aA
Atlyginimai Šiaulių mieste yra gerokai mažesni nei šalies didmiesčiuose, kitose Vakarų valstybėse. Tai viena iš priežasčių, kodėl šiauliečiai pasirenka gyvenimą svetur. Manoma, kad situacija pasikeistų, jeigu mieste įsikurtų daugiau aukštesnę pridėtinę vertę kuriančių verslų.
Šiauliai
© DELFI / Modesta Meškė

Dominuoja pigi darbo jėga

Šiauliuose vykusioje ekspertų diskusijoje „Šiaulių miesto ekonominė situacija iš verslo ir mokslo perspektyvos“ nagrinėtos priežastys, kodėl miestas tuštėja. UAB „Šiaulių laisvoji ekonominė zona“ direktorius Artūras Klangauskas svarstė, kad galbūt taip yra dėl pramonės stagnacijos.

„Įmonės, kurios daro tai, ką ir prieš 15–20 metų, nekeičia savo struktūros ir tiki, kad juos aplankiusi sėkmė lydės ir toliau, eina klaidingu keliu. Manau, keistis nelinkusios įmonės bet kokiu atveju turės užsidaryti. Tam, kad ekonomika mieste toliau virtų, reikia naujų investicijų, kurios pakeistų tiek darbo rinką, tiek darbo pobūdį, įpročius“, – kalbėjo A. Klangauskas.

Tik kaip į miestą pritraukti užsienio investuotojų, kurie norėtų čia kurti savo verslus? Direktoriaus nuomone, investuotojus galbūt būtų galima sudominti pigia darbo jėga: „Pirmiausia reikia pritraukti pasaulinės patirties ir potencialą turinčių įmonių, kurios savo veiklą pradėtų nuo paprasčiausių optimizacijos procesų. Vėliau, pamačiusios tiek Lietuvos, tiek Šiaulių potencialą, imlius, lojalius darbuotojus, galbūt pačios panorėtų į tam tikrą gamybą įnešti vis daugiau.“

Šiaulių universiteto Mokslo instituto direktorė prof. dr. Diana Cibulskienė sutiko, kad iš tiesų egzistuoja daug problemų, kurios trukdo augti miesto ekonomikai. Jaunuoliai nesirenka inžinerinių mokslų, trūksta mokslinius darbus galinčių atlikti asmenų, apskritai netikima, kad Šiauliuose gyventi gali būti gera.

„Problemų yra ir mes jas matome. Kažką galėtumėme pakeisti tik visi susėdę ir ėmę ieškoti galimybių, kaip finansuoti mokslininkų atliekamus darbus. Galimybių yra, tik reikia jų ieškoti bendrai, nes vienas universitetas to nesugebės padaryti“, – efektyviau bendradarbiauti kvietė D. Cibulskienė.

Sulaikytų didesni atlyginimai

Iš emigracijos į Šiaulius grįžęs verslininkas Žygimantas Matuzas sakė, kad ne visiems jaunuoliams lengva palikti savo gimtuosius namus. Jie nori būti šalia savo artimųjų, draugų, bet yra priversti išvažiuoti, nes Šiauliuose jaučiasi niekam nereikalingi.

„Jauni žmonės yra labai pasimetę, nežino, kur nori mokytis, ką studijuoti. Toks jausmas, kad jiems niekas nesuteikia reikalingos informacijos. Manau, aukštųjų ir profesinių mokyklų atstovai galėtų dažniau važinėti po mokyklas ir daugiau papasakoti apie galimybes studijuoti Šiauliuose. Jauni žmonės – Lietuvos, Šiaulių ateitis, todėl reikėtų didesnį dėmesį sutelkti į jaunosios kartos ugdymą, tai, manau, ateityje duotų labai gerų vaisių“, – siūlymą, kaip paskatinti ekonomikos augimą pateikė Ž. Matuzas.

D. Cibulskienė patikino, kad su mokiniais yra kalbama pakankamai. Jiems suteikiama visa informacija apie studijas Šiauliuose. Tiesiog tai neduoda akivaizdžių rezultatų, nes jauni žmonės apskritai nemato perspektyvų ir neturi noro likti Šiauliuose.

