Rudens lygiadienis nuo seno laikytas mistiniu – senovėje tądien vykdavo sambariai – bendraminčių, bendradarbių susibūrimai (šią dieną, pagal senuosius papročius, netinka būti vienam namuose), buvo dėkojama dievams už derlių. Senovės baltai tikėjo, kad tai – ypatingas gamtos virsmo metas. Prasminga, kad Rugsėjo 22-ąją, per rudens lygiadienį, Lietuvoje ir Latvijoje taip pat švenčiama Baltų vienybės diena, žyminti mūsų krašte vykusį Saulės mūšį. 1236 m. lietuviai ties Šiauliais sumušė Kalavijuočių ordino kariuomenę, o žiemgaliai – jos likučius. 2000-aisiais Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio dieną paskelbė Baltų vienybės diena.

Žaliūkių malūnininko sodyboje muziejaus lankytojai galės pasitikti Rudens lygiadienio saulėlydį klausydamiesi smagios liaudiškos muzikos. Malonų pasibuvimą visiems susirinkusiems garantuoja kapelija „Dainoriai“, vad. Paulius Kablys (Baisogala) ir folkloro ansamblis „Aidija“, vad. Donatas Stakvilevičius (Radviliškis). Vaikų tuo metu lauks senoviški žaidimai, piemenų duonos kepimas ir kitokios pramogos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Sutemus, kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos, Gudijos ir kitų su baltų istorija susijusių pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno uždegsime baltų vienybės sąšaukos laužą. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė. Kartu prie laužo būti ir vienytis kvies Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus) ir Šiaulių Gegužių progimnazijos fplkloro ansamblis „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė ir Arūnas Stankus).

Būdami drauge ir dėkodami saulei bei dievams už skalsą, vasaros gėrybes ir gerą šių metų derlių, bus sudeginti saulės, medžio, ožio simboliai. Senovės tradicija sako, kad per rudens lygiadienį būtinai aukodavo ožį, nes ožys esąs vaisingumo, derlingumo simbolis. Kaip ir kitose Lietuvos vietose, taip ir Žaliūkių malūnininko sodyboje aukojamas ožys – šiaudinis.

Kūrendami laužą, prisiminsime ir kitus senuosius rudens lygės papročius: ugnį, išneštą iš trobos per Kupolines, per vasarą įvairių švenčių metu degusią malūnininko sodybos laužavietėje, iš laukų vėl parnešime į malūnininko trobą ir įkursime krosnį. Seniau sakydavo, kad per Kupolines ugnis išeina iš trobos į laukus, o per Rudens lygiadienį iš laukų sugrįžta į trobą.

Šiauliečiai, šalia Žaliūkių malūno esančių vietos bendruomenių nariai, neabejingi mūsų tautos papročiams ir praeičiai, antradienio vakarą kviečiami susiburti Žaliūkių malūnininko sodyboje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos