Laukia pritarimo

Vien Krekenavos apylinkėse suplanuotas 51 toks statinys, žmonių neretai pavadinamas vėjo malūnu. Dar pusšimtis sparnuotų gigantų turėtų rastis Ramygalos, Raguvos ir Vadoklių žemėse.

Apie būsimų statybų planus skelbia Panevėžio rajono savivaldybė, internetinėje svetainėje pateikusi numatomų statyti vėjo jėgainių poveikio aplinkai vertinimo programą. Joje taip pat nurodytos konkrečios jėgainėms parinktos vietos.

Įvertinti šį dokumentą privalės visuomenės sveikatos, kultūros paveldo specialistai, ugniagesiai bei patys Panevėžio rajono savivaldybės administracijos atstovai. Jį patvirtins arba atmes Aplinkos apsaugos agentūra.

Išsakyti kritiką dėl šios programos, teikti pastabas bei pasiūlymus gali ir kiekvienas pilietis, įstaiga ar organizacija iki spalio 28 dienos.

„101 elektrinė – tai mūsų programa maksimum. Jas susiplanavome statyti mūsų jau įsigytose Panevėžio rajono žemėse. Gali būti, ne visų jėgainių statybai gausime pritarimą, tokiu atveju jų iškiltų mažiau“, – dėmesį atkreipė vėjo jėgainių parką Panevėžio rajone suplanavusios statyti tarptautinės kompanijos „Sunly Land“ atstovybės Lietuvoje vadovas Tadas Navickas.

Pirmasis parkas

„Sunly Land“ (lietuviškai – saulėta žemė) įkurta Estijoje, taip pat veiklą vykdo Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje. Vėjo jėgaines ši įmonė stato savo lėšomis.

Vėjo jėgainės

Lietuvoje veikiančio „Sunly Land“ padalinio dabartinis interesas – jėgainių statyba būtent Panevėžio rajone.

Kiek įmonė nusiteikusi investuoti į elektrinių statybas šiame krašte, pasak T. Navicko, yra komerciniai dalykai ir jų atskleisti verslininkas nepanoro. Anot jo, tai bus brangios statybos. Planuojama, kad jėgainės bus statomos 2023–2028 metais.

Galimybėmis Panevėžio rajone statyti vėjo jėgaines domėjosi jau ne viena įmonė, tačiau, anot T. Navicko, greičiausiai jie bus pirmieji, čia ėmęsi kurti visą tokių jėgainių parką.

Išskirtiniai statiniai

Panevėžio rajono vicemero Antano Pociaus teigimu, dabar, kai Savivaldybės taryba yra uždegusi žalią šviesą vėjo jėgainių statyboms rajone, jas statyti gali visi, kas turi pinigų. Žinoma, prieš tai būtina atlikti daug derinimų su įvairiomis institucijomis, gauti statybos leidimus, parengti techninius projektus.

A. Pocius patvirtino, kad parengtas dokumentas Panevėžio rajone statyti 101 elektrinę, o daugiausia jų iškiltų Krekenavos apylinkėse. Vicemeras neslėpė, kad žinia apie tokią elektrinių gausą nustebino ir jį patį.

„Pažiūrėjau techninius vėjo jėgainių duomenis. Paskaičiavau, kad jų aukštis sparnams pakilus į viršų bus ne ką mažesnis už Vilniaus televizijos bokšto. Žodžiu, turėsime išskirtinių statinių“, – dėmesį atkreipė mero pavaduotojas.

Panevėžys

Vienas toks vėjo malūnas turėtų stotis ir Ramygalos seniūnijoje netoli Aukštadvario kaimo, kuriame gyvena pats vicemeras.

A. Pocius patikino esantis naujovių šalininkas ir gyventi netoli vėjo jėgainės jam priimtina.
Dėl jėgainių vicemeras sako negirdėjęs pretenzijų ir iš kaimynų, taip pat nesiskundė nė vienas Panevėžio rajono gyventojas.

„Aš kaip tik laukiu, kad greičiau rajone atsirastų bent viena tokia jėgainė“, – tvirtino A. Pocius.

Vaizdas keisis

Krekenavos seniūnas Vaidas Kaušakys teigė kol kas labai nesigilinęs į vėjo malūnų statybą jo vadovaujamoje seniūnijoje. Nors informacija apie planuojamą 51 tokį statinį iškabinta seniūnijos skelbimų lentoje, pasak V. Kaušakio, nė vienas žmogus dar į ją nesureagavo.

