 1909 metų rugsėjį.

Suprojektuotas pastatas buvo vieno aukšto, stačiakampis, šildomas, simetriškas (būdinga sinagogoms), galiniu fasadu atgręžtas į Iždinės gatvę, dvišlaičiu stogu.

Rytų pusėje suprojektuota erdvi stačiakampė salė, kurios rytinėje sienoje paliktas platesnis vidurinis tarplangis – numatyta vieta aron kodešui (hebr. – Šventoji skrynia, švenčiausia žydų maldos namų vieta, kurioje saugomi Šventojo Rašto rinkiniai). Tokia maldos namų orientacija su aron kodešu, pastatytu prie rytinės sienos, atgręžtos į Jeruzalę, yra būdinga sinagogoms.

Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui du ješiboto mokytojai Ilja Meiras Blochas ir Chaimas Mordechajus Kacas išvyko į JAV ieškoti finansinės paramos. Ten sužinojo apie prasidėjusį karą.

Panaikinus ješibotą Telšiuose jie 1941 metais įkūrė naują mokyklą JAV, netoli Klivlando. Mokyklą pavadino Telšių vardu. Joje iki šiol taikoma Telšiuose sukurta mokymo sistema.

1940 metais Lietuvą okupavus Telšių ješibotas buvo likviduotas, pastatas nacionalizuotas ir pritaikytas įvairiai gamybinei veiklai, administracinei paskirčiai. Pokario metais pastatas buvo labiausiai rekonstruotas.

1978 metais pastatas vėl degė, po gaisro nugriautas rytinio fasado frontonas, aplipdytas silikatinių plytų priestatais bei iš silikatinių plytų užstatytas antras aukštas, uždengtas stogas, sunaikinta dalis architektūros autentikos, pakeistas vidaus išplanavimas, konstrukcijos.

Ješibotai atsirado Babilonijoje, Palestinoje, Egipte mūsų eros pradžioje, Talmudo formavimosi metu. Lietuvoje iki 1940 metų veikė Vilniaus, Kauno, Telšių, Kelmės ir Panevėžio ješibotai. Telšiuose, Žemaitijos sostinėje, dabar restauruotas ješibotas bus pritaikytas edukacinei, kultūrinei bei visuomeninei veiklai. Darbus atliko UAB „Telšių meistras“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Plungės rajonas skęsta tarp stambiagabaričių atliekų: tikina, kad tokių metų dar nebuvo (17)

Šito visą praėjusią ir šią savaites teiravosi į „Žemaičio“ redakciją skambinęs ne...

Dėl COVID-19 plitimo Plungės rajone uždraudžiami renginiai, susibūrimai, ligonių lankymas (20)

Nuo penktadienio vakaro Plungės rajone draudžiami renginiai ir susibūrimai bei ligonių lankymas,...

Plungės parke atkurtas vaismedžių sodas: derliumi žada dalintis su gyventojais (2)

Prasidėjus vasarai Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, aprodydamas...

Telšiuose atidaryta pirmoji „Rimi“ tinklo parduotuvė (11)

Šiandien Žemaitijos sostinėje Telšiuose, adresu Plungės g. 4, atidaryta pirmoji šiame mieste...

Restauruotas neoromantinio stiliaus Rietavo bažnyčios interjeras (4)

Šių metų rugsėjo 25 d. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos paskirta...

Top naujienos

Naujos izoliacijos sąlygos apibrėžtos iki smulkmenų: taisyklės galioja ir šeimos nariams (61)

Izoliuojantis namuose arba kitose gyvenamosiose patalpose galioja griežtos taisyklės. Pavyzdžiui,...

Po naktinio susitikimo dėlioja pirmuosius darbus: trūksta informacijos dėl koronaviruso (87)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...

Armonaitė išvardijo, kokius draudimus partija sieks keisti: sąraše – pagalbinis apvaisinimas ir alkoholio ribojimai (197)

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kol kas apie pozicijas, kokių siektų...

Paėmę didmiesčius konservatoriai laimėjo Seimo rinkimus (1436)

Opozicijoje esantys konservatoriai laimėjo Seimo rinkimus ir gali suburti valdančiąją koaliciją...

Beprecedentė situacija: Pupinis ir Paluckas Utenoje surinko po lygiai balsų nugalėtoju skelbiamas Pupinis (84)

Utenos rinkimų apygardoje – neeilinė situacija. Vienodą balsų skaičių – po 7075...

Landsbergis apie Andriulį: tokio giminaičio neįsileisčiau pro duris (108)

Lietuvoje pasibaigus Seimo rinkimų II turui, „Delfi“ studijoje vieši prof. Vytautas Landsbergis...

Ruduo nesiliauja lepinti: iš pietų toliau plūsta šiluma (6)

Šiandien Lietuvos orus lemia anticiklono vakarinis pakraštys. Su pietiniu oro masių pernašos...

Konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija susitiko derėtis dėl valdančiosios koalicijos formavimo pildoma (140)

Naktį į pirmadienį Seime susitinka kandidatai į valdančiąją koaliciją.

Daugiau kaip 100 tūkst. baltarusių eitynėse reikalavo Lukašenkos pasitraukimo: į protestuotojus – guminių kulkų serijos sulaikyta bent 110 protesto akcijos dalyvių (280)

Sekmadienį, baigiantis opozicijos nustatyto ultimatumo Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui...

Girnius: tarp būsimų dešinės valdančiųjų ir prezidento gali būti nemažai įtampos (27)

Politologas Kęstutis Girnius specialioje Delfi rinkimų nakties laidoje teigė, kad tarp dešinės...

|Maža didelių žinių kaina