Vienintelis Panevėžyje stiklo kupolas jau nebeilgai stovės užrakintas ir ženklinamas paukščių. Jį pastačiusi Savivaldybė čia mato vietą bendruomenės bibliotekėlei ir susitikimams.

Lėktuvus pakeitė grožis

Trijų metrų aukščio, 20 kvadratinių metrų pločio, aliumininių konstrukcijų, laikančių grūdinto stiklo lakštus, kupolas vadinamas ateities statiniu. Toks jis, maitinamas saulės energija, įrengtas Skaistakalnio parke, vietoje, kurią dar visai neseniai nuo praeivių akių slėpė masyvi aklina gelžbetonio tvora.

Prieš kelias dešimtis metų čia buvo remontuojami sovietiniai karo lėktuvai.

Už Europos Sąjungos ir Panevėžio savivaldybės lėšas pastatytas kupolas turėtų tapti įrankiu, kad apleistos buvusių karinių teritorijų erdvės taptų išpuoselėtomis, bendruomenės poreikiams tarnaujančiomis vietomis.

Šį buvusios karinės teritorijos kampą paversti poilsio oaze kainavo 170 tūkstančių eurų. Už šias lėšas išgenėti pasenę medžiai, pasodinta naujų želdinių, nutiesti takai, įrengtas apšvietimas, pastatytos šiukšlių dėžės ir suoliukai, o svarbiausia – iškilo stiklo kupolas. Tačiau kol kas šis išskirtinis statinys lankytojams užrakintas. Savo darbą atlieka nebent kupolą pažymintys paukščiai.

Rinksis į iškylą

Panevėžio savivaldybės Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Gurskienė patvirtino, kad tos Skaistakalnio parko vietos, kur stovi kupolas, projektas jau baigtas.

Kupolas Skaistakalnio parke

„Šis stiklo kupolas pastatytas praėjusių metų pabaigoje, kai Lietuva buvo apimta pandemijos. Tai buvo ne renginių ir ne susitikimų metas, tad kupole niekas ir nevyko“, – teigė D. Gurskienė.
Tik kovą jame buvo surengta užsienio menininkės instaliacija emigracijos tema.

Pasak D. Gurskienės, jau greitai kupole atsiras gyvybės.

Sutvarkytose erdvėse šalia jo, D. Gurskienės tvirtinimu, tuoj po Joninių planuojama vasarvidžio iškyla, kurioje dalyvaus vietos gyventojų bendruomenės.

„Piknikas ir taps kupolo įveiklinimo pradžia“, – patikino specialistė.

Apželdinimo planas

Pasak D. Gurskienės, bendraujant su šiomis, arčiausiai Skaistakalnio parko įsikūrusiomis bendruomenėmis svarstoma kupolo aplinką apsodinti gėlėmis, žydinčiais krūmais, o jo viduje įrengti lentynas knygoms, įkurti bendruomenės bibliotekėlę bei susitikimų vietą.

Pasvarstoma, jog joje tiktų turėti ir sėdmaišių.

Gėlių ir dekoratyvinių augalų sėklomis imasi pasirūpinti bendruomenės, taip mat manoma jų gauti iš miesto apželdintojų.

„Savivaldybės architektai yra nubraižę planą, kur ir kaip sodinti tuos augalus. Bendromis Savivaldybės ir miesto bendruomenių pastangomis rekreacinė vieta aplink kupolą turėtų dar labiau pagražėti“, – mano D. Gurskienė.

Panevėžio vietos gyventojų bendruomenių tarybos pirmininkė, Aukštaičių-Žemaičių bendruomenei vadovaujanti Lina Budreikaitė pritaria, kad mieste reikalinga jauki vieta gyventojams susiburti.

„Bendruomenės yra didelė jėga. Panevėžyje apie 10 jų yra aktyvios. Palaikau idėją, kad kupolas galėtų tapti jaukia jų susibūrimo vieta bent šiltuoju sezonu. Prie jo galėtų vykti piknikai, įvairūs susitikimai, gal atsirastų ir naujų augalų, vaistažolių lysvės. Bendruomenės tikrai gali įnešti gyvybės į Skaistakalnį“, – planuoja L. Budreikaitė.

Lietuvoje ne vienintelis

Stiklinis Skaistakalnio kupolas – ne vienintelis toks Lietuvoje.

Savivaldybėms pateikus viešųjų teritorijų sutvarkymo projektus bei joms tvarkyti gavus ES lėšų, stiklo kupolai iškilo Anykščiuose, Utenoje, pačiame Žemaitijos sostinės Telšių centre.

Kupolas Skaistakalnio parke

Utenos rajono savivaldybės ryšiams su visuomene specialistė Lolita Kaminskienė teigė, jog miesto sodu vadinamame centriniame Utenos parke stiklo kupolas pastatytas pernai liepą.

„Kadangi praėjusių metų liepa buvo itin karšta, tą vasaros mėnesį jame nieko nevyko. Kupolui skirti sėdmaišiai stovėjo šalia jo po medžiais, ant jų pailsėti susėsdavo jaunimas, o ir šiaip po parką vaikštantieji“, – sakė L. Kaminskienė.

Žiemą, pasak jos, Utenos stiklo kupolas neveikė, o šiemet atšilus orams į jį pradėjo rinktis jaunimas. Anot Savivaldybės atstovės, kupolas ir buvo statomas jaunimo organizacijų poreikiams ir šio statinio raktas patikėtas patiems jaunuoliams.

Išnuomojo verslui

Telšių rajono savivaldybės atstovė spaudai Monika Vaurė teigė, jog pačiame Telšių centre pastatytas stiklo kupolas atidarytas prieš pat praėjusių metų Kalėdas.

„Vos atidarius šį kupolą, jame veikė kavinukė. Pasibaigus šventėms, nutarta, kad kupolas tarnaus fotosesijoms. Bet tai buvo neilgai. Po to mūsų kupolą išsinuomojo verslininkai, prekiaujantys skanėstas, o dabar jame įsikūrę suvenyrų prekeiviai“, – pasakojo M. Vaurė.

Pasak jos, kol kupolas nebuvo išnuomotas, juo rūpinosi Telšių seniūnija.

Dabar kupolas uždirba lėšų, gaunamų už jo nuomą.

Susiję straipsniai
Top naujienos