Juros periodo uolienose, kurios kitur Europoje glūdi 60 – 300 m gylyje ir tik Papilės apylinkėse atsiveria žemės paviršiuje, gausu to meto smulkių gyvūnų liekanų, vadinamų fosilijomis. Taip pat randama amonitų, dvigeldžių ir kitokių moliuskų kiaukutų. Iš viso Papilės atodangose mokslininkai aptiko ir aprašė apie 300 Juros periodo gyvūnų liekanų bei fragmentų.

Jura vadinamas vidurinis Mezozojaus eros etapas, prasidėjęs prieš 200 milijonus metų ir trukęs apie 60 milijonų metų. Tuo metu daugelį dabartinio Europos žemyno sričių sėmė vanduo, buvo šilta ir drėgna, vešėjo milžiniški papartynai. Juros periodo laikais atsirado ir karaliavo milžiniški ropliai, vadinamieji dinozaurai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Papilės Juros periodo atodangos išsaugojimo tikslas - išsaugoti pačią reikšmingiausią Ventos slėnyje atodangą su vėlyvosios Juros Kelovėjo amžiuje susisluoksniavusių uolienų išeigomis.

Papilės atodanga buvo tvarkoma įgyvendinant projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas lankymui II“. Projekto vienas tikslų – užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą naudojimą, tvarkymą, pritaikyti jas lankyti ir pažinti. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų.

Prie Papilės atodangos esančioje teritorijoje demontuota buvusi pavėsinė, atraminė sienutė ir kiti elementai. Atodanga buvo pritaikyta lankymui dar 2006 metais. Deja bėgant metams pavėsinė sunyko, infrastruktūra paseno.

Projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas lankymui II" metu vykdyti nauji Papilės atodangos tvarkymo darbai: duobių užpylimas, šlaitų sutvirtinimas, krūmų šalinimas ir kt. Naujai įrengta baidarių išlipimo vieta su minimalia rekreacine infrastruktūra. Regykloje įrengti nauji apsauginiai atitvarai ir suoliukai, primenantys dinozauro siluetą. Įrengtas specialus informacinis stendas, kuriame pavaizduoti Papilės atodangos geologiniai sluoksniai, kita aktuali informacija.

Projekto iniciatorė – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, o partnerė – Ventos regioninio parko direkcija.

Valstybės saugomas, geologinis gamtos paveldo paminklas Papilės atodanga yra vienas svarbiausių objektų net tik Ventos regioniniame parke, Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos