aA
Senų skudurų, remonto atliekų ir padangų, medžių lapų bei šakų ir kitų įvairiausių šiukšlių kalnas jau kelios savaitės auga ne kokiame sąvartyne, o pačiame Panevėžio centre. J. Basanavičiaus, Elektros bei Ukmergės gatvių sankirtoje keturių daugiabučių gyventojai vietoj spalvoto rudeniško vaizdo pro langus žiūri į nuolat didėjančią atliekų krūvą, suverstą prie konteinerių. Pro juos dažnas jau eina atsargiai žvalgydamasis po kojomis, mat toks turtas turėtų būti itin patrauklus žiurkėms.
P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.
© Sekundė.lt

Atliekų išvežimu besirūpinanti bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ guodžiasi, jog vos spėja suktis. Panevėžiečiai nesuka galvos ir prie konteinerių verčia lapus, senus baldus, įvairius rakandus, nors tokias atliekas nemokamai priima specialios aikštelės.

Kai kuriose vietose vos sutvarkius didžiausius atliekų kalnus jau po kelių valandų vėl pririkiuotos milžiniškos stirtos. Nuo vasaros, kada atliekas ne vietoje verčiančius šiukšlintojus imta gaudyti prie konteinerių įrengus vaizdo stebėjimo kameras, jau nubausta aštuonios dešimtys pažeidėjų.

Piktžaizdė vidury miesto

J. Basanavičiaus gatvės 2-uoju numeriu pažymėtame name gyvenanti Jakaterina Ledneva per savo kiemą ramiai nebepereina. Uždarame, daugiabučių apsuptame kieme ne tik jai darosi nejauku. Žmonės nenustebtų, jei iš milžiniškos atliekų krūvos, suverstos prie konteinerių, vieną dieną išlįstų žiurkės.

Šiais konteineriais, esančiais vidiniame kieme, naudojasi keturi daugiabučiai. Konteineriai ištuštinami kiekvieną savaitę, bet šalia jų atliekų krūva vis didėja.

„Pats didmiesčio centras, o skęsta šiukšlėse! Kasdien pro buto langus matau, kaip toje stirtoje knisasi benamiai, vienas jų vidury dienos net naujai rastas kelnes matavosi. Ar tikrai pačiame miesto centre turėtų būti tokie vaizdai?“ – pasipiktinusi panevėžietė.

Akis badančius atliekų kalnus, pasak J. Lednevos, sunešė ne aitvarai, o patys aplinkinių namų gyventojai. Neapsikentusi tokio vaizdo panevėžietė pasakoja ne kartą skambinusi atliekų vežėjai – įmonei „Panevėžio specialusiautotransportas“,

„Paskutinį kartą vėl išgirdau tą pačią dainelę – informaciją perduos atsakingiems asmenims. Supykau, kad tik žada, bet nieko nedaro. Tada pradėjo teisintis, kad turi daug darbų, privalo laikytis grafiko. O kada bus laikas? Čia tokie atliekų kalnai, kodėl nepastato vaizdo kamerų? Kai žinos, kad gali gauti baudą, gal šitaip atliekų nevers“, – svarsto J. Ledneva.

Prieš kurį laiką kieme išvydusi sunkiąją techniką panevėžietė apsidžiaugė – pamanė, kad ir čia bus įrengta požeminė atliekų aikštelė. Visgi šioje vietoje trinkelėmis išklota senoji atliekų aikštelė.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.
© Sekundė.lt

Tvarkymas brangsta

Mieste augantys atliekų kalnai, pasak bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ Atliekų tvarkymo skyriaus vadovės Juditos Vingilytės, ne tik centro bėda. Atėjus rudeniui tokios krūvos prie konteinerių aikštelių tampa itin opi problema. Šalia lapų krūvų pradedamos versti ir senos padangos, buitinė technika, net baldai. Už tai gresiančios baudos, žmonėms, regis, nė motais.

„Krauti bet kokias atliekas prie konteinerių draudžiama, bet visi matome, kokios krūvos. Viena iš galimybių išvengti tokių šiukšlynų – patys gyventojai turėtų mus ar Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos specialistus informuoti apie pažeidėjus ir juos fiksuoti“, – pataria J. Vingilytė.

Anot jos, lapai ir kitos žaliosios atliekos turėtų būti ne verčiami prie konteinerių, o vežami į aikšteles Senamiesčio, Savitiškio ar Pilėnų gatvėse. Ne vienoje miesto vietoje pastatyti ir tam skirti specialūs konteineriai: Pilėnų gatvėje 43, Staniūnų ir Ukmergės gatvių sankirtoje, Marijonų gatvėje 29 ir Parko gatvėje 39.

„Dažniausiai gyventojai eina lengviausiu keliu – tokiomis atliekomis atsikrato prie artimiausio konteinerio. Kasmet surenkame apie 2 500 tonų atliekų, nelegaliai paliktų šalia bendro naudojimo konteinerių. Reikia suprasti, kad dėl netinkamai atsikratomų šiukšlių visiems brangsta atliekų tvarkymas“, – pabrėžė J. Vingilytė.

Auklėja baudomis

Bendrovės atstovė patikino, kad savo eilės sulauks ir J. Basanavičiaus gatvės kiemas. Vis dėlto kada šiukšliavežiai jame pasirodys, ir ji negalėjo konkrečiai atsakyti.

J. Vingilytės teigimu, per dieną tiesiog fiziškai neįmanoma sutvarkyti viso miesto – jame tokių aikštelių yra daugiau nei du šimtai.

„Išvalius tris tokias aikšteles automobilis jau būna perpildytas ir yra priverstas važiuoti į sąvartyną Dvarininkų kaime. Per dieną surenkami didžiuliai kiekiai atliekų, bet kas iš to, jei aikštelės tik išvalomos ir vėl netrukus prisipildo. Gyventojai turbūt galvoja, kad jeigu atliekos išvežamos, vadinasi, jomis galima bet kaip atsikratyti. Labai trūksta panevėžiečių sąmoningumo“, – teigė J. Vingilytė.

Nuo vasaros šiukšlintojus imta auklėti baudomis. „Panevėžio specialus autotransportas“ nuo liepos prie konteinerių pradėjo montuoti kilnojamąsias vaizdo kameras. Pasak bendrovės Klientų aptarnavimo skyrius vadovės Jurgitos Juodviršienės, jau išaiškinta 80 pažeidėjų. Visi jie perduoti Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriui, kur sprendžiama dėl nuobaudos.

Savo ruožtu šio skyriaus kontrolieriai stebi kitus karštuosius taškus – ten, kur net nėra numatyta atsikratyti atliekomis. Tokiose vietose šiemet vaizdo kameros buvo statytos 18 kartų ir užfiksuota 30 pažeidimų. Praėjusiais metais vaizdo kameras teko traukti 52 kartus – iš viso surašyta 70 administracinių pažeidimų protokolų.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Kaimynai baiminasi žiurkių ir virusų: į negyvenamo namo kiemą benamis maišais tempia visokio plauko daiktus (23)

Panevėžio teritorijų tvarkytojai ir socialinės tarnybos pastebi įdomią tendenciją: karantinas...

Teismas nusprendė: Lietuvos paštas turės sumokėti už surūdijusių atgyvenų pašalinimą (25)

Panevėžys nusiteikęs per pusmetį atsikratyti nebenaudojamų sublokuotų pašto dėžučių...

Šalyje klestint nedarbui, darbdaviai jaudinasi dėl ateities: vasarą išvis niekas nebenorės dirbti (67)

Triskart daugiau nei pernai tokiu metu Panevėžyje stinga darbuotojų transporto ir apsaugos...

Akibrokštas Panevėžyje: pandemijos akivaizdoje medikams surengtas koncertas, NVSC neinformuotas (22)

Nors šalyje ir siaučia koronaviruso pandemija , kad ir atlaisvintos karantino sąlygos, tačiau...

Panevėžiečiai griebiasi už galvų: „Ekrano“ marių teritorijoje planuojama įrengti tikrą ekologinę bombą NVSC šiam planui neprieštarauja (59)

Vaizdingais peizažais neapdovanoto Panevėžio perlu vadinamoms „Ekrano“ marioms su jų...

Top naujienos

Prieš ypatingą dieną pildosi Kremliaus košmarai: JAV Baltijos šalyse parodė, kokio atkirčio sulauktų Rusija (518)

Gegužės 9-ąją Rusijoje gatvėmis rieda šarvuotoji technika, dangų raižo dešimtys įvairiausių...

Po akistatos su mirtimi kryžius gaminti pradėjęs Algimantas pandemiją vadina pasaulio pabaiga: aš šito laukiau (20)

Algimantui Sakalauskui – 62-ji. Kone pusę savo gyvenimo jis užsiima menine drožyba, puoselėja...

Lietuvoje – 883 nauji COVID-19 atvejai ir 8 mirtys papildyta (133)

Sekmadienį Statistikos departamentas pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 883...

Kardiologė išvardijo, kuriems žmonėms labiausiai gresia kraujo krešuliai ir patarė, kaip nuo to apsisaugoti (1)

Yra daug žmonių, svajojančių sulieknėti, keisti gyvenimo būdą, bet mažai kas sugeba išsaugoti...

Koronavirusas moterų nepagailėjo: tokio staigaus kritimo žemyn dar nėra buvę (16)

Užimate tokias pačias pareigas kaip kolega vyras, dirbate analogišką darbą, bet uždirbate...

Modesta Meškė | D+

Plaukų specialistė pasakė, kas geriau – sausas ar įprastas šampūnas?

Sausas šampūnas – puikus pagalbininkas paslėpti mūsų nešvarius plaukus ir riebaluotas...

Turizmas pamažu atsigauna – į kai kurias šalis iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai stebi neįprastą tendenciją (161)

Artėjant vasaros sezonui ir atostogų paklausai vis didėjant, užsienio keliones rengiantys...

Reikšmingą žingsnį dėl COVID-19 žengusi Ispanija švenčia: tai tarsi Naujieji Metai (1)

Ispanija atšaukė nuo spalio dėl koronaviruso pandemijos galiojusią nepaprastąją padėtį,...

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (474)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Ši pora – pirmoji pasaulyje, kuri ryžosi apsigyventi tokiame būste: namas išdygo per 5 dienas (60)

Viena olandų pora tapo pirmaisiais gyventojais Europoje, apsigyvenusiais vien tik trimačiu...