„Nebūtina jaunuoliams studijuoti Šiauliuose, bet reikia, kad atsirastų daugiau karjeros specialistų, mokytojų, kurie patartų jiems grįžti ir čia dirbti. Vietoje to, kai kurie mokytojai savo mokiniams pataria kuo greičiau iš Šiaulių išvažiuoti ir negrįžti“, – vieną iš priežasčių, kodėl jauni žmonės nenori gyventi ir dirbti Šiauliuose, atskleidė universiteto atstovė.

„Smart Continent LT“ direktorius Andrius Jaržemskis atkreipė dėmesį, kad egzistuoja ir kita priežastis, lemianti „protų nutekėjimą“, – tai maži atlyginimai. Jeigu Šiauliuose vidutinis atlyginimas būtų 1,5 tūkst. eurų, tuomet niekas iš čia neišvažiuotų. Tik kaip to pasiekti?

Investuotojai Šiauliais nesidomi

Šiaulių miesto tarybos narys Arūnas Rimkus paprieštaravo nuomonei, esą tik verslas gali išspręsti atlyginimų problemą. Jo nuomone, dėl to kažką turėtų daryti valdžia ir politikai: „Sakyti, kad verslas turi daryti taip ir anaip, tėra tuščios kalbos. Verslas darys taip, kaip jam reikia. Tikslingiau būtų sau užduoti klausimą, kodėl vokiečiai, švedai neinvestuoja į Šiaulius, kur atlyginimai maži. O neinvestuoja dėl verslui nepalankių sąlygų. Potencialūs investuotojai važiuoja į Kiniją, kur sąlygos verslui daug geresnės.“

„Kiek verslas turi būti didelis, kad jam turėtų įtakos valdžios veiksmai? Mano verslas dar nedidelis ir iš valdžios pusės nieko nejaučiu, jokios įtakos ji man nedaro. Manau, verslo sėkmė labiau priklauso nuo idėjos ir įdirbio“, – su išsakyta mintimi nesutiko Ž. Matuzas.

Tarybos narys atkirto, kad jaunasis verslininkas taip kalba tik dėl patirties stokos. Iš tiesų verslo sąlygos Lietuvoje yra blogos ir ypač dėl prastos mokesčių sistemos. Anot jo, situaciją būtų galima pakeisti tik pasisėmus patirties iš jau panašioje padėtyje atsidūrusių ir iš jos išsikapanojusių valstybių: „Mums tereikia pasinaudoti kitų šalių pavyzdžiu, bet vietoje to mes tik iš naujo išradinėjame dviratį.“

Tiki geresne ateitimi

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis suskubo paaiškinti, kad valdžia nėra pajėgi viena išspręsti atlyginimų klausimo.

„Kalbos, esą už vidutinį atlyginimą turi atsakyti administracijos direktorius, rodo tik ekonominio raštingumo stygių. Šiaulių mieste yra 55 tūkst. dirbančiųjų, kurie kiekvieną dieną išvažiuoja į darbus. Turime jiems užtikrinti viešąjį transportą, mokyklų, darželių stabilią veiklą, kad darbuotojai galėtų nuvažiuoti į darbus ir turėtų kur palikti savo vaikus. Mes ir taip turime didžiulį atsakomybės lauką ir pareigas, kurias vykdome“, – teisinosi A. Bartulis.

Jo nuomone, darbuotojų išlaikymo klausimu labiau turėtų rūpintis patys darbdaviai: „Tai ką įmonės pasiekė per 29-erius metus yra gerbtina. Jos išlaikė tiek laiko, tiek ekonominį egzaminą, bet šiandien to nebeužtenka. Įmonės turėtų kelti sau naujus iššūkius, kad galėtų eiti į priekį.“

Žinoma, tai nereiškia, kad dėl to miesto valdžia nieko nedaro. Administracijos direktorius priminė, kad Savivaldybės užsakymu rengiama Šiaulių miesto ekonominės plėtros ir investicijų pritraukimo 2018–2024 m. strategija. Joje bus numatytos įgyvendinimo priemonės, kurios leis laiku prisitaikyti prie vidaus ir tarptautinės situacijos pokyčių ir užtikrins Šiaulių miesto sėkmę konkurencinėje aplinkoje.