„Pats aš esu už vėjo jėgaines, jų matau daugelyje Europos šalių, mūsų Žemaitijoje, taip pat kaimyniniuose Kėdainių, Ukmergės rajonuose“, – pabrėžė seniūnas.

Jis pridūrė, kad jėgainės statomos privačiose žemėse, tad ir jų savininkai paprastai turi naudos įsileidę tokius statinius.

Panevėžys

Tačiau vėjo malūnų gausa į šiaurės vakarus nuo Krekenavos pernelyg nedžiugina buvusios Krekenavos regioninio parko direktorės, po pertvarkos einančios patarėjos pareigas, Almos Kavaliauskienės.

Ji pabrėžė, kad kuriantis šalies saugomoms teritorijoms buvo daug dėmesio skiriama tam, kad būtų išvengta vizualinės taršos, o įvairūs statiniai neužstotų pačios gamtos.

Dabar, kai Rusija užpuolė Ukrainą ir kai prioritetu tapo šalių energetinė nepriklausomybė, Aplinkos ministerija, pasak A. Kavaliauskienės, pakeitė poziciją.

„Energetinė nepriklausomybė bei žalioji energetika šiuo metu yra svarbiau už aplinkos grožį. Turbūt jau netolimoje ateityje įlipusieji į Krekenavos apžvalgos bokštą matys ne tik Nevėžio senvages ir slėnius, bet ir vėjo malūnus“, – konstatavo A. Kavaliauskienė.

Septyniolika kaimų
Bendrovės „Sunly Land“ užsakymu parengtoje poveikio aplinkai vertinimo programoje rašoma, kad vėjo jėgainės turėtų kilti Krekenavos seniūnijos Anapolio viensėdyje bei septyniolikoje kaimų: Baibokuose, Bartkūnuose, Bernatoniuose, Bertašiūnuose, Bobiniškiuose, Glitėnuose, Lipniškiuose, Mackoniuose, Miciūnuose, Noreikiuose, Pabiržiuose, Paskaisčiuose, Pasodėlėje, Pempėse, Šventupiuose, Vilkuose, Viržoniuose ir Žibartoniuose.

Arčiausiai nuo Krekenavos miestelio ribos vėjo jėgainės stovės už 2,3–3,5 kilometro, nuo Pasodėlės iki jo – 2,3 kilometro, nuo Glitėnų – 3,5 kilometro, toks pat atstumas nuo Valmoniškių. Nemažai jėgainių bus netoli Sidabravo ir Skėmių seniūnijų ribų. Nuo Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinio iki jėgainės – 1,31 kilometro, nuo Krekenavos urbanistinio draustinio ribos – 3,12 kilometro. Krekenavos regioninio parko teritorijoje vėjo jėgainės nebus statomos.

Pabrėžiama, kad vietose, kur planuojama statyti vėjo jėgaines, vyrauja smėlingų lygumų kraštovaizdis, jo potencialas estetiniu požiūriu labai mažas.

Kaip menko estetinio potencialo kraštovaizdis vertinamos ir Ramygalos, Raguvos ir Vadoklių seniūnijų vietos, kuriose planuoja statyti vėjo jėgaines. Vadoklių seniūnijoje jos turėtų iškilti Alančių, Geležių, Genėtinių, Klebonų ir Stebeikių kaimuose.

Raguvos seniūnijoje vėjo jėgainėms kilti numatytas vienintelis Užunevėžių kaimas.
Ramygalos seniūnijoje jėgaines žadama statyti dviejuose viensėdžiuose – Apušoto ir Aukštadvario ir dvidešimtyje kaimų: Aukštadvaryje, Barklainių I kaime, Daniūnuose, Daukšynėje, Džiugailiuose, Glebauskuose, Gudelių I kaime, Joskilduose, Jovaišiuose, Judikoniuose, Juškaičiuose, Kraujeliuose, Masiokiuose, Pašilių II kaime, Raukštoniuose, Rimaisiuose, Sokeliuose, Šlekiuose, Užkalniuose, Vaidiliuose.

Vieta arčiausiai Ramygalos tokiam vėjo malūnui numatyta už 1,21 kilometro.

Top naujienos