„Laikomės stereotipų, esame paklydę, niekaip neatsistojame ant teisingo kelio. Todėl ir užsakėme šios strategijos parengimą. Išsiaiškinę, kas yra blogai, išsikelsime sau naujus uždavinius ir galbūt tuomet miesto ir regiono gyvenimas transformuosis. Tik tam reikia visos bendruomenės pastangų. Reikia, kad tam tikrus namų darbus atliktų ir verslas, ir mokslo akademijos bendruomenė. Tik tuomet galėsime tikėtis ekonominio proveržio“, – kalbėjo A. Bartulis.

Savivaldybės Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Kristina Šmitienė sakė, kad viskas nėra taip blogai. Ji diskusiją užbaigė optimizmo gaida ir priminė, kad ekonominė situacija Šiauliuose po truputį gerėja.

„Tam tikra transformacija jau vyksta. Smulkus ir vidutinis verslas steigiasi, naujosios technologijos įmonėse yra diegiamos, emigrantai grįžta, tiesioginių užsienio investicijų daugėja. Judesys yra ir jis po truputį vis labiau įsibėgėja. Mums tereikia žengti į antrąjį etapą, susidėlioti proveržiui būtinas priemones, jas aiškiai apsibrėžti ir įgyvendinti“, – sakė K. Šmitienė.

Šiaulių naujienos
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kuršėnuose pradėtas statyti pėsčiųjų tiltas per Ventą (7)

Šiaulių rajone, Kuršėnuose, pradėtas statyti pėsčiųjų ir dviračių tiltas per Ventą,...

Šiaulių botanikos sode – margaspalvis ruduo: pamatykite gražiausius kadrus (2)

Už kelių kilometrų nuo Šiaulių miesto centro nutolęs Šiaulių universiteto Botanikos sodas ir...

Italų įspūdžiai iš Šiaulių: po kelerių metų šis miestas bus dar patrauklesnis tiek vietiniams, tiek turistams (46)

Ką Šiauliuose atranda užsieniečiai? Kokie objektai juos labiausiai domina ir sužavi? Vasarą...

Šiauliuose – dėmesys senjorams: daugybė renginių ir nemokamas puodelis arbatos (16)

Spalio 1 d. Šiauliuose bus švenčiama Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Jau rugsėjo 25 d....

Šiauliečiai paminėjo rudens lygiadienį: baltiškos tradicijos ir kvapą gniaužiantys vaizdai (1)

Rugsėjo 21 d. Talkšos ežero pakrantėje vyko Šiaulių kultūros centro organizuota rudens...

Top naujienos

Po valstiečių bandymo atsiimti parašus pareiškimą dėl Pranckiečio puolė pasirašinėt opozicija (111)

DELFI šaltinių teigimu, planas šiandien balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio gerokai...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (59)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Naujas Kauno valdžios žingsnis – apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus (75)

Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno...

„Newsweek“: JAV Rusijai perleido šiaurinį Sirijos miestą (23)

Jungtinės Valstijos Rusijai „perleido“ šiaurinį Sirijos Manbidžo miestą, skelbia...

Ažiotažą sukėlusios „Zero Live Show" reklamos kūrėjai išgirdo teismo nuosprendį (42)

Antradienį Šalčininkų teisme ir vėl atversta skandalu bei nemalonumais su teisėsauga...

Įvertino Nausėdos pradžią: daug teisingų žingsnių ir daug neatsakytų klausimų (19)

Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas....

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (288)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Natūralios kosmetikos kūrėja – apie „nekaltą“ ingredientą, dėl kurio sensite greičiau (1)

Rasveratrolis, skvalenas, filagrinas, kolagenas, vetiverija, simondsija – tai tik dalis...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (121)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Buvę Profsąjungų rūmai Vilniuje intensyviai griaunami: jau neliko didelės pastato dalies (59)

Praėjusią savaitę prasidėję buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai įsibėgėja. Iš...